instalacje elektryczne - poradnik

Czy rozliczanie energii na zasadzie pre-paid jest korzystne?

karta pre-paidOpinii na temat korzyści z posiadania licznika przedpłatowego jest tyle samo, co użytkowników tych urządzeń. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że posiadanie takiego urządzenia niejako wymusza i uczy oszczędności prądu. Jest to jednak jedynie kwestią ludzkiej psychiki, która u niektórych uruchamia się natychmiast, gdy pomyślą, że czegoś może wkrótce zabraknąć. W rzeczywistości, liczniki przedpłatowe nie dają jakiś wielkich oszczędności finansowych. Podczas, kiedy realizując rachunki prognozowane płacimy dodatkowo za przesył energii i inne rzeczy – to w przypadku posiadania licznika przedpłatowego trzeba płacić comiesięczny abonament, za jego użytkowania. To, że za prąd płacimy mniej jest jedynie złudnym wrażeniem, ponieważ mamy możliwość dokonywania jego zakupu za mniejsze kwoty. Jednak trzeba zauważyć, że istnienie liczników przedpłatowych uratowało już życie niejednej polskiej rodzinie.

Jakie napięcie stosować w instalacjach oświetlenia ogrodu?

lampy ogrodoweLampy ogrodowe mogą być zasilane wysokim napięciem sieciowym, tj. 230 V oraz niskim napięciem 12 lub 24 V. Wybór konkretnych lamp należy uwarunkować zastosowanym w wykonanej instalacji napięciem. Na terenie niewielkich działek, gdzie do oświetlenia terenu wystarczy kilka punktów świetlnych można wykorzystać niskie napięcie. Jeśli jednak działka jest większa, a ogród przestronny – należy zdecydować się na zastosowanie napięcia sieciowego. 230 V pozwala na podłączenie do instalacji większej ilości lamp, jak również sprzętów ogrodowych, elektronarzędzi, czy chociażby elektrycznego grilla ogrodowego. Jest ono zatem bardziej praktyczne, jeśli z zewnętrznej instalacji zamierzamy korzystać w innych celach, aniżeli tylko samo oświetlanie przy jej użyciu ogrodu lub posesji.

Jak układać kable do instalacji pod oświetlenie ogrodowe?

oświetlenie ogrodoweSposób układania i prowadzenia kabli instalacyjnych jest uzależniony od wykorzystanego napięcia elektrycznego. Znacznie większymi restrykcjami jest obwarowane układanie kabli dla instalacji zasilanych wysokim napięciem sieciowym. Wówczas kable układa się w wykopie o głębokości 70 cm. Kable te powinny przebiegać w liniach prostych,  a zmiana ich trasy nie może mieć formy łuku, a kąta prostego. Przewody nie mogą znajdować się w pobliżu dużych drzew, fundamentów oraz rur wodociągowych. Kable do instalacji niskonapięciowej można układać w dowolny sposób i na dowolnej głębokości. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby głębokość nie narażała kabli na uszkodzenie podczas wykonywania podstawowych prac ogrodowych.

Zobacz także