Zdrowa woda w Twoim kranie? Postaw na rury z miedzi

0
Zdrowa woda w Twoim kranie? Postaw na rury z miedzi
Miedź jest doskonałym materiałem zapobiegającym rozwojowi bakterii legionella.

Pomimo że woda w kranach jest oczyszczana i badana, to czasem może zdarzyć się, że nie będzie  bezpieczna dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą różnych bakterii, które lubią namnażać się w instalacji wodnej. Jedną z nich jest legionella. Co jakiś czas media informują o kolejnych zakażeniach tą groźną bakterią. Jest jednak prosty sposób, by uchronić się przed tym zagrożeniem.

Legionella rozwija się w sieci wodociągowej i instalacjach wody zimnej i ciepłej, chętnie zagnieżdża się też w klimatyzacji. Skąd wzięła się jej nazwa? W czerwcu 1976 roku amerykańskich weteranów wojennych, 182 uczestników Kongresu Legionu Amerykańskiego w Filadelfii, nagle zachorowało na zapalenie płuc. W hotelu była zainstalowana klimatyzacja, w której rozwinęła się groźna bakteria. Dopiero po miesiącach badań powiązano masowe zachorowania z tym faktem. Potwierdzono też  możliwość występowania legionelli w instalacjach wodnych budynków.

Zakażenie legionellą

Zakażenie tą bakterią następuje poprzez wdychanie aerozolu wodno-powietrznego (nie przez spożycie wody czy kontakt z chorą osobą).  Dlatego niebezpieczne jest wzięcie prysznica, gdy w instalacji wodnej namnożyła się legionella. Z tego powodu w jednym ze szpitali, który borykał się z tym problemem między innymi zdjęto sitka z pryszniców.
Skutkiem zakażenia legionellą może być  zapalenie płuc, które niezdiagnozowane w porę, może być  śmiertelne.  Łagodna forma choroby podobna jest do grypy i trwa od 2 do 5 dni.

Na szczęście istnieje wiele czynników, które mogą minimalizować ryzyko infekcji.  Ważna jest tutaj temperatura wody i to z czego wykonane są rury. Legionella szczególnie chętnie namnaża się gdy na ściankach rur (szczególnie o  chropowatych powierzchniach) osadza się biofilm, a woda ma temperaturę w zakresie 30 - 45°C. Dla wody gorącej temperaturę należy utrzymywać minimum 60°C w całej instalacji, zaś zimna woda musi pozostać faktycznie zimna i nie powinna przekraczać 20°C. Warto też postawić na miedź  w instalacjach wodnych w naszym domu.

Instalacje z miedzi

Badania przeprowadzone przez europejskie instytuty naukowe potwierdziły, że miedź jest doskonałym materiałem zapobiegającym rozwojowi bakterii legionella.  Porównując materiały pod względem kolonizacji w różnych typach wody i w różnych  temperaturach wykazano, że na miedzi proces ten jest 10 do 100 razy mniejszy niż na innych materiałach.  Inne badania przeprowadzone ostatnio przez mikrobiologów w różnych ośrodkach naukowych wykazały także pozytywną rolę miedzi w walce z trzema innymi bardzo groźnymi bakteriami chorobotwórczymi: Listeria, E.coli 0151 i gronkowcami. Dodatkową zaletą miedzi jest jej odporność na wysokie temperatury, kiedy instalacje należy poddać dezynfekcji termicznej w temp. powyżej 70°C.

Dzięki przeciwdrobnoustrojowym właściwościom miedzi, materiał ten jest szeroko używany do budowy instalacji sanitarnych, do produkcji monet, klamek drzwiowych, naczyń kuchenny i aparatury medycznej.

WAŻNE WSKAZÓWKI

Zasady projektowe, które należy przestrzegać przy projektowaniu nowych i modernizacji instalacji wody pitnej i ciepłej wody użytkowej:

  • ochrona instalacji z wodą zimną przed przegrzaniem (zalecana temp. wody poniżej 25°C), przez stosowanie izolacji na rurach,
  • w instalacjach ciepłej wody użytkowej o małej pojemności zapewnienie odpowiedniej temp. (temp. zalecana 60°C, temp. min. 50°C),
  • w instalacjach o dużej pojemności zapewnienie temp. min. 60°C,
  • stosowanie podgrzewaczy o optymalnych pojemnościach,
  • stosowanie cyrkulacji lub podgrzewania wspomagającego w przypadku rurociągów o pojemności powyżej 3 litrów,
  • w instalacjach o dużej pojemności stosowanie cyrkulacji, w których maksymalny spadek temp. wynosić będzie 5 K,
  • system cyrkulacji urządzeń może być w stanie spoczynku najwyżej 8 godzin.

Zalecenia dla domowników

Najważniejszymi zaleceniami dla użytkownika instalacji wody pitnej i ciepłej wody użytkowej są:

  • utrzymanie krótkich czasów stagnacji wody (czas stagnacji wody w instalacjach wodnych powinien być krótszy niż czas potrzebny do rozmnażania Legionelli),
  • zapewnienie bezpiecznej temp. wody ciepłej w instalacjach przez odpowiednią regulację urządzeń grzewczych,
  • zapewnienie codziennej dezynfekcji termicznej.


Zobacz także; Bakteria  Legionella w instalacjach wody pitnej

http://www.akademiamiedzi.pl/biala-ksiega-bakteria-legionella-w-instalacjach-wody-pitnej-korzysci-ze-stosowania-rur-z-miedzi/
http://www.akademiamiedzi.pl/instalacje-wodne-z-rur-miedzianych/

http://www.akademiamiedzi.pl/miedz-w-instalacjach-wody-pitnej/

Oceń artykuł
2,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Źródło: Akademia Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także