wentylacja i klimatyzacja - poradnik

Czy okna dachowe powinny być wyposażone w nawiewniki powietrza?

zdjęcie 1Wentylacja poddasza jest bardzo ważna. Zarówno w sezonie grzewczym jak i po nim należy dbac o właściwy obieg powietrza. Zastosowanie nawiewników w oknie dachowym jest konieczne, ponieważ rozwiązuje sprawę nawiewu powietrza w sposób pewny, energooszczędny i komfortowy.

Po co czynnik chłodniczy w klimatyzacji?

Żaden klimatyzator nie funkcjonowałby bez czynnika chłodniczego, który uczestniczy w wymianie ciepła. Wrząc (czyli parując) pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, czynnik chłodniczy pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze.

klimatyzacja

Jaki czynnik chłodniczy do klimatyzatora?

zdjęcie 1Nie ma dużego wyboru, gdyż ze względów ekologicznych od 2004 r. zabroniony jest montaż nowych urządzeń pracujących w oparciu o bardzo popularny czynnik R22 (HCFC-22) - szkodliwy dla warstwy ozonowej. Substancje HCFC są zastępowane nową generacją czynników chłodniczych oznaczonych symbolem HFC - bezpieczne dla stratosferycznej warstwy ozonowej.

Obecnie ok. 90% klimatyzatorów montowanych w domach pracuje na syntetycznym czynniku oznaczonym symbolem R410A. W ostatnich latach uznano, że sprawuje się on lepiej niż R407C, który znajduje zastosowanie jeszcze w ok. 10% klimatyzatorów.

Zobacz także