systemy kominowe - poradnik

Co to jest czopuch?

Czopuch to rura łącząca (szczelnie) kocioł lub kominek z kanałem w kominie. Wykonuje się go z grubościennych rur ze stali zwykłej, rur żeliwnych, ceramicznych, ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych (dla kotłów kondensacyjnych).

kominek

Jaki komin?

komin dachowyTo, jaki dokładnie zastosować komin, jakiej wysokości i średnicy zależy głównie od sposobu ogrzewania domu i rodzaju kotła grzewczego. Producenci kotłów podają te informacje w instrukcji montażu i eksploatacji urządzeń. Znajdują się tam także wytyczne co do materiału, z jakiego powinien być wykonany komin.

Jaki komin do kotła na paliwa stałe?

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)
W zależności od konstrukcji i mocy kotła komin powinien mieć odpowiedni przekrój i wysokość, a co za tym idzie określone podciśnienie kominowe. Jeżeli podłączymy kocioł do komina o zbyt słabym podciśnieniu (ciągu kominowym) lub o zbyt małym przekroju, możemy mieć problemy z wydajnością urządzenia, słabym spalaniem, dymieniem oraz szybszym zarastaniem sadzą. Wszystkie wymagane parametry podają producenci urządzeń grzewczych w podstawowych danych technicznych. Większość nowoczesnych kotłów na paliwa stałe nie wymaga stosowania wkładów kominowych. Kominy mogą być murowane z cegły pełnej klasy minimum 10. Przewód musi się zaczynać od poziomu podłogi kotłowni. Komin w dolnej części, poniżej czopucha kotła, powinien mieć otwór wyczystny do usuwania sadzy i popiołu. Jego przekrój powinien być zbliżony do kwadratu (min. 14x14 cm), aby opory przepływu spalin były mniejsze. Zawsze jednak przekrój i wysokość komina powinien określić projektant.
Można też wykonać komin zewnętrzny – murowany, dołączony do ściany budynku lub też ze stali żaro- lub kwasoodpornej (w zależności od temperatury spalin). Należy tylko pamiętać, że każdy komin zewnętrzny powinien być ocieplony.

Zobacz także