Zdrowa woda w domu

Zdrowa woda w domu

Stale odkładający się kamień w czajniku, konieczność stosowania specjalnej soli w pralce i zmywarce czy podrażnienia skóry po kąpieli - takie problemy zna każdy z nas.

Przyczyna jest prozaiczna - woda wodociągowa po uzdatnieniu chlorem ma często nieprzyjemny smak i wysoki stopień twardości, który powoduje korozję sprzętu AGD. Znacznie gorzej może być w domach, gdzie mieszkańcy zaopatrują się w wodę z ujęć własnych. Może ona zawierać szkodliwe dla zdrowia azotany pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb, metale ciężkie i substancje organiczne. Na rynku dostępne są systemowe filtry przepływowe, które są odpowiedzialne za uzdatnianie wody w domu.

Woda bez kamienia

System przepływowych filtrów uzdatniających wodę domową są dobrą alternatywą dla drogich urządzeń. Mogą być one z powodzeniem montowane w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych - bezpośrednio na rurze doprowadzającej wodę do domu. Warto jednak wcześniej zrobić badania wody, aby wiedzieć jakie filtry powinno się zastosować. Najbardziej popularnym na naszym rynku wkładem jest wkład węglowy, który pozwala usunąć chlor i jego pochodne odpowiedzialne za kamień czyli osady wapnia w urządzeniach domowych. Pozwala on także na eliminację zanieczyszczeń mechanicznych oraz różnych substancji organicznych - przedostających się np. z nieszczelnej instalacji. Aby pozbyć się skutecznie kamienia zalecany jest dodatkowy filtr żywiczny. W tego rodzaju wkładach głównym składnikiem czynnym jest żywica jonowymienna usuwająca sole wapnia i magnezu przyczyniające się do twardej wody. Dzięki zmiękczeniu woda straci nieprzyjemny smak, a w urządzeniach domowych - pralkach, żelazkach czy czajnikach nie będzie stale osiadał osad mineralny. Ale to nie jedyna zaleta tych filtrów - to także sposób na ograniczeni kosztów za ogrzewanie. Montaż wkładu żywicznego przed doprowadzeniem wody do kotła i grzejników zmniejszy odkładanie się kamienia w tych urządzeniach, co znacznie podwyższy ich wydajność. W przypadku wszystkich konfiguracji filtrów producent zaleca stosowanie jako pierwszego wkładu polipropylenowego. Skutecznie usunie on zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, żwir czy rdzę), które mogą powodować zapychanie kolejnych filtrów.

filtry przepływowe mogą być montowane pojedynczo lub grupowo – w zależności od ilości substancji aktywnych, które chcemy wyeliminować z wody domowej

Specjalne filtry do wody

W ofercie przepływowych filtrów do wody znajdziemy także rozwiązania bardziej skomplikowanych problemów. Wkład polipropylenowy to doskonały sposób na pozbycie się zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak piasek, drobne zawiesiny, tłuszcze, czy produkty korozji tworzącej się wewnątrz instalacji sanitarnej. To zjawisko charakterystyczne dla wody pochodzącej ze starych instalacji wodociągowych oraz z miejsc, gdzie często występują przerwy w dostawie. Może być on
z powodzeniem stosowany jako pojedynczy filtr odpowiedzialny za eliminację uciążliwych zanieczyszczeń, ale zalecany jest także jako pierwszy wkład w konfiguracjach - aby odpowiednio przygotować wodę do uzdatniania. Producent zaprojektował również rozwiązanie do domów jednorodzinnych, gdzie do wody przedostają się azotany pochodzące z okolicznych pól i nieszczelnych szamb. Zbyt wysokie stężenie tego składnika może powodować problemy żołądkowe, a także anemię i sinicę u małych dzieci. W ofercie znajdziemy przepływowy filtr do usuwania azotanów, którego składnikiem czynnym jest anionowa żywica jonowymienna.  
Systemy filtrów są proste w montażu i użytkowaniu. Co ważne, są to kompleksowe i niedrogie rozwiązanie zapewniające czystą wodę domową, pozbawioną szkodliwych związków i składników.

Oceń artykuł
3,23 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Formaster

Zdjęcia: Dafi

Polecamy Ci również

Zobacz także