instalacje grzewcze - poradnik

Czym dogrzewać pomieszczenia w zimie?

zimne kaloryferyW czasie siarczystych mrozów, w niektórych mieszkaniach może być chłodno nawet, jeśli domowe grzejniki działają prawidłowo. W takich sytuacjach konieczne jest sięgnięcie po dodatkowe urządzenia grzewcze. Najpopularniejsze, choć także najdroższe w eksploatacji są grzejniki elektryczne. Rynek handlowy oferuje piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe, olejowe, promienniki oraz niewielkie dmuchawy, zwane potocznie farelkami. Oprócz elektrycznych urządzeń grzejnych, w sklepach dostępne są także piecyki gazowe lub naftowe. Pierwsze z wymienionych zasila się gazem propan-butan, zaś drugie naftą. Zasadniczą zaletą tych grzejników jest fakt, że większość z nich nie wymaga odprowadzenia spalin na zewnątrz budynku.

Konserwacja urządzeń grzewczych i gazowych

zdjęcie 1Konserwacji urządzeń grzewczych dokonuje się zawsze po dokonaniu przeglądu przewodów kominowych. Jedynie ta kolejność pozwala bowiem na prawidłowe wyregulowanie konserwowanego urządzenia. Oprócz regulacji, w konserwowanym urządzeniu grzewczym dokonuje się również czyszczenia jego poszczególnych elementów oraz sprawdza ogólny stan techniczny. Sposób konserwowania jest zależny od typu urządzenia oraz od zaleceń producenta w powyższym zakresie. Oprócz poddaniu konserwacji samego urządzenia – serwisant powinien także sprawdzić elementy doprowadzające paliwo do kotła, jak również ocenić stan instalacji elektrycznej, która zasila podzespoły sytemu grzewczego.

Jaka temperatura i wilgotność powietrza powinny panować w pomieszczeniach?

grzejnikOptymalną temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych jest temperatura około 20 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze ludzki organizm funkcjonuje prawidłowo, a ponadto najłatwiej jest wówczas wytworzyć odpowiednią wilgotność. Wilgotność powietrza w domu jest zmienna i zależy od warunków atmosferycznych oraz pory roku. Najlepsza dla nas jest wilgotność na poziomie 40 – 60%. Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie uruchomienia domowych grzejników – poziom wilgotności maleje. Wówczas należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. W czasie zimy nie warto również nadmiernie podkręcać urządzeń grzewczych. Jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy dłużej będzie zbyt wysoka – możemy odczuwać senność i przemęczenie. Pamiętajmy również, że przebywanie w nadmiernie wysokiej temperaturze przyczynia się do osłabienie odporności naszych organizmów.

Zobacz także