Zdalne sterowanie oświetleniem – czy to się opłaca?

Zdalne sterowanie oświetleniem – czy to się opłaca?

System oświetleniowy do domu wymaga odpowiedniego zaplanowania, aby w pełni wykorzystać jego potencjał oraz zoptymalizować koszty. Oprócz wyboru opraw oświetleniowych warto również zastanowić się nad wykorzystaniem różnych urządzeń do sterowania domowymi lampami.

Coraz szersze grono użytkowników stawia na rozwiązania zdalne. Czy rzeczywiście jest to opcja praktyczna, zwiększająca komfort codziennego funkcjonowania w domowych warunkach? O tym opowiemy poniżej.

 Zdalne sterowanie oświetleniem – na czym polega?

Jeśli szuka się opcji na poprawę standardów mieszkaniowych, zmiana sposobu sterowania oświetleniem może być naprawdę dobrym pomysłem.

Szeroki wybór rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na kontrolowanie poszczególnych punktów świetlnych w domu i ogrodzie, bez konieczności odrywania się od aktualnych zadań. Dzięki temu można włączyć dodatkową lampę, nie podnosząc się znad biurka, lub wygasić oświetlenie główne, jeśli akurat pragnie się odpocząć w salonie po całym dniu pracy.

Produkty do sterowania zdalnego umożliwiają również zapisywanie różnych ustawień do wykorzystania w przyszłości. Tak buduje się sceny świetlne (dopasowanie parametrów wszystkich lamp we wnętrzu) lub harmonogramy oświetleniowe. Dom jest zawsze optymalnie oświetlony, bez względu na okoliczności.

Narzędzia do zdalnego sterowania oświetleniem

Zdalne sterowanie może odbywać się na wiele różnych sposobów. Warto choćby przetestować nowoczesne oświetlenie Azzardo, wykorzystujące zaawansowane technologie w zarządzaniu domowymi i ogrodowymi lampami.

Do sterowania zdalnego można zastosować choćby:

  • piloty,
  • aplikacje mobilne,
  • asystentów głosowych,
  • czujniki.

Piloty i aplikacje to najpopularniejsze rozwiązania, które często bywają już montowane w standardzie w nowoczesnym budownictwie. Dzięki nim można włączać i wyłączać lampy, regulować poszczególne parametry (np. natężenie, temperaturę barwową) oraz zapisywać ustawienia na przyszłość.

Dla zwolenników prostych rozwiązań, którzy niekoniecznie chcą cały czas pamiętać o noszeniu przy sobie pilota lub telefonu, stworzono sterowanie domowymi lampami przy pomocy komend głosowych. Coraz większa ilość opraw oświetleniowych typu smart pozwala na sterowanie za pośrednictwem popularnych asystentów głosowych.

Bardzo wygodnym uzupełnieniem systemu zdalnego sterowania oświetleniem są czujniki. Montuje się je w domach lub ogrodach. Wykrywają ruch lub reagują na zmniejszenie natężenia światła. Dzięki temu lampy uruchamiają się dokładnie wtedy, gdy są potrzebne.

Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?

Podstawową korzyścią płynącą z przejścia na zdalne sterowanie oświetleniem jest oczywiście poprawa komfortu codziennego życia. Szybko i bez trudu udaje się dopasować warunki świetlne do potrzeb chwili. Zmiana przestrzeni do pracy w salonie na miejsce do wypoczynku zajmuje raptem kilka chwil, bez konieczności regulowania każdej z opraw indywidualnie.

Zdalne sterowanie usprawnia przemieszczanie się po domu lub mieszkaniu, bez obaw o bolesne upadki, które niekiedy mogą być naprawdę groźne dla ludzi.

Nie zapominajmy również o tym, że regulacja natężenia światła oraz sprawne wyłączanie lamp, gdy akurat nie są potrzebne, przekładają się na optymalizację zużycia energii elektrycznej, co w efekcie przynosi znaczące obniżenie wysokości rachunków za prąd.

Nowoczesne systemy zdalnego zarządzania oświetleniem to nie tylko rozwiązania niezależne. Wiele z nich można bowiem połączyć z kompleksowym Smart House, w którym sterowanie wszystkimi domowymi urządzeniami elektrycznymi odbywa się za pośrednictwem centralnego komputera. Dzięki temu jeszcze lepiej wykorzystuje się dostępne zasoby – dla poprawy jakości życia, bezpieczeństwa domowników oraz obniżenia kosztów codziennego funkcjonowania.

Nowoczesny dom a zdalne sterowanie oświetleniem

Nowoczesne lampy to już nie tylko produkty trwałe i energooszczędne. Wiele modeli wpisuje się obecnie w inteligentne wyposażenie domu, które usprawnia życie, zdejmuje z zapracowanych domowników szereg obowiązków.

Warto dokładnie poznać dostępne rozwiązania i sprawdzić, które z nich sprawdzi się najlepiej w konkretnych warunkach. Opcji jest wiele, więc każdy ma szansę poprawić sterowanie lampami w swoim domu w optymalny dla siebie sposób.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także