instalacje grzewcze - poradnik

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - dofinansowanie

przydomowa oczyszczalnia ściekówProgramy dofinansowywania działań proekologicznych, do których należy między innymi budowa oczyszczalni ścieków wdrażają w życie jednostki terytorialne, jakimi są poszczególne gminy. To właśnie one mają za zadanie informować mieszkańców o istnieniu określonych możliwości. O możliwość pozyskania bezzwrotnych środków finansowych lepiej jest jednak dowiadywać się samodzielnie. Jeśli na terenie danej gminy realizowany jest program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – należy wystąpić z wnioskiem o dotację. Wniosek składa się na specjalnym formularzu i dołącza do niego inne wymagane prawem dokumenty. Ich zakres może być różny, ale przeważnie należy przedstawić prawo własności do działki, kopię zgłoszenia budowlanego, operat wodno – prawny lub opis techniczny planowanej oczyszczalni oraz mapę sytuacyjną z naniesionym planem inwestycji.

Wymienniki ciepła – rodzaje

wymiennik ciepłaWymienniki ciepła są urządzeniami odpowiedzialnymi za odzyskiwanie ciepła w systemach wentylacyjnych. W instalacjach domowych rekuperatory wyposaża się najczęściej w wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe proste, przeciwprądowe spiralne lub obrotowe. Spośród wymieniowych rodzajów wymienników na szczególną uwagę zasługują ulepszone wymienniki przeciwprądowe, tj. spiralne. Choć mają one duże gabaryty, co sprawia, że nie w każdych warunkach można je instalować, to zupełnie nie dotyczy ich niepożądane w rekuperacji zjawisko szronienia. Wymienniki przeciwprądowe spiralne są dziełem jednej z polskich firm i dobrze przyjęły się na rodzimym rynku handlowym. Sprawność tych urządzeń wynosi do 85%, bez konieczności doprowadzania do nich energii spoza układu.

Jak przygotować grzejnik do zimy?

grzejnikOkres zimowy jest czasem, w którym domowe grzejniki pracują pełną parą. Wówczas też oczekujemy od nich, aby oddawały jak najwięcej ciepła do naszych pomieszczeń. By grzejnik działał poprawie, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy go wyczyścić oraz odpowietrzyć. Obydwie te czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i bez konieczności angażowania kosztownych fachowców. Czyszczenie przeprowadzamy przy użyciu specjalnej szczotki lub odkurzacza wyposażonego w odpowiednią końcówkę ssącą. Po oczyszczeniu grzejnika z kurzu należy umyć jego powierzchnię wodą z dodatkiem neutralnych środków myjących. Do odpowietrzania grzejnika służą natomiast specjalne ręczne odpowietrzniki, po okręceniu których zbędne powietrze jest automatycznie usuwane z wnętrza urządzania. Grzejnik w sezonie zimowym powinien też pozostawać całkowicie odsłonięty,. Wówczas pracuje on zdecydowanie bardziej wydajnie.

Zobacz także