Zestawy solarne - źródło oszczędności

kolektory słoneczneZestawy solarne to rozwiązanie, które umożliwia inwestorom planującym zakupić instalację na gaz płynny wybranie kompleksowego pakietu składającego się z instalacji gazowej oraz zestawu solarnego. Rozwiązanie takie pozwoli na użytkowanie gazu płynnego oraz wykorzystanie bezpłatnego i odnawialnego źródła energii.

Po raz pierwszy Gaspol S.A. oferuje swoim klientom zestawy solarne, które pomagają obniżać zużycie gazu płynnego wykorzystywanego do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.). Zastosowane w zestawach kolektory słoneczne pozwalają zmniejszyć zużycie gazu płynnego na potrzeby ogrzania wody o około 60% w skali roku, a latem nawet o 100%. Dla klienta oznacza to oszczędności rzędu 15-20% całkowitych kosztów zużycia gazu płynnego w ciągu roku.

Warunki klimatyczne w Polsce pozwalają na efektywne korzystanie z bezpłatnej energii słonecznej już od początków marca aż do późnej jesieni. Dlatego rozwiązanie to pozwala na szybki zwrot kosztów inwestycyjnych i odciążenie budżetu domowego. Czyli im więcej słońca, tym niższe rachunki za gaz.

zestaw solarnyNiższe rachunki
Zestawy solarne są odpowiedzią na potrzeby klientów poszukujących oszczędności w wydatkach na energię. Poza obniżeniem kosztu ogrzewania wody użytkowej można także nabyć zestawy dostosowane do indywidualnych i nietypowych potrzeb np. do ogrzewania wody w basenie. Firma Gaspol proponuje cztery zestawy solarne składające się z 2 lub 3 kolektorów i posiadające różne pojemności zbiorników – od 200 do 300 l. Dzięki prostej budowie i obsłudze, dają dużą swobodę powiększania powierzchni poprzez modułowe zestawianie poszczególnych paneli. Odporne na korozję i warunki atmosferyczne, kolektory mogą być montowane na każdym rodzaju pokrycia dachowego bez względu na kąt pochylenia dachu. Użyty w zestawie solarnym absorber utwardzony jest kwarcem, ponadto posiada hartowaną szybę solarną - pryzmatyczną z 10 letnią gwarancją. Zestawy solarne spełniają wymagania polskich norm energetycznych (PN-EN 12975-2) oraz uzyskały niemiecki certyfikat "Błękitnego Anioła" (wg RAL-UZ 73). Zastosowanie najbardziej efektywnego absorbera tytanowego TiNOX zapewnia wysoką sprawność i wydajność energetyczną dając minimalny roczny uzysk energii 525kWh z 1 m² powierzchni czynnej kolektora. W porównaniu z kolektorami próżniowymi instalacje solarne Gaspol cechują się 2,5 razy niższym kosztem wyprodukowania 1 kW energii.

Działanie i budowa
Solarne wspomaganie podgrzewania wody następuje w wyniku podniesienia temperatury wody w podgrzewaczu poprzez przepływający przez wymiennik solarny płyn roboczy. Przy zastosowaniu systemu solarnego kocioł grzewczy musi dostarczyć mniej konwencjonalnej energii, aby doprowadzić c.w.u. do pożądanej temperatury. Jeżeli energia słoneczna nie zostanie podgrzana do wymaganej temperatury, wówczas zostanie ona dogrzana przez konwencjonalny kocioł grzewczy zasilany np. gazem płynnym.

W skład każdego zestawu wchodzi:

  • zestaw kolektorów - parametry pojedynczego kolektora (powierzchnia obrys/brutto/czynna = 2,128/2,014/1,84 m²; dł/szer/wys = 1900/1060/86 mm),
  • podgrzewacz pojemnościowy ciepłej wody użytkowej,
  • grupa pompowa z rotametrem,
  • solarne naczynie przeponowe,
  • cyfrowy regulator solarny,
  • koncentrat płynu solarnego,
  • zespół montażowy odpowiednio do 2 lub 3 kolektorów,
  • niezbędne do podłączenia: złączki, zawory, drobna armatura hydrauliczna.
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Gaspol S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także