ogrzewanie podłogowe - poradnik

Dlaczego ważna jest izolacja?

ogrzewanie podłogoweNa betonie, który został wylany na gruncie, powinna znajdować się warstwa chroniąca budynek przed wilgocią: papa lub folia. Jeśli nie zatroszczy się o to wykonawca robót budowlanych, powinien zrobić to instalator. W przeciwnym wypadku wilgoć z ziemi będzie przenikała do płyty grzejnej „podłogówki”, co może spowodować jej popękanie, a nawet uszkodzenie rur. Kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe w budynku koniecznie powinny być już zamontowane okna. Dzięki temu w czasie wiązania jastrychu, którym zalane są rury „podłogówki”, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe w pomieszczeniach.

Długość obiegów grzewczych w ogrzewaniu podłogowym

ogrzewanie podłogoweRury ogrzewania podłogowego tworzą tzw. obieg grzewczy, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m (przy korzystaniu z rur o średnicy 17 x 2 mm) lub 80 m (przy rurach o średnicy 16 x 2 mm). Zwłaszcza w przypadkach, gdy nie ma projektu instalacji, konieczne jest dopilnowanie, aby instalator (z wygody czy też niewiedzy) nie planował dłuższych obiegów grzewczych. Czasem niefachowi instalatorzy, chcąc zwiększyć poziom ciepła w pomieszczeniu, gęściej układają rury grzejne lub zwiększają temperaturę płynącej w nich wody. Oba rozwiązania mogą doprowadzić do przegrzania podłogi. Podnosząc temperaturę podłogi niezgodnie z zasadami narażamy zdrowie użytkowników i tracimy poczucie komfortu.

Jak mocować rury ogrzewania podłogowego?

Rury grzejne, w których popłynie ciepła woda ogrzewająca pomieszczenie muszą być starannie przymocowane do podłoża. Należy to zrobić posługując się systemowymi klipsami oraz umieszczając pod rurami markową izolację z przyklejoną folią ze specjalną siatką kotwiącą. Jeżeli rury nie zostaną zamocowane prawidłowo lub przy użyciu tańszych komponentów, mogą oderwać się od podłoża w czasie zalewania instalacji jastrychem.

ogrzewanie podłogowe

Zobacz także