ogrzewanie podłogowe - poradnik

Czy ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom?

ogrzewanie podłogowePonieważ emisja ciepła przy tego typu ogrzewaniu odbywa się głównie przez promieniowanie (a nie jak w przypadku grzejników przez konwekcję czyli unoszenie), nie powoduje więc ruchów powietrza, a co za tym idzie ogranicza unoszenie się kurzu. Sucha podłoga nie daje też możliwości rozwoju grzybów i pleśni. Rozwiązanie to z pewnością będzie sprzyjać alergikom. Ważne jest też, że z pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym znikają grzejniki, na których lubi zbierać się kurz i brud. Nie wysusza ono też tak powietrza, jak grzejniki.

Próba szczelności wodnego ogrzewania podłogowego - czy konieczna?

zdjęcie 1Pominięcie próby szczelności to błąd. Należy ją wykonać po przymocowaniu rur, jeszcze przed zalaniem instalacji jastrychem. W tym celu należy wypełnić rury wodą i utrzymać wymagane przepisami ciśnienie przez 24 godziny. Dopiero, gdy jesteśmy pewni szczelności układu, możemy przystąpić do wykonania warstwy wylewki.

Dlaczego ważna jest izolacja?

ogrzewanie podłogoweNa betonie, który został wylany na gruncie, powinna znajdować się warstwa chroniąca budynek przed wilgocią: papa lub folia. Jeśli nie zatroszczy się o to wykonawca robót budowlanych, powinien zrobić to instalator. W przeciwnym wypadku wilgoć z ziemi będzie przenikała do płyty grzejnej „podłogówki”, co może spowodować jej popękanie, a nawet uszkodzenie rur. Kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe w budynku koniecznie powinny być już zamontowane okna. Dzięki temu w czasie wiązania jastrychu, którym zalane są rury „podłogówki”, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe w pomieszczeniach.

Zobacz także