ogrzewanie podłogowe - poradnik

Czy ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny?

ogrzewanie podłogoweW przypadku ogrzewania podłogowego funkcje grzejnika przejmuje cała powierzchnia podłogi, zapewniając równomierny rozkład temperatury. Nie ma więc stref bardziej ciepłych lub niedogrzanych. Ponadto ten rodzaj ogrzewania daje komfortowy rozkład temperatur w pionie, najkorzystniejszy dla organizmu człowieka – powietrze jest najcieplejsze tam, gdzie najszybciej marzniemy, czyli w stopy, natomiast chłodniejsze w wyższych partiach pomieszczenia.

Gdzie stosować ogrzewanie podłogowe?

Podłogówkę można z powodzeniem stosować w każdym pomieszczeniu, nie tylko w salonie, holu czy łazience, ale także w sypialni (specjaliści twierdzą, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu śpiąc tuż nad ciepłą podłogą), zarówno na parterze, jak i piętrze.

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe a wykończenie podłogi

Nie jest do końca prawdą, że tego typu ogrzewanie ogranicza wybór materiału wykończeniowego podłogi. Możliwości jest naprawdę wiele. Najlepiej sprawdzają się posadzki, które dobrze przewodzą ciepło i nie odkształcają się pod wpływem wyższej temperatury. Trzeba pamiętać, że materiał wykończeniowy nie może stanowić izolacji dla przenikania ciepła, aby nie ograniczyć jego emisji. Najlepiej nadawać się będą tu płytki kamienne i ceramiczne. Okazuje się, że pod podłogówkę nadaje się także drewno. Warunkiem jest jednak przestrzeganie zasad wykonania instalacji i zastosowanie odpowiedniego gatunku drewna, jak i jego grubości. Podłogę można wykończyć też wykładziną dywanową lub z tworzywa sztucznego oraz laminowanymi panelami, ale muszą być one przeznaczone do układania na ogrzewaniu podłogowym.
Przed kupnem każdego materiału wykończeniowego powinno się sprawdzić u producenta, czy nadaje się on na ciepłą podłogę i jak będzie się spisywał.

ogrzewanie podłogowe

Zobacz także