Zwiększenie wydajności instalacji grzewczych w budynkach po termomodernizacji

ESBE

 Redukcja cieplna budynku sprawia, iż ulegają zmianie warunki pracy istniejącego systemu ogrzewania w obiekcie, gdyż moc cieplna znacząco przewyższa zapotrzebowanie. Pozostawienie instalacji centralnego ogrzewania w niezmienionym stanie skutkuje obniżeniem komfortu cieplnego w budynku i mniejszymi niż zakładane oszczędnościami wynikającymi z termomodernizacji. W skrajnych wypadkach może nastąpić rozregulowanie hydrauliczne instalacji.  Dlatego pozostawienie instalacji centralnego ogrzewania w niezmienionym stanie w budynku objętym termomodernizacją jest błędem. Istnieje jednak kilka sposobów na zwiększenie wydajności instalacji stosunkowo niewielkim kosztem, przy założeniu, że ogólny stan techniczny instalacji i głównych jej elementów jest dobry. Jednym z nich jest zastosowanie w instalacji centralnego ogrzewania  zaworów mieszających, których zadaniem jest obniżanie i regulowanie temperatury zasilania grzejników. Dzięki regulacji temperatury zasilania znacząco ulegają  zmniejszeniu straty ciepła do otoczenia powstające przy przepływach w przewodach zasilających. Im mniejsza będzie różnica między temperaturą przewodów i otoczenia tym wymiana ciepła będzie zachodziła mniej intensywnie. Dodatkowo istnieje możliwość uzależnienia  temperatury zasilania od warunków zewnętrznych (regulacja pogodowa) i poprawienia w ten sposób  komfortu cieplnego użytkowników. Niższa temperatura czynnika grzewczego to także mniejsze zagrożenie poparzeniami w kontakcie z grzejnikami oraz mniejsze wysuszanie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Spośród produktów ESBE przeznaczonych do instalacji grzewczych jest wiele rozwiązań przygotowanych również dla większy instalacji w budynkach wielorodzinnych. Przykładem  mogą być uniwersalne obrotowe zawory mieszające serii VRG130. Są bardzo często montowane w instalacjach domowych ale zakres ich stosowania jest znacznie większy. Do instalacji domowych najczęściej pracujących ze źródłem ciepła o mocy rzędu 15-25 kW znajdują zastosowanie  małe rozmiary od DN20 do DN25.

 

Zawory VRG są produkowane w rozmiarach do DN50 i można je stosować w instalacjach o mocy grzewczej nawet do 260 kW. W przypadku instalacji o większej mocy możliwe jest wykorzystanie zaworów o średnicy do DN150 – tj. obrotowych 3F lub grzybkowych dających doskonałą precyzję działania. Zawory tego typu pozwalają na swobodne ich stosowanie w przypadku obiektów o obciążeniu cieplnym rzędu 2500 kW. Wszystkie wymienione zawory mieszające mają możliwość wyposażenia w siłowniki zapewniające automatyczną oraz bezobsługową pracę. Do każdego typu zaworu dedykowane są odpowiednie pod względem łatwości montażu i odpowiedniej siły siłowniki. Dla zaworów serii VRG dedykowane są siłowniki serii ARA600, zawory 3F wyposażane są w siłowniki serii 90 lub ARC/ARD. Dla zaworów grzybkowych przeznaczone są siłowniki serii ALF i ALH.

 

Zwiększenie wydajności instalacji grzewczych w budynkach po termomodernizacji - zdjęcie 2

Zawór 3F

Wyposażeniem  dodatkowym dla węzłów cieplnych lub kotłowni budynków wielorodzinnych mogą być sterowniki zintegrowane z siłownikami serii CRx. Sterowniki te są  łatwe w montażu i eksploatacji , dają jednocześnie  możliwość niezależnego sterowania wieloma obiegami. Do wyboru jest wiele wariantów sterowania – od sterowników stałotemperaturowych poprzez pogodowe do sterowania temperaturą wewnętrzną budynku.   

  

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także