instalacje elektryczne - poradnik

Co oznacza uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych?

zdjęcie 1Niestety, oprócz dowolności w wyborze sprzedawcy i płaceniu zamiast dwóch – jednego rachunku – wolne ceny za prąd nie oznaczają niczego dobrego. Prąd drożeje cały czas i z całą pewnością nie zacznie od przyszłego roku tanieć. Owszem, duża konkurencja spowoduje być może pewne zahamowanie gwałtownych i bardzo znaczących podwyżek, ale nie oznacza to, że nasze rachunki ulegną obniżeniu. Energię trzeba oszczędzać, choćby ze względów ekologicznych, nie mówiąc już o finansowych i tylko to jest w stanie nie doprowadzić nas do ruiny. Obietnice o tanim prądzie raczej nie zostaną spełnione i bardziej racjonalne jest np. budowanie domów energooszczędnych, montaż kolektorów słonecznych, odzyskiwanie ciepła za sprawą rekuperacji i wiele innych podobnych poczynań, które pozwalają zdecydowanie obniżyć rachunki związane z eksploatacją domu.

Kiedy trzeba remontować instalację elektryczną?

zdjęcie 1Zgodnie z przepisami prawa – instalacja elektryczna musi zostać objęta modernizacją, kiedy przebudowujemy lub rozbudowujemy dotychczasowy dom. Jednak do remontu warto przystąpić nie tylko w tych okolicznościach. Niesprawna lub przestarzała instalacja elektryczna stanowi zagrożenie pożarowe, jak również może spowodować porażenie prądem. Trzeba pamiętać, że jeśli dom lub mieszkanie ma kilkadziesiąt lat i dotychczas nie wymieniono w nim instalacji – z całą pewnością jest to teraz konieczne. Dawniejsze projekty instalacji nie uwzględniały przecież tylu sprzętów elektrycznych, które użytkujemy w naszych domach w chwili obecnej. Jeśli do starej instalacji podłączy się zbyt dużą ilość odbiorników jednocześnie może dojść do jej przeciążenia, a w następstwie nawet do bardzo poważnego pożaru. Dlatego też nie zwlekajmy z remontem zwłaszcza wtedy, gdy instalacja jest przestarzała, a przy jej pomocy chcemy np. ogrzewać mieszkanie.

Ile kosztuje remont instalacji elektrycznej?

Usługi elektryczne
Ciężko jest oszacować wydatki związane z wymianą instalacji elektrycznych, jednak nie ma co oszczędzać. Od sprawnej instalacji zależy życie i majątek mieszkańców.
Kosztów remontu, bądź całkowitej wymiany instalacji elektrycznej nie da się oszacować jednoznacznie. Wszystko zależy od wielkości domu, rodzaju ścian, jakie w nim wzniesiono, jak również zakresu planowanej inwestycji oraz regionu kraju, w którym zamieszkujemy. Zawsze należy szacować oddzielnie koszty materiału i koszty robocizny uprawnionego elektryka. Można założyć ogólnie, że zdecydowanie wyższe okażą się koszty wykonawstwa, które w naszym kraju zwykle jest dość drogie. Firmy instalatorskie podają przeważnie cenę za tzw. punkt. Jako punkt uważa się wyprowadzenie przewodów pod konkretne gniazdo, wyłącznik, bezpiecznik, itp. trzeba przy tym liczyć się z faktem, że w przeważającej mierze jest to jedynie wyprowadzenie przewodów, a nie montaż poszczególnych akcesoriów elektrycznych. Za montaż gniazdek i wyłączników, jak również za poprowadzenie w ścianie metra bieżącego przewodu – obowiązują całkowicie odrębne stawki.

Zobacz także