centralne odkurzanie - poradnik

Czy cenralne odkurzanie może wywołać alergię?

odkurzacz centralnyIstnieje obiegowa opinia, że odkurzacze centralne mogą powodować podciśnienie wysysając powietrze z pomieszczenia. Na skutek domniemanego podciśnienia z przewodów wentylacyjnych do wnętrza domu mają dostawać się zarodniki grzybów, kurz itp. Wywołujące alergie i nasilające ich objawy. Nie jest to prawda. Zarodniki grzybów i kurz znajdujące się w przewodach wentylacji grawitacyjnej dostają się tam właśnie z pomieszczeń. Odkurzacz centralny nie jest w stanie wytworzyć takiego podciśnienia, by zassać powietrze z kanałów wentylacyjnych, chyba że podczas pracy ciągłej trwającej co najmniej godzinę w bardzo szczelnym budynku, co jest raczej niemożliwe. Co ważne odkurzacz taki zabiera z pomieszczenia kurz i nieczystości i transportuje je poza część mieszkalną domu. Jego wpływ na jakość powietrza w domu jest więc tylko i wyłącznie pozytywny.

Gdzie umieścić jednostkę centralną?

Jednostkę centralną można umieścić w garażu, w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym lub innym miejscu, które jest suche i dostatecznie oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, aby dźwięk silnika elektrycznego był jak najmniej słyszalny. Nie zapominajmy, że jednostka centralna jest wyposażona w zbiornik na kurz. Musimy mieć w przyszłości do niej dostęp w celu opróżnienia zbiornika.

odkurzacz centralny

Jak rozmieścić gniazda ssące?

odkurzacz centralny instalacjaIdealnym miejscem na gniazda ssące są korytarze i dolne części klatek schodowych. Należy unikać miejsc za meblami lub drzwiami. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do przyszłego ustawienia mebli to bezpiecznie jest projektować gniazda ssące przy futrynach. Dobrym sposobem do sprawdzenia, czy dotrzemy do wszystkich zakamarków jest użycie sznurka o długości węża giętkiego, oczywiście w odpowiedniej skali zgodnej ze skalą rzutów kondygnacji.

Zobacz także