Zawory i siłowniki ESBE

0
Zawory i siłowniki ESBE

Firma ESBE działa od ponad 100 lat i już w latach 30-tych ubiegłego wieku wprowadziła na rynek pierwszy opatentowany czterodrogowy zawór mieszający. Od tej pory produkty ESBE ułatwiają instalatorom codzienną pracę, oszczędzają czas, a użytkownikom dają komfort i bezpieczeństwo.

Poza doświadczeniem ogromną zaletą ESBE jest szeroki asortyment artykułów, który pomaga znaleźć rozwiązania do każdego typu instalacji. Oprócz popularnych zaworów mieszających, przełączających, termostatycznych i siłowników dostępne są również sterowniki, produkty dla kotłów stałopalnych oraz grzybkowe zawory regulacyjne.

Produkty są wykonane z wysokiej jakości materiałów w zakładzie produkcyjnym w Szwecji.
Do produkcji zaworów obrotowych od DN 15 do DN 50 wykorzystuje się mosiądz odporny na odcynkowanie, znany pod nazwą DZR (Dezincification Resistant Brass). Odcynkowanie to jedna z najtrudniejszych do zwalczania form korozji w armaturze wodociągowo-sanitarnej. W innych gatunkach mosiądzu cynk zostaje wytrącony pozostawiając kruchą masę miedzi. Równiejsza, powierzchniowa warstwa mosiądzu DZR utrudnia przyleganie zanieczyszczeń i osadów, oznacza to mniejsze zużycie materiałów i czystszą wodę. Zapewnia to również dobre spasowanie elementów zaworu. Stop ten ma niską zawartość ołowiu, co ma szczególne znaczenie w instalacjach wody pitnej.

ESBE zawory obrotoweZawory obrotowe

Zawory obrotowe ESBE dostępne są w szerokim zakresie średnic (od DN15 aż do DN150) wraz z wieloma rodzajami przyłączy (gwint zewnętrzny, wewnętrzny, złączki zaciskowe, śrubunek i kołnierz). Niski przeciek  pozwala na precyzyjną regulację w pełnym zakresie obrotu zaworu. Zawór bez płytki montażowej pozostawia więcej miejsca na dokręcenie zaworu w ciasnych miejscach i blisko ścian. W przypadku zaworu z gwintami wewnętrznymi  powierzchnia pod klucz jest szersza i ma dwie zamiast sześciu krawędzi. Zapewnia to lepszy uchwyt i zmniejsza ryzyko poślizgu klucza. Zawory współpracują z zaawansowanymi systemami sterującymi  np. w układach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, gdzie wymagane jest precyzyjne działanie w określonym czasie.

Sterowniki i siłowniki

Siłowniki są oferowane wraz z przyłączem kablowym, a także z wejściem dla dodatkowego przewodu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość poprowadzenia osobnego przewodu, np. bezpośrednio do pompy cyrkulacyjnej, bez potrzeby przejścia poprzez sterownik centralny. Montaż siłownika jest bardzo prosty, wystarczy zdjąć pokrętło i skalę, umieścić sprzęgło z siłownikiem na trzpieniu zaworu, dokręcić śrubę i założyć z powrotem pokrętło.ESBE siłowniki ARA Siłownik jest zamocowany w czterech punktach na zaworze zamiast jednego. Dzięki temu połączenie siłownika jest wyjątkowo stabilne, a regulacja bardziej płynna, co zapewnia dłuższy okres eksploatacji siłownika.
W ostatnich latach oferta sterowników ESBE została poszerzona. Dostępne są sterowniki umożliwiające sterowanie zaworem mieszającym na podstawie:

  •  pomiaru temperatury zewnętrznej (sterowanie pogodowe) - seria 90C,
  • temperatury wewnętrznej pomieszczenia (utrzymuje w pomieszczeniu stałą, zadaną temperaturę) - CRB 100,
  • temperatury przepływającego czynnika (czujka przylgowa na rurze zapewnia stałą zadaną temperaturę na zasilaniu układu grzewczego lub wody użytkowej) CRA 110, CRA 120.

Seria CRA120 i seria 90C – umożliwia sterowanie zaworami obrotowymi o średnicach aż do DN 150.

Produkty dla kotłowni na paliwa stałe

W ofercie ESBE znajduje się szeroki wybór produktów dla instalacji na paliwa stałe: termoregulatory, zawory temperaturowe, miarkowniki ciągu i termostatyczny czujnik temperatury spalin. Termoregulatory LTC100 z zaworami odcinającymi, pompą obiegową i z funkcją autocyrkulacji zapewniają ochronę kotła nawet w przypadku. braku prądu. Utrzymują odpowiednią temperaturę wody powrotnej, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie większej sprawności kotła, ograniczenia osadzania się smoły i wydłużenie okresu eksploatacji kotła.
Zawory temperaturowe VTC dostępne są w szerokim zakresie rodzajów przyłączy (gwint zewnętrzny, wewnętrzny, przyłącze pompowe, śrubunek) oraz średnic od ¾ cala do 2 cali. Seria VTC 300 może być wykorzystana również do wydajnego ładowania zasobników.
Miarkownik ciągu ATA 200 jest niezależnym, dodatkowym termostatycznym urządzeniem sterującym służącym do regulacji temperatury kotłów na paliwo stale przez zmianę dopływu powietrza. Nie wymaga skomplikowanego montażu ani instalacji elektrycznej.
Termostatyczny czujnik temperatury spalin CTF 150 służy do sterowania włączaniem i wyłączaniem pomp cyrkulacyjnych i termoregulatorów. Przy pomocy pokrętła przełącznika można ustawić dowolną temperaturę docelową w zakresie od 20 do 240°C.

ESBE termostatyczne zawory mieszające VTA

Termostatyczne zawory mieszające

Wszystkie termostatyczne zwory mieszające ESBE charakteryzują się łatwo instalowaną regulacją temperatury dla zastosowań związanych z ogrzewaniem słonecznym, ogrzewaniem podłogowym i instalacji do wody pitnej. Serie VTA, VTS i VMC cechuje wyższa przepustowość, większy zakres średnic (od ½” do 5/4”) i większy zakres temperatur (od 10°C do 75°C).
Funkcja zapobiegająca oparzeniom to integralna cecha zaworu VTA. Oznacza to, że w przypadku awarii wody zimnej automatycznie zostaje zablokowany dopływ wody ciepłej. Jest to istotne w obiektach publicznych (przedszkola, szkoły, szpitale) ale również i w instalacjach domowych. Temperatura jest stabilna niezależnie od skoków ciśnienia. W instalacjach ogrzewania podłogowego zawór VTA zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniem wskutek przekroczenia zalecanych temperatur.

Grzybkowe zawory regulacyjne i siłowniki

Grzybkowe zawory regulacyjne i siłowniki  stosuje się w układach grzewczych lub wodnych w przemyśle, w których wymagany jest wysoki stopień regulacyjności.
Zawory są dostępne w zakresie średnic od DN15 do DN150 mm, maksymalnym ciśnieniu 25 bar i maksymalnej temperaturze pracy 180°C.  Można je stosować  do wody użytkowej (zawory mosiężne) lub do układów grzewczych, wentylacyjnych i innych (zawory żeliwne).

ESBE siłownikESBE grzybkowy zawór regulacyjnySiłowniki pozwalają spełnić wiele wymagań projektantów instalacji ze względu na różne czasy przestawiania (siła do 2000 N).

  • sprężyna powrotna siłowników  ALD zabezpiecza układ przed skutkami braku prądu (zamyka zawór)
  • możliwość  współpracy z zaawansowanymi systemami automatyki (sygnał 2 i 3 punktowy oraz proporcjonalny)

Szeroki asortyment produktów ESBE daje większa swobodę wyboru, bez dodatkowych utrudnień w pracy, gdyż nie ma potrzeby łączenia produktów różnych dostawców. Dobór produktów ESBE ułatwiają czytelne materiały techniczne dostępne w katalogu oraz na stronie internetowej. Możliwe jest również skorzystanie ze wsparcia inżynierów sprzedaży w regionach.

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ESBE

Polecamy Ci również

Zobacz także