Wentylacja aereco HIGRO do domów jednorodzinnych
Systemy wentylacji naturalnej i mechanicznej do mieszkań i domów, które samoczynnie reagują na zmieniające się warunki wewnętrzne, uzależniając wielkość przepływu powietrza od poziomu wilgotności [EMM nawiewniki higrosterowane standardowe i EHA higrosterowane z wytłumieniem akustycznym, BXC kratki higrosterowane wyciągowe i GHN wywiewne, VAM i V4A wentylatory wyciągowe centralne].
Opis systemu aereco do domu jednorodzinnego
Wentylacja w domu jest stałą zorganizowaną wymianą powietrza. Aby działała prawidłowo, musimy stale zapewniać doprowadzenie, przepływ oraz usuwanie powietrza. Niezbędna jest ona dla zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach, jak również dla ochrony samych pomieszczeń przed niekorzystnym wpływem nadmiernej wilgoci. Pełni w naszym życiu taką samą rolę jak właściwe oświetlenie czy komfortowe ogrzewanie.
Możemy rozróżnić dwa podstawowe rodzaje wentylacji: naturalną i mechaniczną.
Wentylacja naturalna - jej działanie zależne jest od różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem domu oraz naporu wiatru na budynek.
Wentylacja mechaniczna - siłą napędową w tym systemie jest wentylator, który stale wymusza przepływ powietrza.
Oprócz tego istnieją jeszcze inne rodzaje, m.in. wentylacja hybrydowa i rekuperacja.
Dlaczego higrosterowanie - określenie potrzeb wentylacyjnych
W wyniku działań człowieka wytwarzane są zanieczyszczenia, tj. para wodna oraz dwutlenek węgla. Jeden człowiek w ciągu godziny emituje 50 g pary wodnej oraz 19 litrów CO2. Dla przykładu
czteroosobowa rodzina może w ciągu dnia „wyprodukować” aż 15 litrów pary w domu. Zatem zarówno para wodna, jak i dwutlenek węgla mogą być czynnikami, które skutecznie sterować mogą układem wentylacji.Zasady i zastosowanie wentylacji higrosterowanej
Zgodnie z zasadami wentylacji powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń „czystych”: pokojów dziennych i dziecięcych, sypialni, gabinetów i kuchni, a usuwane w pomieszczeniach „brudnych”: łazienkach, w.c. i kuchniach czy garderobach. Doprowadzenie powietrza odbywa się za pomocą nawiewników higrosterowanych, czyli urządzeń zamontowanych w oknach (nawiewniki EMM lub EHA) lub ścianach (nawiewniki EHT), wprowadzających odpowiednią ilość powietrza bezpośrednio z zewnątrz do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych lub kuchni. Są one umieszczane tylko w górnej części okna, kasety rolet nad oknem lub obok okna w ścianie - zgodnie z Polską Normą o wentylacji (PN-83/B-03430 zmiana AZ3). Nawiewniki higrosterowane zostały tak skonstruowane, aby wpływ zimnego powietrza w okresie zimowym następował w górnej części pomieszczenia, gdzie gromadzi się powietrze cieplejsze. Dzięki temu mamy uczucie, że przez pomieszczenia przepływa powietrze o temperaturze pokojowej. Wywiew z pomieszczeń za pomocą kratek higrosterowanych (GHN lub BXC) dodatkowo ogranicza straty ciepła oraz ukierunkowuje strumień powietrza do odpowiedniego pomieszczenia.
Elementem sterującym w tych urządzeniach jest czujnik zbudowany z 8 taśm poliamidowych w przypadku nawiewników i 16 warstw w przypadku kratek. Pomiar poziomu wilgotności względnej powietrza, uwzględniający współczynnik temperatury, wykonywany jest w sposób ciągły. Czujnik ten jest również napędem urządzeń, co pozwala na ciche i bezobsługowe sterowanie przepływem powietrza, gwarantując jednocześnie optymalne warunki higieniczne oraz energooszczędność.
Korzyści wynikające z zastosowania wentylacji higrosterowanej
- Prostota użytkowania: układ wentylacji higrosterowanej nie wymaga regulacji przez użytkownika oprócz prawidłowej konserwacji.
- Zabezpieczenie ścian przez kondesacją pary wodnej: w mieszkaniach wyposażonych w instalację wentylacji higrosterowanej nie występuje zjawisko wykraplania się wody na zimnych powierzchniach ścian zewnętrznych (przy prawidłowym wywiewie z przewodów wentylacyjnych).
- Łatwość montażu w istniejących pomieszczeniach: praktycznie w każdym oknie PVC i nowoczesnym drewnianym istnieje możliwość instalacji nawiewników przez certyfikowanych montażystów, montaż kratek higrosterowanych również nie powinna przysporzyć problemu zarówno dla instalatorów jak i dla wprawnych użytkowników mieszkań.
- Większa kontrola strat ciepła - energooszczędność: zastosowanie systemu higrosterowanego w zależności od układu domu lub mieszkania, jego szczelności na przenikanie powietrza, rodzaju istniejącej wentylacji oraz danych odniesienia pozwala zaoszczędzić od 27% do 57% energii związanej ze stratami ciepła wydatkowanymi na podgrzanie powietrza wentylacyjnego (wg Aprobaty Technicznej wydanej we Francji przez CSTB, potwierdzone badaniami monitoringowymi przeprowadzonymi w Paryżu w 2009 roku).
Wentylacja mechaniczna higrosterowana w projektowanych lub nowobudowanych domach
Wentylacja mechaniczna centralna kontrolowana - system zbiorczy dla budynków jednorodzinnych.
W układzie wentylacji domów jednorodzinnych wentylator znajduje się bezpośrednio wewnątrz (montaż na poddaszu, w przestrzeni sufitu podwieszonego, w szafie, na ścianie). Podobnie jak
w wentylacji naturalnej powietrze doprowadzane jest do pokoi przez higrosterowane nawiewniki. Kratki higrosterowane lub z czujnikiem ruchu dostosowują ilość przepływającego powietrza do bieżących potrzeb pomieszczenia. Różnica polega na tym,
że w tym przypadku wentylator wytwarza podciśnienie, które umożliwia wymianę powietrza niezależnie od warunków zewnętrznych. W porównaniu do wentylacji naturalnej otrzymujemy prosty, skuteczny i energooszczędny system wentylacji, który nie wymaga stawiania kosztownych przewodów wentylacyjnych oraz zamiast kilku przebić przez dach mamy tylko jedną wyrzutnię.
Elementy wchodzące w skład układów wentylacji higrosterowanej:
Nawiewniki higrosterowane
Okienne - EMM; EHA
Ścienne - EHT
Nawiewniki ciśnieniowe
Okienne - EFR
Ścienne - EFT
Kratki wentylacyjne
GHN - kratka do wentylacji grawitacyjnej
BXC - kratka do wentylacji mechanicznej
Wentylatory
V4A - cichy centralny wentylator wyciągowy o płaskiej konstrukcji (wysokość tylko 21,9 cm, pozostałe wymiary 45 x 45 cm), przepływ max. 160 m³/h, spręż 100 Pa, możliwość podłączenia do 4 przewodów Ø100 lub Ø125, króciec wywiewny Ø125, akustyka < 36 dB, zużycie prądu przy 80 m³/h - 25 W.
VPH2 - centralny wentylator wyciągowy do montażu na poddaszu, przepływ max. 250 m³/h, spręż 110 Pa, możliwość podłączenia 2 przewodów Ø125 i 4 przewodów Ø80, króciec wywiewny Ø125, akustyka < 51 dB, zużycie prądu przy 200 m³/h - 35W lub 15W w wersji micro-watt.
VAM - cichy centralny wentylator wyciągowy o płaskiej konstrukcji (wysokość tylko 24 cm, pozostałe wymiary 48 x 48 cm), przepływ max. 300 m³/h, spręż 130 Pa, możliwość podłączenia do 7 przewodów Ø125, króciec wywiewny Ø125, akustyka < 33 dB, zużycie prądu przy 100 m³/h - 23 W, przy 200 m³/h - 44W.
Hybrydowa wentylacja aereco VBP
System wentylacji zbiorczej dla budynków wielorodzinnych oparty na elementach wentylacji HIGRO, wzbogacony o nowatorską niskociśnieniową nasadę kominową VBP, która uniezależnia działanie wentylacji w budynkach od warunków zewnętrznych [EMM nawiewniki higrosterowane standardowe
i EHA higrosterowane z wytłumieniem akustycznym, BXL kratki higrosterowane wyciągowe, VBP nasada kominowa].
Mechaniczna wentylacja aereco VCR
System wentylacji mechanicznej zbiorczej do mieszkań oraz obiektów użyteczności publicznej, który samoczynnie reaguje na zmieniające się warunki wewnętrzne, uzależniając wielkość przepływu powietrza od poziomu wilgotności [EMM nawiewniki higrosterowane standardowe i EHA higrosterowane z wytłumieniem akustycznym, BXL i BXC kratki higrosterowane wyciągowe, VCR.SE i VCR.LE wentylatory wyciągowe zbiorcze].
BXC CO2 - kratka wielofunkcyjna. Pozwala utrzymać odpowiedni poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu.
BXC - wielofunkcyjna kratka wyciągowa. Steruje wymianą powietrza w zależności od wilgotności pomieszczeń i/lub ruchu.
Mechaniczna wentylacja aereco A1RC
System wentylacji mechanicznej zbiorczej do mieszkań, domów i obiektów użyteczności publicznej, który samoczynnie reaguje na zmieniające się warunki wewnętrzne uzależniając wielkość przepływu powietrza od poziomu wilgotności [EMM nawiewniki higrosterowane standardowe i EHA higrosterowane z wytłumieniem akustycznym, BXL i BXC kratki higrosterowane wyciągowe, LINEO.HB wentylatory].