instalacje grzewcze - poradnik

Czy opłaca się wymieniać piec węglowy na gazowy?

piec węglowyNie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Dla jednych jest to bowiem inwestycja opłacalna, a dla innych nie warta jakiejkolwiek uwagi. Piece gazowe są w pełni zautomatyzowane i do ich funkcjonowania nie potrzebna jest ingerencja człowieka. Wystarczy odpowiednio ustawić wmontowany w kocioł programator i proces ogrzewania pomieszczeń, jak również grzania wody odbywa się samoczynnie. Działają one bardzo ekonomicznie, ale jak wiadomo gaz nie jest paliwem tanim i wciąż drożeje. Dodatkowo, do zainstalowania takiego pieca trzeba posiadać odpowiednie pomieszczenie, trzeba wyposażyć komin we wkład kwasoodporny i często – zmieniać dotychczasową instalację oraz grzejniki. Piece węglowe są znacznie tańsze w eksploatacji. Można w nich także spalać - niekiedy darmowe drewno. Nie ma tak rygorystycznych wymagań w stosunku do kotłowni, w której są ustawione, ale bez pomocy człowieka nie działają. W przypadku pieców węglowych starszego typu to często bardzo ciężka praca fizyczna i poświęcony czas ich właścicieli.

Wymagania prawne dla kotłowni na paliwa stałe?

Kotłownie na paliwa stałe muszą być oddzielnymi, wydzielonymi na ten cel pomieszczeniami. Wymagania te dotyczą wszystkich rodzajów pieców oraz wszystkich paliw stałych zasilających te urządzenia. Standardowo kotłownie na paliwa stałe lokuje się w najniższej kondygnacji budynku. Najlepiej jest jeśli kotłownia jest usytuowana centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kotłownie te wymagają większej powierzchni użytkowej, aniżeli pomieszczenia, w których instaluje się kotły gazowe, czy olejowe. Ze względów praktycznych dobrze jest zaplanować w ich przypadku dwa oddzielne wejścia. Kotłownie na paliwa stałe winny także posiadać podłogi i okładziny ścienne wykonane z materiałów niepalnych oraz odpowiedni system wentylacji nawiewno – wywiewnej.

Więcej na ten temat:

,

Jakie ogrzewanie mieszkania w starej kamienicy jest najlepsze?

kamienicaNiestety, idealna metoda ogrzewania mieszkań pozbawionych c.o. i usytuowanych w starych kamienicach miejskich nie istnieje. Sposób ogrzewania takich wnętrz należy dostosować do metrażu, kubatury pomieszczeń oraz istniejących możliwości instalacyjnych. Choć zdecydowana część ludzi młodych może być zdziwiona, to wciąż za najtańsze i jednocześnie za najzdrowsze dla starych budynków uważa się tradycyjne ogrzewanie węglowe. Mowa jest tutaj nie o indywidualnym centralnym systemie ogrzewania na paliwo stałe, a bryłach i szufelkach węgla dosypywanych wprost do pieca kaflowego, usytuowanego w pokoju, będącym często jedynym wnętrzem w zajmowanym lokalu mieszkalnym.  Jednak dla większości z nas taki sposób ogrzewania mieszkania jest całkowicie niedopuszczalny. Za takim właśnie podejściem do życia użytkowników mieszkań w starych kamienicach, podążają twórcy coraz to nowszych technologii grzewczych. Żadna z nich nie jest jednak możliwa do zastosowania bez poniesienia pewnych nakładów finansowych.

Zobacz także