Zawory w instalacji grzewczej

Zawory służą do regulacji i zamykania przepływu płynów. W instalacjach grzewczych pełnią bardzo zróżnicowane funkcje - od  zapewnianie bezpieczeństwa pracy całej instalacji (zawory bezpieczeństwa) aż po racjonalną gospodarkę energią (zawory termostatyczne). Są więc niezbędne dla prawidłowej i efektywnej pracy instalacji.

Zawory są elementem armatury (uzbrojenia) instalacji. Umożliwiają pracę instalacji i usprawniają
jej działanie. Występujące w instalacji grzewczej zawory mogą być podzielone wg. różnych kategorii. Najistotniejszy jest podział wg. funkcji. Według tej klasyfikacji zawory można zaliczyć do następujących grup:

  • armatura odcinająca: zawory służące do odcinania (zamykania) i otwierania przepływu wody grzewczej. Można tu zaliczyć zawory odcinające (w instalacji grzewczej są to zawory kulowe), zawory odcinające z możliwością spustu wody (spustowe) oraz termostatyczne  zawory grzejnikowe;
  • armatura sterująco – regulująca: zawory służące do regulowania przepływu i parametrów wody grzewczej. Są to przede wszystkim zawory regulujące (np. redukcyjne i obrotowe);
  • armatura zabezpieczająca chroni instalację przed uszkodzeniem lub nieprawidłową pracą. Zalicza się tu zawory bezpieczeństwa i zawory zwrotne;
  • armatura pomocnicza umożliwia utrzymanie instalacji we właściwym stanie. Zalicza się tu zawory odpowietrzające (odpowietrzniki).

zawór odcinającyArmatura odcinająca

Zawory odcinające (kulowe)
W instalacji grzewczej pełnią funkcję zaworów odcinających - służą do ręcznego odcinania i otwierania przepływu wody grzewczej w instalacji. Ze względu na swą budowę (przepływ jest regulowany poprzez położenie kuli) zawory powinny pracować w położeniu "off/on": "całkowicie zamknięty" (zamykanie przez obrót w prawo) lub "całkowicie otwarty" (obrót w lewo).

Do układów grzewczych nadają się zawory, które są wykonane ze specjalnych materiałów (odpornych na oddziaływanie wysokiej temperatury). W zaworach przeznaczonych do instalacji grzewczych kulę wykonuje się z chromowanego mosiądzu, natomiast korpus może być wykonany
ze stali nierdzewnej, stali węglowej lub brązu. Uszczelniona jest teflonem, który może być wzmocniony (np. włóknem szklanym). Ten system uszczelnienia wraz z dokładnym uszczelnieniem trzpienia (również teflon) umożliwia montaż zaworu w dowolnym położeniu (nie ma ryzyka wypchnięcia trzpienia).

Aby zawór kulowy pracował właściwie, woda grzewcza musi być pozbawiona zawiesin, które mogłyby uszkodzić kulę. Konieczne jest więc zabezpieczenie instalacji poprzez montaż filtra. Co najmniej raz w miesiącu zawór powinien zostać kilkakrotnie otwarty i zamknięty – pozwala to na właściwe nawilżenie powierzchni kuli i uszczelnienia wodą, co gwarantuje prawidłową pracę zaworu.

Zawory odcinające z możliwością spustu wody
Zawory odcinające stanowią wyposażenie grzejnika - montowane są na przewodzie powrotnym. Umożliwiają indywidualne odcięcie każdego grzejnika w instalacji. Pozwala to na konserwację lub naprawę bez oddziaływania na pozostałe grzejniki w instalacji.
Zawory odcinające występują jako zawory proste lub kątowe. Mogą być wyposażone w końcówkę spustową. Końcówka ta umożliwia opróżnianie grzejnika z wody i powtórne go napełnienie.

zawór prosty            zawór kątowy        końcówka spustowa

Oceń artykuł
4,36 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także