centralne odkurzanie - poradnik

Czy odległość od jednostki centralnej ma wpływ na skuteczność sprzątania?

odkurzacz centralnyWydajność odkurzacza dobiera się na podstawie parametrów gniazda położonego najmniej korzystnie względem jednostki centralnej. Jeśli dobór jest prawidłowy nie powinno być spadków ciśnienia w instalacji, które mają wpływ na jakość odkurzania. Warto jednak pamiętać, że w praktyce największe straty ciśnienia to straty na szczotce i przewodzie elastycznym, a nie w instalacji. Użycie nieodpowiednich, niesprawdzonych końcówek lub akcesoriów może powodować spadek ssania.

Jak często opróżniać pojemnik odkurzacza?

Ze względów higienicznych powinno się to robić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące i to niezależnie od tego, czy pojemnik jest całkowicie wypełniony, czy nie. Odkurzacze z filtrami workowymi należy oczyszczać częściej, bo zdarza się, że się zapychają pomimo deklarowanej przez producentów zdolności do samooczyszczania. Systematyczne czyszczenie zapewni wydajną pracę systemu.

odkurzacz centralny

Jak dobrać odkurzacz centralny do domu?

odkurzacz centralnyDostępne na rynku odkurzacze centralne różnią się od siebie przede wszystkim mocą. W ich przypadku mówi się od dwóch rodzajach mocy. Jednostka centralna ma silnik, który pracuje z określoną mocą wyrażaną w Watach. Ponadto producenci podają jeszcze tzw. moc ssącą, której odzwierciedleniem jest dana ilość Air Watów. Im moc ssąca urządzenia jest większa – tym większa jest jego skuteczność w sprzątaniu. Moc jednostki dobiera się do przede wszystkim do powierzchni użytkowej domu. Bierze się też pod uwagę długość rurociągu. Trzeba pamiętać, że im bardziej skomplikowany jest przebieg instalacji centralnego odkurzania – tym większą moc musi posiadać jednostka. To z kolei wiąże się także niestety z jej wyższą ceną.

Zobacz także