wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Do czego służą anemostaty?

anemostatAnemostaty służą do zakończenia wylotów instalacji rozprowadzania ciepłego powietrza lub osłaniają otwory wentylacji wywiewnej (montaż wewnątrz pomieszczeń). Stosuje się je do przestrzennego i kierunkowego rozpraszania strumienia powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Obrotowy talerz umożliwia regulację przepływu powietrza.

Do czego służą pompki skroplin?

klimatyzacjaPompki skroplin są niewielkimi urządzeniami wykorzystywanymi podczas montażu niektórych systemów klimatyzacyjnych. Stosuje się je wówczas, kiedy niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie skroplin poza budynek bądź do kanalizacji. Pomagają one spłynąć wodzie z klimatyzatora wówczas, gdy nie można wykonać dla jej spływu – wymaganego spadku. Urządzenia te kosztują kilkaset złotych i są elementami, które trzeba do sytemu dokupić oddzielnie. Ze względu na to, że bywają zawodne oraz biorąc pod uwagę fakt, że podczas ich pracy słyszalny jest pewien poziom dźwięku – pompki skroplin stosuje się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Za zdecydowanie najlepszy sposób odprowadzenia skroplin uważa się tradycyjną drogę grawitacyjną.

Czy okap kuchenny można podłączyć do wentylacji?

zdjęcie 1Można, ale tylko wówczas, gdy w kuchni znajduje się drugi kanał wentylacyjny. Jeśli okap podłączymy do jedynego kanału wentylacyjnego, to pozbawimy pomieszczenie wentylacji. W takim przypadku lepiej zastosować okap pracujący w obiegu zamkniętym, jako pochłaniacz.

Zobacz także