instalacje grzewcze - poradnik
Czym dogrzewać pomieszczenia w zimie?
W czasie siarczystych mrozów, w niektórych mieszkaniach może być chłodno nawet, jeśli domowe grzejniki działają prawidłowo. W takich sytuacjach konieczne jest sięgnięcie po dodatkowe urządzenia grzewcze. Najpopularniejsze, choć także najdroższe w eksploatacji są grzejniki elektryczne. Rynek handlowy oferuje piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe, olejowe, promienniki oraz niewielkie dmuchawy, zwane potocznie farelkami. Oprócz elektrycznych urządzeń grzejnych, w sklepach dostępne są także piecyki gazowe lub naftowe. Pierwsze z wymienionych zasila się gazem propan-butan, zaś drugie naftą. Zasadniczą zaletą tych grzejników jest fakt, że większość z nich nie wymaga odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku.
Konserwacja urządzeń grzewczych i gazowych
Konserwacji urządzeń grzewczych dokonuje się zawsze po dokonaniu przeglądu przewodów kominowych. Jedynie ta kolejność pozwala bowiem na prawidłowe wyregulowanie konserwowanego urządzenia. Oprócz regulacji, w konserwowanym urządzeniu grzewczym dokonuje się również czyszczenia jego poszczególnych elementów oraz sprawdza ogólny stan techniczny. Sposób konserwowania jest zależny od typu urządzenia oraz od zaleceń producenta w powyższym zakresie. Oprócz poddaniu konserwacji samego urządzenia – serwisant powinien także sprawdzić elementy doprowadzające paliwo do kotła, jak również ocenić stan instalacji elektrycznej, która zasila podzespoły sytemu grzewczego.
urządzenia grzewcze, urządzenia gazowe, urządzenia grzewczo wentylacyjne, konserwacja urządzeń grzewczych
Jaka temperatura i wilgotność powietrza powinny panować w pomieszczeniach?
Optymalną temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych jest temperatura około 20 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze ludzki organizm funkcjonuje prawidłowo, a ponadto najłatwiej jest wówczas wytworzyć odpowiednią wilgotność. Wilgotność powietrza w domu jest zmienna i zależy od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Najlepsza dla nas jest wilgotność na poziomie 40 – 60%. Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie uruchomienia domowych grzejników – poziom wilgotności maleje. Wówczas należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. W czasie zimy nie warto również nadmiernie podkręcać urządzeń grzewczych. Jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy dłużej będzie zbyt wysoka – możemy odczuwać senność i przemęczenie. Pamiętajmy również, że przebywanie w nadmiernie wysokiej temperaturze przyczynia się do osłabienie odporności naszych organizmów.
Zobacz także