Zastosowanie pomp ciepła w domu nie tylko do ogrzewania

Dom z pompą ciepła
Pompy ciepła najczęściej stosuje się na potrzeby c.o. i c.w.u. To ekologiczne zamienniki kotłów na paliwa stałe, gaz czy olej. Od jakiegoś czasu pompy ciepła można wykorzystywać do wentylacji i chłodzenia pomieszczeń.

Pompy ciepła dzięki rozwojowi technologii mają coraz szersze zastosowanie. Zobacz, do czego, oprócz ogrzewania domu, można zastosować nowoczesną pompę ciepła.

Wielu osobom pompa ciepła kojarzy się tylko z urządzeniem wykorzystywanym do ogrzewania domu. Tymczasem urządzenie to może być użyte także do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Do czego oprócz c.o. i c.w.u. można jeszcze zastosować pompę ciepła?

– Przede wszystkim pompa ciepła to jedyne urządzenie grzewcze, które, oprócz ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej, może zapewnić również chłodzenie – mówi dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE. I dodaje: – Przy chłodzeniu w domach jednorodzinnych mówimy najczęściej o chłodzeniu pasywnym przez systemy płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe) oraz aktywnym przy wykorzystaniu klimakonwektorów. Ponadto w obiektach komercyjnych i przemysłowych wykorzystuje się nagrzewnice powietrzne, choć robi się to rzadko.

Pompy ciepła znajdują zastosowanie również w domach z basenami lub jakuzzi. W tych rozwiązaniach pompa pracuje przez wymiennik basenowy na trzeci obieg grzewczy, którym jest zasilanie basenu. Warto też zwrócić uwagę na to, że coraz części pompy łączy się z panelami fotowoltaicznymi, żeby koszty ogrzewania/chłodzenia/wentylacji obniżyć niemal do zera.

Przeczytaj: Jak zdobyć dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze”

Nowoczesne pompy ciepła współpracujące z rekuperatorami

Najnowocześniejszym rozwiązaniem w instalacjach grzewczo-wentylacyjnych są pompy ciepła współpracujące z rekuperatorem (centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła). Dodatkowym źródłem energii jest w tym przypadku ciepło odzyskane ze zużytego powietrza wywiewanego z domu. Chodzi o ciepło, które przekazywane jest do otoczenia przez ludzi, sprzęt domowy (np. żelazko, lodówkę, telewizor, pralkę) oraz powstaje podczas gotowania czy kąpieli. Nadmiar takiego ciepła jest tradycyjnie usuwany z pomieszczeń na przykład w czasie wietrzenia. Przez co ciepło to jest niewykorzystywane i bezpowrotnie tracone. Natomiast dzięki rekuperacji możemy je wykorzystać.
Dzięki temu, że rekuperatory mają wbudowane filtry, to chronią nas również przed zanieczyszczeniem powietrza (eliminują wnikanie zanieczyszczeń oraz smogu do budynku). Ponadto urządzenia te pozwalają na regulację wilgotności i stężenia dwutlenku węgla  w pomieszczeniach, odpowiednio dostosowując przepływ powietrza w centrali.

Dlaczego warto pomyśleć o pompie ciepła z rekuperatorem?

Pompa ciepła z rekuperatorem zapewnia komfort użytkownikom zarówno zimą, jak i latem. W sezonie grzewczym dostarcza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania, a w upalne dni jest źródłem przyjemnego chłodu. Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego, po czym w wymienniku urządzenia ciepło to wykorzystywane jest do ogrzania powietrza zasysanego z zewnątrz. Strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego nie mieszają się ze sobą, dlatego do pomieszczeń dostarczane jest zawsze świeże powietrze.

– Jednak nie tylko z tych dwóch powodów warto rozważyć zastosowanie pompy ciepła współpracującej z rekuperatorem. Pamiętajmy, że wchodząca w życie dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nakazuje, by domy budowane po 31 grudnia 2020 roku były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. NZEB, czyli nearly zero energy building), a polskie przepisy zawarte w Warunkach Technicznych coraz bardziej obniżają maksymalne zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną (EPmaks). To oznacza, że w nowo budowanych domach, oprócz odpowiedniej izolacji termicznej, koniecznością stanie się zastosowanie technologii takich, jak pompa ciepła z rekuperacją – wyjaśnia ekspert NIBE.

Warunki Techniczne 2017 i 2021

Podsumowując: pompy ciepła przez ostatnie dziesięciolecia zmieniły się z prostych prototypów wykorzystywanych początkowo tylko do ogrzewania pomieszczeń w zaawansowane technologicznie urządzenia. Dzięki nim możemy nie tylko ogrzać dom i zapewnić ciepłą wodę, ale także zwiększyć komfort życia zapewniając sobie dopływ świeżego powietrza o optymalnej temperaturze.

Dowiedz się: Jak dobrać pompę ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także