Znaczenie oświetlenia awaryjnego

0
Znaczenie oświetlenia awaryjnego

Oświetlenie awaryjne to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia budynków użyteczności publicznej – umożliwia ono szybką ewakuację przebywających w obiekcie osób, a także zapobiega wybuchowi paniki, która bywa równie groźna, jak ogień i dym.

Groźny pożar

O tym, jak ważne jest oświetlenie awaryjne, świadczą statystyki dotyczące pożarów w obiektach użyteczności publicznej. Najczęstszą ich przyczyną jest źle wykonana instalacja elektryczna, która stanowi ok. 30% przypadków. Źle dobrane do przekroju przewodu zabezpieczenie powoduje jego znaczne nagrzewanie się lub zwarcia, co w efekcie prowadzi do pożaru. Jest on groźny nie tylko dla konstrukcji czy wyposażenia budynku, ale przede wszystkim dla osób w nim przebywających. Dlatego też podczas akcji gaśniczej najważniejszym zadaniem jednostek biorących w niej udział jest bezpieczna ewakuacja ludzi znajdujących się wewnątrz budynku objętego pożarem. Zgodnie z przepisami prawa, w obiektach o określonej wielkości należy instalować główny wyłącznik przeciwpożarowy prądu, który odcina dopływ energii elektrycznej do wszystkich urządzeń poza przeciwpożarowymi, a do takich należy oświetlenie awaryjne.

Sprawna ewakuacja

Oświetlenie awaryjne jest niezwykle ważne. Kiedy gasną wszystkie światła, ludzie znajdujący się wewnątrz budynku zagrożonego pożarem często wpadają w panikę, co przyczynia się do zwiększenia liczby ofiar. W sytuacji, kiedy wysoka temperatura i szkodliwy dym zagrażają życiu osób znajdujących się w takim obiekcie, liczą się minuty. Na oświetlenie awaryjne składają się m. in. oprawy kierunkowe wskazujące kierunek drogi ewakuacyjnej, oświetlenie antypaniczne na nieco większych przestrzeniach, a także oświetlenie wskazujące miejsca, w których został umieszczony sprzęt gaśniczy, czy też zapewniające sprawne poruszanie się do wyjścia z budynku. Cały ten system ma za zadanie w jak największym stopniu usprawnić akcję ratunkową.

Co proponują producenci?

Za najbardziej niezbędne elementy oświetlenia ewakuacyjnego uznawane są oprawy umożliwiające wskazanie dróg ewakuacyjnych oraz wyjść ewakuacyjnych. Na rynku dostępne są produkty ze świetlówkami T8 lub T5, ale nie brakuje również opraw, w których wykorzystywane są diody LED. Ponadto producenci oferują rozwiązania przydatne w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Przykładowo oprawy awaryjne firmy AWEX ze specjalnym układem grzejnym mogą być wykorzystane w miejscach, gdzie panuje niska temperatura, np. na parkingach czy na zewnątrz budynków. Zazwyczaj też można znaleźć produkty komponujące się z wystrojem wnętrz, a także do różnego rodzaju montażu – a więc nie tylko na suficie czy ścianach bocznych, ale też podtynkowo. Istotnym udogodnieniem są również specjalne systemy monitoringu, które sprawdzają się szczególnie w dużych budynkach – pozwalają one kontrolować poszczególne elementy oświetlenia awaryjnego z jednego miejsca.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Awex

Polecamy Ci również

Zobacz także