instalacje elektryczne - poradnik

Czy opłaca się montować podlicznik?

zdjęcie 1Aby działać w zgodzie przepisami prawa montaż podlicznika powinien zostać skonsultowany z zakładem energetycznym. Koszty tego przedsięwzięcia są na tyle wysokie, że zdecydowanie bardziej opłacalnym jest wystąpienie o warunki techniczne nowego przyłącza i montaż oddzielnego licznika. Podliczniki sprawdzają się jedynie w takich sytuacjach, w których chcemy kontrolować zużycie do celów własnych. Wówczas też koszt znacznie się zmniejsza i sprawa zaczyna być opłacalną. Jest tak jednak tylko wówczas, gdy pomiędzy dwojgiem, chcących rozliczać się oddzielnie – użytkowników prądu – panują poprawne stosunki. Użytkownik niezgłoszonego do elektrowni podlicznika nie ma bowiem żadnych praw, ani obowiązków wobec dostawcy prądu, ponieważ zwyczajnie nie jest on jego klientem. Oddzielne rozliczenie obowiązuje jedynie w ramach wzajemnej umowy obydwu użytkowników energii.

Jakie napięcie stosować w instalacjach oświetlenia ogrodu?

lampy ogrodoweLampy ogrodowe mogą być zasilane wysokim napięciem sieciowym, tj. 230 V oraz niskim napięciem 12 lub 24 V. Wybór konkretnych lamp należy uwarunkować zastosowanym w wykonanej instalacji napięciem. Na terenie niewielkich działek, gdzie do oświetlenia terenu wystarczy kilka punktów świetlnych można wykorzystać niskie napięcie. Jeśli jednak działka jest większa, a ogród przestronny – należy zdecydować się na zastosowanie napięcia sieciowego. 230 V pozwala na podłączenie do instalacji większej ilości lamp, jak również sprzętów ogrodowych, elektronarzędzi, czy chociażby elektrycznego grilla ogrodowego. Jest ono zatem bardziej praktyczne, jeśli z zewnętrznej instalacji zamierzamy korzystać w innych celach, aniżeli tylko samo oświetlanie przy jej użyciu ogrodu lub posesji.

Jak układać kable do instalacji pod oświetlenie ogrodowe?

oświetlenie ogrodoweSposób układania i prowadzenia kabli instalacyjnych jest uzależniony od wykorzystanego napięcia elektrycznego. Znacznie większymi restrykcjami jest obwarowane układanie kabli dla instalacji zasilanych wysokim napięciem sieciowym. Wówczas kable układa się w wykopie o głębokości 70 cm. Kable te powinny przebiegać w liniach prostych,  a zmiana ich trasy nie może mieć formy łuku, a kąta prostego. Przewody nie mogą znajdować się w pobliżu dużych drzew, fundamentów oraz rur wodociągowych. Kable do instalacji niskonapięciowej można układać w dowolny sposób i na dowolnej głębokości. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby głębokość nie narażała kabli na uszkodzenie podczas wykonywania podstawowych prac ogrodowych.

Zobacz także