instalacje wodne - poradnik

Dlaczego z kranu leci mętna brudna woda?

woda niezdatna do piciaPrzyczyn, dla których woda traci swoją naturalna przejrzystość, staje się mętna lub zaczyna przybierać barwę rudawą może być wiele. Dodatkowo, woda także zaczyna gorzej smakować, nadaje metalicznego lub gorzkawego posmaku herbacie lub innym napojom powstałym na jej bazie. Może to zależeć od materiału, z jakiego została wykonana instalacja wodociągowa w domu lub nadmiaru w wodzie związków żelaza i manganu. Instalacje wodociągowe przed oddaniem do użytkowania zawsze należy dokładnie płukać, natomiast później wystrzegać się długotrwałych zastojów wody w przewodach instalacyjnych. Jeśli woda budzi nasze zastrzeżenia warto zlecić jej badanie w pobliskiej stacji sanepidu. Jeśli okaże się, że zawiera nadmierne ilości związków żelaza i manganu – należy ją uzdatnić za pomocą dostępnych na rynku urządzeń filtracyjnych.

Pompy głębinowe – zastosowanie

Pompy głębinowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba pompować wodę ze znacznej głębności. Pompy te są wykorzystywane zarówno przez zakłady produkcyjne, duże, miejskie sieci wodociągowe, jak i przez osoby prywatne, korzystające z indywidualnych ująć wody. Przy ich użyciu pompuje się głównie wodę, ale po uprzednich ustaleniach z producentem – pompy głębinowe mogą być także wykorzystywane do przepompowywania innych cieczy. Najczęściej jednak pompy stosuje się do pompowania wody pitnej, wody surowej, morskiej oraz do pozyskiwania wód termalnych i mineralnych. W każdym przypadku warunkiem jest ograniczona ilość zanieczyszczeń w wodzie. Mowa zwłaszcza o zanieczyszczeniach mogących powodować powstawanie osadów w urządzeniu.

pompy głębinowe

Czym charakteryzują się nowoczesne pompy głębinowe?

pompa głębinowa
Nowoczesne pompy głębinowe charakteryzują się przede wszystkim bezawaryjnym działaniem i dużą wytrzymałością na zużycie. Urządzenia te wyposaża się w szereg zabezpieczeń chroniących je przed przepięciami, nagłymi zmianami napięcia i innymi czynnikami mogącymi zakłócić prawidłową ich pracę. Pompy pracują automatycznie, co oznacza, że załączają się i wyłączają zgodnie z istniejącym poborem wody. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ich szybkie zużycie się – zespoły głębinowe coraz częściej doposaża się w zbiorniki hydroforowe. W owych zbiornikach gromadzony jest niewielki zapas wody, dzięki czemu pompa nie załącza się przy każdorazowym odkręceniu kranu z wodą. Silniki pomp głębinowych startują łagodnie, co wyklucza powstawanie w urządzeniach udarów hydraulicznych, czy prądowych. Pompy nie psują się i są urządzeniami długowiecznymi.  

Zobacz także