Złoty Instalator 2018 dla NIBE-BIAWAR za innowacyjny system dla domu bez smogu

0
Złoty Instalator 2018 dla BIAWAR-NIBE
„Innowacyjny system NIBE dla domu bez kosztów i smogu” został nagrodzony ZŁOTYM INSTALATOREM 2018.

Firma NIBE-BIAWAR z Białegostoku otrzymała „Złotego Instalatora” za Innowacyjny system NIBE dla domu bez kosztów i smogu. Jest to bezemisyjny system, dzięki któremu pozyskuje się darmową energię z OZE.

System NIBE wykorzystuje energię słoneczną, by zapewnić ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie, chłodzenie i produkcję ciepłej wody użytkowej na użytek domowy. Składa się z:

 • pompy ciepła NIBE F2120 – typu powietrze/woda osiągającej wysoki współczynnik sezonowej sprawności o wartości powyżej 5 (SCOP = 5,05) i klasę A++, co oznacza że z 1 kW energii elektrycznej produkuje aż 5 kW ciepła. Urządzenie ma inwerterowo sterowaną sprężarkę, system wtrysku gorącej pary EVI i możliwość rewersyjnej pracy, dzięki czemu oprócz ogrzewania zapewnia również chłodzenie. NIBE F2120 w około 20 proc. zasilana jest energią elektryczną, co sprawia że jeżeli dom wyposażymy w panele słoneczne, to możemy mieć darmowe ogrzewanie i chłodzenie domu, a nawet, niemal zerowe koszty zakupu energii do takiego budynku.
 • zestawu fotowoltaicznego NIBE PV – przeznaczonego do produkcji energii elektrycznej potrzebnej głównie do pracy pompy ciepła, ale i innych urządzeń elektrycznych w domu. Wyposażony jest on w moduł komunikacji NIBE EME do współpracy z pompą ciepła, który umożliwia wzrost wydajności jej pracy, podczas bieżącej produkcji energii elektrycznej ze słońca. 

Odpowiednio skonfigurowane urządzenia NIBE oznaczają niemal zerowe rachunki za energię (do uiszczenia pozostaje opłata stała ok. 250 zł za energię elektryczną) oraz zerową emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Energia potrzebna w domu w 100% pochodzi z OZE.

NIBE w walce z problemem smogu w Polsce

System można stosować zarówno w domach poddawanych termomodernizacji, jak i w budynkach nowych. Jest on sterowany za pomocą jednego sterownika – NIBE SMO 40, instalowanego na ścianie maszynowni lub wbudowanego w centrali wewnętrznej pompy ciepła. Systemem można także sterować zdalnie przez Internet korzystając z witryny nibeuplink.com lub za pomocą smartfona i darmowej aplikacji mobilnej NIBE Uplink.

Dodatkowo NIBE Uplink umożliwia pełne wykorzystanie technologii inteligentnego domu, tworząc algorytmy pracy pomiędzy urządzeniami sterowanymi cyfrowo (np. zwiększ wydajność wentylacji, jeśli czujnik wilgotności wskaże przekroczenie zadanego poziomu wilgotności), wykorzystując nową bezpłatną usługę internetową IFTTT (If This Then That).

Innowacyjny system NIBE dla domu bez kosztów i smogu ma wbudowane funkcje: SMART HOME i SMRAT GRID, dlatego można go wpiąć w inteligentne sieci i systemy inteligentnego zarządzania budynkiem BMS. Dzięki interfejsowi programowania aplikacji NIBE API system współpracuje również z innymi urządzeniami podłączonymi w chmurze obliczeniowej.

Parametry techniczne Innowacyjnego systemu NIBE dla domu bez kosztów i smogu:

 • pompa ciepła F2120 osiąga COP wg EN 14511 7/35° ogrzewanie = 4,43; SCOP wg ErP ogrzewanie = 5,05;
 • dostępne 4 modele pompy ciepła NIBE F2120 o modulowanej mocy grzewczej w zakresie do 8, 12, 16 i 20 kW z możliwością łączenia w kaskadę do 8 jednostek;
 • szeroki wybór jednostek wewnętrznych w zależności od zapotrzebowania na c.w.u. (HK200M/VVM310/VVM320/VVM500);
 • do wyboru kompletne zestawy paneli fotowoltaicznych NIBE PV o mocy: 3, 6, 9,12 i 21 kW; moc pojedynczego panelu 290 W o budowie monokrystalicznej z technologią PERC, która zapewnia wyższą wydajność przy wyższych temperaturach i niskim nasłonecznieniu;
 • system przygotowany do sterowania 4 obiegami grzewczymi o różnych temperaturach zasilania (np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe, basen, nagrzewnica powietrza);
 • zintegrowana funkcja aktywnego chłodzenia;
 • możliwość podłączenia zewnętrznych źródeł ciepła (przydatna w przypadku wymiany kotłów stałopalnych);
 • niskoenergetyczne pompy obiegowe;
 • programowanie czasowe w 4 przedziałach czasowych osobno na każdy dzień tygodnia (dostosowanie do potrzeb i taryfy dwustrefowej);
 • wielofunkcyjność dająca możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb (podłączenie i sterowanie rekuperatorem NIBE ERS, systemem solarnym i fotowoltaicznym).

Przeczytaj również: Biawar, który zaczynał od produkcji podgrzewaczy wody, ma już 50 lat

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także