Dach kryty dachówką: na czym możemy zaoszczędzić

redakcja.regiodom, Program Superdekarz
Praca dekarza na wysokościNadmierne oszczędzanie podczas budowy domu może nas słono kosztować. Wilgoć, przeciekanie, mech porastający dach, kosztowne poprawki i remonty pokrycia – to tylko nieliczne bolesne skutki oszczędzania na jakości materiałów i wykonawstwa. Pamiętajmy, że od dachu w dużej mierze zależy komfort mieszkania. Ten element domu może również zniwelować koszty później eksploatacji domu.
Praca dekarza na wysokościNadmierne oszczędzanie podczas budowy domu może nas słono kosztować. Wilgoć, przeciekanie, mech porastający dach, kosztowne poprawki i remonty pokrycia – to tylko nieliczne bolesne skutki oszczędzania na jakości materiałów i wykonawstwa. Pamiętajmy, że od dachu w dużej mierze zależy komfort mieszkania. Ten element domu może również zniwelować koszty później eksploatacji domu. Program Superdekarz
Budowa domu zwykle pochłania więcej pieniędzy, niż planowaliśmy. Chcąc oszczędzać na budowie dachu, warto pamiętać powiedzenie – oszczędny dwa razy traci. Jeżeli jednak musimy zaoszczędzić na dachu, róbmy to z głową.

Planując budowę dachu krytego dachówką musimy liczyć się z kosztami wyższymi niż krycie blachą, blachodachówką lub gontem bitumicznym. Oczywiście oszczędności są możliwe, jednak nie na wszystkim.

Zobacz również: Pokrycie dachowe na lata. Wady i zalety różnych materiałów 

Dobry dekarz to lepsza jakość pokrycia

Na wykonawcy lepiej nie oszczędzać. Jego umiejętności i wiedza sprawią, że dach będzie zbudowany zgodnie ze sztuką dekarską. Ponadto fachowiec będzie czuwał nad tym, abyśmy podczas budowy dachu w ramach oszczędności nie zrezygnowali z ważnych elementów. Dekarz powinien wskazać nam również wymagane elementy systemu dachowego i zaproponować optymalne rozwiązania.

Rzetelna wycena dachu zaoszczędzi nam nerwów

Zanim dekarz rozpocznie pracę postarajmy się o jak najdokładniejszą wycenę. Musi ona zawierać wycenę zarówno pracy dekarza, jak i wszystkich materiałów – zarówno dachówek, jak i akcesoriów dachowych, koszy, taśm kalenicowych czy klamer do dachówek. Im dokładniejsza będzie wycena, tym więcej niemiłych niespodzianek nas ominie.

Prosty dach to tańsza budowa

Wybór prostego, dwuspadowego dachu to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Im mniej skomplikowana połać tym mniej zapłacimy zarówno za materiały jak i za wykonawstwo. Warto o tym jednak pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy – na zaawansowanym etapie budowy korekty i zmiany projektu mogą być niewykonalne.

Ważny aspekt projektu dachu: Dopasowanie pokrycia dachowego do pochylenia dachu 

Chcesz zaoszczędzić? Dachówka betonowa sposobem na niższe koszty budowy dachu

Jeżeli chcemy obniżyć koszty budowy pokrycia dachowego, wybierzmy dachówkę betonową. Jest ona nieco tańsza niż dachówka ceramiczna. Różnica w cenie wynika w dużej mierze ze specyfiki produkcji – a nie z jakości obu typów dachówek. Obecnie produkowane dachówki betonowe są równie trwałe i wytrzymałe jak ceramiczne. A co ciekawe zapewniają one lepsze zabezpieczenie akustyczne.

Kolorowy dach kosztuje więcej

Im bardziej oryginalny kolor pokrycia dachowego wybierzemy, tym cena dachu może być większa. Różnice cenowe nie są zwykle duże, ale przy dużych powierzchniach dachu mogą mieć znaczenie. Najtańsze są zwykle kolory ceglane i miedziane. Dlatego, jeżeli projekt zagospodarowania terenu, na jakim budujemy dom, nie narzuca nam koloru, to wybór barwy ceglanej lub miedzianej pozwoli nieco zaoszczędzić.

Jakość materiałów ma wpływ na szczelność dachu

Jeżeli chcemy, aby nasz dach posłużył bezawaryjnie przez wiele lat, inwestujmy w materiały budowlane dobrej jakości. Dotyczy to nie tylko samych dachówek, ale i akcesoriów dachowych, które często są niewidoczne gołym okiem (m.in. taśm kalenicowych, membran dachowych). To właśnie taśmy i membrany mają duży wpływ na szczelność oraz wentylację, czyli dwie najważniejsze cechy prawidłowo zbudowanego dachu. Oszczędzanie na tych elementach może doprowadzić do groźnych usterek, a w konsekwencji wysokich kosztów remontu dachu.

Koszt materiałów to nie tylko dachówka

Akcesoria dachowe to niezbędny koszt, z którym trzeba się liczyć przy budowie dachu. Kominki wentylacyjne, przejścia antenowe, zabezpieczenia przeciwśniegowe czy stopnie i ławy kominiarskie to tylko niektóre z elementów, które muszą znaleźć się w wycenie. Nie wszystkie są obowiązkowe, jednak z niektórych nie warto rezygnować. Gdyby jednak zachodziła taka konieczność, najlepiej skonsultować to  z dekarzem, który oceni z których akcesoriów możemy, a z których nie powinniśmy rezygnować.

Rynna to również element dachu, dlatego warto wiedzieć: Jak sprawdzić, czy rynny zamontowano poprawnie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom