instalacje elektryczne - poradnik

Czy świecąca kostka brukowa, to dobre rozwiązanie?

zdjęcie 1Świecąca kostka brukowa jest bardziej elementem dekoracyjnym , aniżeli dobrym źródłem światła. Jest to rozwiązanie dość nowe, ale trzeba przyznać, że znajdujące dużą liczbę odbiorców. Świecące kostki bruku są wykorzystywane do dekorowania i jednocześnie podświetlania utwardzonych nawierzchni zarówno na terenach prywatnych posesji, jak i na rynkach dużych miast, ulicach chodnikach, itp. Choć prezentują się przeważnie znakomicie i są doskonałym akcentem dekoracyjnym, to jednak światło, jakie dają nie jest zbyt mocne. Wieczorami świecą w różnych kolorach. Natomiast w ciągu dnia nie rzucają się nazbyt w oczy, tworząc jednolitą z nawierzchnią – płaszczyznę. Na podjeździe będą z pewnością doskonałym wyznacznikiem drogi dla samochodu, ale podjazd nie będzie bardzo widny.

Taryfa budowlana - czy trzeba ją zmienić?

instalacja elektryczna w domuTaryfa budowlana to stawka opłaty za prąd, obowiązująca w czasie budowy domu. Jest ona określana symbolem C 11. Różni się ona od taryfy dla gospodarstw domowych (G) wysokością. Niestety taryfa budowlana jest droższa – wyższa jest zarówno cena 1 kWh, jak i opłaty stałe, ponoszone bez względu na rzeczywiste zużycie prądu. Wysokość opłat stałych jest różna w zależności od deklarowanej mocy, jaką będziemy wykorzystywać. Szczegółowe stawki zależą od danego przedsiębiorstwa energetycznego, ale ogólnie taryfa budowlana jest o ok. 20% droższa od zwykłej.
Taryfy budowlanej nie trzeba zmieniać, ale po prostu – warto to zrobić, by nie płacić za energię elektryczną według wyższych stawek. Kiedy można zmienić taryfę budowlaną na indywidualną? Trzeba poczekać na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie domu lub zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały.

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

oświetlenie przedpokojuPrzedpokój wymaga tak oświetlenia efektownego wizualnie, co praktycznego pod względem użytkowym. Jeśli pomieszczenie to jest ciasne należy unikać lamp wiszących i starać się umieszczać punkty świetlne na suficie lub ścianach. Przy zastosowaniu kinkietów naściennych uzyskamy ciepłe, choć niezbyt intensywne światło. Aby w przedpokoju było jasno – poleca się stosowanie plafonier mocowanych do sufitu. Najlepsze są takie, które posiadają ruchome oprawy, umożliwiające skierowanie strumienia światła w pożądanym kierunku. O oddzielnym oświetleniu warto także pomyśleć w przedpokojowych szafach, zamkniętych wnękach i innych schowkach. Do tego celu najlepsze są diody LED.

Zobacz także