systemy kominowe - poradnik

Czy kominy muszą wystawać ponad połać dachu?

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)
Komin zdecydowanie powinien wystawać ponad połać dachu. Przemawiają za tym dwa argumenty. Po pierwsze niekorzystne jest, jeśli komin jest nisko zakończony i do tego sąsiaduje z kominem wentylacyjnym - spaliny i dym nie powinny opływać komina z kanałami wentylacyjnymi. Drugi argument dotyczy ciągu - komin umieszczony poniżej najwyższego punktu połaci dachowej będzie miał zdecydowanie mniejszy ciąg. Poprawić ciąg takiego komina można stosując obrotowe lub podwyższające nasady kominowe.

Co to jest czopuch?

Czopuch to rura łącząca (szczelnie) kocioł lub kominek z kanałem w kominie. Wykonuje się go z grubościennych rur ze stali zwykłej, rur żeliwnych, ceramicznych, ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych (dla kotłów kondensacyjnych).

kominek

Jaki komin?

komin dachowyTo, jaki dokładnie zastosować komin, jakiej wysokości i średnicy zależy głównie od sposobu ogrzewania domu i rodzaju kotła grzewczego. Producenci kotłów podają te informacje w instrukcji montażu i eksploatacji urządzeń. Znajdują się tam także wytyczne co do materiału, z jakiego powinien być wykonany komin.

Zobacz także