ogrzewanie podłogowe - poradnik

Długość obiegów grzewczych w ogrzewaniu podłogowym

ogrzewanie podłogoweRury ogrzewania podłogowego tworzą tzw. obieg grzewczy, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m (przy korzystaniu z rur o średnicy 17 x 2 mm) lub 80 m (przy rurach o średnicy 16 x 2 mm). Zwłaszcza w przypadkach, gdy nie ma projektu instalacji, konieczne jest dopilnowanie, aby instalator (z wygody czy też niewiedzy) nie planował dłuższych obiegów grzewczych. Czasem niefachowi instalatorzy, chcąc zwiększyć poziom ciepła w pomieszczeniu, gęściej układają rury grzejne lub zwiększają temperaturę płynącej w nich wody. Oba rozwiązania mogą doprowadzić do przegrzania podłogi. Podnosząc temperaturę podłogi niezgodnie z zasadami narażamy zdrowie użytkowników i tracimy poczucie komfortu.

Jak mocować rury ogrzewania podłogowego?

Rury grzejne, w których popłynie ciepła woda ogrzewająca pomieszczenie muszą być starannie przymocowane do podłoża. Należy to zrobić posługując się systemowymi klipsami oraz umieszczając pod rurami markową izolację z przyklejoną folią ze specjalną siatką kotwiącą. Jeżeli rury nie zostaną zamocowane prawidłowo lub przy użyciu tańszych komponentów, mogą oderwać się od podłoża w czasie zalewania instalacji jastrychem.

ogrzewanie podłogowe

Jak wykonać jastrych?

ciepła podłogaJednym z ostatnich elementów instalacji ogrzewania podłogowego jest zalanie rur grzewczych jastrychem. Na tym etapie prac instalator powinien koniecznie nadzorować pracę betoniarzy, nie mogą oni ani uszkodzić rur grzewczych, ani zalać szczelin i listew dylatacyjnych. Do wylewki należy dodać specjalną domieszkę, dzięki której mieszanka jastrychowa będzie bardziej plastyczna, a po związaniu będzie miała lepsze właściwości zarówno w przewodzeniu ciepła, jak i w przenoszeniu obciążeń. Układanie posadzki można rozpocząć dopiero wtedy, gdy wylewka uzyska odpowiednią wytrzymałość. Aby beton mógł dobrze się związać, nie można dopuścić do nadmiernego wysychania jego powierzchni. Przez trzy tygodnie nie powinno się otwierać okien ani drzwi, natomiast w czasie upałów przykryć świeży jastrych folią. Po około 21 dniach konieczne jest tzw. wstępne wygrzanie jastrychu, dzięki któremu zostaną z niego usunięte resztki zalegającej głębiej wilgoci. W tym celu należy uruchomić ogrzewanie utrzymując odpowiednią temperaturę wody w instalacji: ok. 25ºC przez pierwsze trzy dni i około 45ºC przez kolejne 5 dni.

Zobacz także