Zatrucie czadem – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo

2
Komin
Czad jest bezwonny i niewidoczny. Może powstać przy spalaniu każdego rodzaju opału. Zatrucia nim są bardzo groźne, a nawet - śmiertelne.

Czad, czyli tlenek węgla, jest śmiertelnie niebezpieczny. A do tego nie można go wyczuć, ani zobaczyć, za to może powstać przy spalaniu każdego rodzaju opału. Sprawdź, na co uważać.

Dlaczego czad jest groźny

Czad (tlenek węgla CO) jest gazem, który powstaje, kiedy proces spalania paliwa jest zaburzony (odbywa się przy zbyt małym udziale tlenu). Czad może powstać przy spalaniu opału każdego rodzaju, od węgla, drewna, przez gaz, po olej.

Czad jest bardzo groźny, ponieważ nie ma zapachu. Nie można go także zauważyć. Dlatego jest nazywany „cichym zabójcą”. Kiedy wdychamy tlenek węgla, dostaje się on do krwi i wiąże z hemoglobiną – 210 razy szybciej niż tlen. Przez to blokuje prawidłowe doprowadzenie tlenu do różnych narządów – łącznie z mózgiem – i powoduje ich poważne uszkodzenie. Skutkiem zatrucia czadem może być także śmierć.

Podpowiadamy: Jak poprawnie i bezpiecznie użytkować komin

Nie daj się zabić czadowi

Do zatruć tlenkiem węgla często dochodzi nocą, podczas snu. Liczba ofiar czadu jest wysoka – zimą 2015/2016 odnotowano aż 3878 takie zdarzenia, 2229 osób zostało rannych, a aż 50 – zmarło na skutek zaczadzenia (statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej). Dlatego zagrożenia nie można lekceważyć.

Trzeba zwrócić uwagę na objawy zatrucia czadem, czyli: mocne bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, blado siny kolor skóry, zaburzenia równowagi, uczucie zmęczenia, niemożność poruszania się, zaburzenia orientacji, a nawet świadomości.
Osoby zatrute czadem często mają zaburzenia świadomości, więc zdarza się, że nie są w stanie same zareagować. Kiedy zauważymy pierwsze niepokojące objawy – nie lekceważmy tego.
Przy podejrzeniu, że wydziela się czad, należy natychmiast zapewnić dostęp świeżego powietrza (otworzyć okna), opuścić zagrożone miejsce (wyjść na powietrze) i wezwać służby ratunkowe (pogotowie – 999, straż pożarna 998, numer alarmowy 112).

Skąd bierze się czad

Do zatruć czadem dochodzi z powodu spalania paliwa przy zbyt małym dostępie tlenu. A przyczyną tego jest nieprawidłowo działająca instalacja, niesprawne urządzenia grzewcze oraz kominy, zbyt wcześnie zamykane piece węglowe. Węgiel podczas poprawnego spalania tworzy gazy o zawartości tlenku na poziomie 1%, natomiast przy niewłaściwych warunkach spalania ta wartość dochodzi nawet do 30%.

Powstawaniu tlenku węgla sprzyjają również niektóre warunki pogodowe (niskie ciśnienie), które pogarszają ciąg kominowy. W wyniku tego gazy spalinowe mogą cofać się do pieca. Podobne zaburzenia może też spowodować wiatr.

Zatruciom tlenkiem węgla sprzyja także brak wentylacji – zbyt szczelne okna, brak wietrzenia, zasłanianie kratek wentylacyjnych.

Dowiedz się więcej: Skuteczna wentylacja - grawitacyjna, czy mechaniczna?

Jak nie dopuścić do zatrucia tlenkiem węgla

Czadu nie wyczujemy sami, dlatego skutecznym urządzeniem są czujniki czadu. W momencie, kiedy poziom stężenie tlenku węgla jest przekroczony, alarmują one, wydając głośny dźwięk i ostrzegają przed zagrożeniem. Są to niewielkie urządzenia, a koszt ich zakupu nie jest duży, szczególnie jeśli uświadomimy sobie, że mogą nam uratować życie. Czujnik czadu najlepiej umieścić w sypialni lub przy urządzeniu grzewczym.

Bardzo ważna jest też sprawna wentylacja. Wystarczy regularnie wietrzyć mieszkanie i pamiętać o rozszczelnianiu okien. Absolutnie nie wolno też zatykać, czy zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Trzeba też zadbać o stan kominów. Regularne przeglądy kominiarskie i czyszczenie przewodów, a także kontrola szczelności to podstawa bezpieczeństwa. Stan komina powinna sprawdzać osoba mająca uprawnienia do wykonywania czynności kominiarskich.

Ważne jest także to, żeby korzystać ze sprawdzonych urządzeń grzewczych. Jeśli mamy wątpliwości, należy zażądać okazania przez producenta lub importera tzw. deklaracji zgodności, czyli dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej i zakresie stosowania danego urządzenia. Nie zaniedbujmy także regularnego serwisowania urządzeń. Pamiętajmy, że samodzielne przeróbki urządzeń grzewczych, czy elementów instalacji są absolutnie niedozwolone.

To Cię zainteresuje: Jak zadbać o jakość powietrza w sezonie grzewczym

Oceń artykuł
4,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jawar

Polecamy Ci również

Zobacz także