Złączki zaprasowywane - nowy system

Złączki zaprasowywane - nowy system

Złączki zaprasowywane do rur wielowarstwowych - system KAN-therm Press LBP, to rozwiązanie, które skraca czas montażu instalacji i minimalizuje możliwości popełnienia błędu przez instalatora.

System składa się z rur polietylenowych wielowarstwowych oraz kształtek z nowoczesnego tworzywa PPSU lub z mosiądzu o średnicach 16, 20, 25 i 32 mm. Przeznaczony jest do wewnętrznych instalacji wodociągowych (ciepłej i zimnej wody użytkowej), instalacji centralnego ogrzewania (również chłodzenia), ciepła technologicznego i instalacji przemysłowych (np. sprężonego powietrza), we wszystkich rodzajach budownictwa.

złączki zaprasowywanezłączki minimalizują czas montażu
Technika łączenia „press” polega na zaprasowaniu stalowego pierścienia na rurze osadzonej na króćcu złączki lub łącznika. Króciec wyposażony jest w uszczelnienia O-ringowe EPDM, zapewniające szczelność połączenia i bezawaryjną pracę instalacji. Złączki zaprasowywane wyróżnia 5 nowych zalet, co stawia je w czołówce nowoczesnych rozwiązań w zakresie połączeń zaprasowywanych rur tworzywowych.

1. Sygnalizacja niezaprasowanych połączeń

Angielska nazwa tej funkcji dała nazwę nowemu systemowi: LBP - „Leak Before Press” - czyli wyciek przed zaprasowaniem. Omyłkowo niezaprasowane połączenie sygnalizowane jest widocznym wyciekiem wody już podczas bezciśnieniowego napełnienia instalacji, jeszcze przed właściwą próbą ciśnieniową. Funkcja ta jest zgodna z zaleceniami DVGW („kontrolowany przeciek”).

niezaprasowane połączenie sygnalizowane jest wyciekiem wody już w stanie bezciśnieniowym.

2. Kompatybilność szczęk

Nowa konstrukcja złączki umożliwia użycie do wykonania połączenia szczęk różnych typów. Do zaprasowywania można stosować zamiennie szczęki o popularnych profilach „U” lub „TH”. Czyni to złączki zaprasowywane KAN-therm Press LBP bardziej uniwersalnymi i rozszerza krąg instalatorów dysponujących różnymi typami narzędzi.

3. Funkcja ochrony O-ringów przed uszkodzeniem

To jedna z podstawowych cech nowych złączek. Dzięki specjalnej konstrukcji króćca złączki, uszczelnienia O-ringowe, wrażliwe na błędy montażowe, nie są narażone podczas wsuwania rury na uszkodzenie. Pracochłonne kalibrowanie i fazowanie wewnętrznej krawędzi rury nie jest więc wymagane (pod warunkiem prawidłowego przecięcia rury - prostopadle do osi, bez zniekształcenia przekroju).

4. Identyfikacja średnic kolorem

Każda złączka wyposażona jest w pierścień z tworzywa, którego kolor zależy od średnicy przyłączanej rury. Usprawnia to pracę zarówno w magazynie, jak i na budowie, gdzie warunki (np. brak pełnego oświetlenia) nie ułatwiają szybkiej identyfikacji średnic złączek. Kolor plastikowych pierścieni umożliwi również szybką inwentaryzację wykonanej już instalacji. W pierścieniach znajdują się 4 otwory kontrolne, sygnalizujące właściwą głębokość wsunięcia rury w złączkę.    
Tworzywowe pierścienie spełniają jeszcze jedną, ważną funkcję, z punktu widzenia trwałości i bezpieczeństwa instalacji. Element ten, jako dielektryk, nie dopuszcza do styku warstwy aluminium rury z mosiężnym korpusem złączki, co całkowicie eliminuje możliwość wystąpienia korozji bimetalicznej.

kolorowe pierścienie wyraźnie identyfikują ich średnice złączek.

5. Precyzyjne pozycjonowanie

Funkcja ta oznacza zawsze dokładne ustawienie szczęk zaciskarki względem stalowego pierścienia na złączce i jest kluczową, jeśli chodzi o prawidłowość wykonania zaprasowania. Konstrukcja złączki uniemożliwia niekontrolowane przesunięcie szczęk zaciskarki podczas procesu zaprasowywania.

Złączki zaprasowywane - technika łączenia

Technikę wykonywania połączeń KAN-therm Press LBP można opisać krótko: „utnij - wsuń -zaprasuj”. Oznacza to, że połączenie wykonuje się szybciej niż w przypadku tradycyjnego procesu zaprasowywania rur ze względu na możliwość pominięcia etapu fazowania wewnętrznej krawędzizaprasowywanie złączki KAN-therm Press LBP.rury. Złączki zaprasowywane to także większe bezpieczeństwo wykonanych połączeń ze względu na ograniczenie możliwości popełnienia błędu w trakcie montażu.

Nowe narzędzia KAN-therm Press

System KAN-therm Press wzbogacił się też o nowe, wygodne i wydajne narzędzie monterskie.
To nowoczesna zaciskarka akumulatorowa typu „mini” AFP 101. Narzędzie (o mocy 240 W) zasilane jest akumulatorem NiMh 9,6 V/3 Ah. Ze względu na niewielkie wymiary i wagę zaciskarka jest niezwykle poręczna - samo narzędzie waży tylko 1,5 kg (akumulator 0,55 kg). Wymiana (uzbrojenie) szczęk jest bardzo prosta i szybka. Zakończenie procesu zaprasowywania złączki odbywa się w sposób całkowicie automatyczny. Zaciskarka umieszczona jest w estetycznej walizce
z tworzywa wraz z dwoma akumulatorami, ładowarką akumulatorów oraz kompletem szczęk o profilu „U” dla średnic 16, 20, 25 i 32 mm.

Oceń artykuł
4,00 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: KAN

Polecamy Ci również

Zobacz także