Żarówki halogenowe - technologia IRC

Firma Osram opracowała nowatorską technologię IRC. Mniejsze zużycie energii i większa skuteczność świetlna, to tylko niektóre z zalet wynikających z jej zastosowania.

żarówka halogenowa

Żarówki halogenowe wykonane w technologii IRC zużywają do wytworzenia tej samej ilości światła aż do 45% mniej energii elektrycznej niż zwykłe żarówki i 30% mniej niż tradycyjne żarówki halogenowe. Ich sekret  tkwi w sposobie odzyskiwania ciepła, które w zwykłych żarówkach jest tracone (emitowane do otoczenia). Bańka żarówki pokryta jest powłoką IRC odbijającą ciepło z powrotem do wnętrza żarówki (ang. IRC - Infra Red Coating).
Odbite ciepło podgrzewa dodatkowo żarnik żarówki. Dzięki temu do utrzymania znamionowej temperatury pracy żarnika wymagana jest mniejsza ilość energii elektrycznej. W trakcie 4000 godzin pracy jedna żarówka halogenowa IRC o mocy 35 W zastosowana zamiast żarówki halogenowej o mocy 50 W może zaoszczędzić aż do 60 kWh energii elektrycznej (to także oznacza 40 kg mniej dwutlenku węgla wydzielonego do atmosfery).

Ile możemy zaoszczędzić?
żarówki halogenowe - technologia IRCSkalę oszczędności można oszacować porównując żarówkę HALOSTAR IRC z żarówką tradycyjną. HALOSTAR IRC 35 W wytwarza tyle samo świtała co żarówka tradycyjna o mocy 75 W.Trwałość żarówki HALOSTAR to 4000 godzin, zaś żarówki tradycyjnej 1000. Oszczędność mocy przypadająca na jedną żarówkę to 40 W i możliwość użycia jednej żarówki IRC zamiast 4 zwykłych żarówek w czasie 4000 godzin użytkowania. Przyjmując, że cena 1kWh wynosi 0,37 zł, w ciągu 4000 godzin używania żarówki jesteśmy w stanie zredukować wydatki o 59 zł. Nawet uwzględniając wyższy koszt zakupu żarówki IRC (16 zł zamiast 1 zł) w naszym budżecie pozostanie 47 zł (przy założeniu, że zużyjemy 4 tradycyjne żarówki). Warto pamiętać, że obliczenie to dotyczy wyłącznie jednego źródła światła. Jeżeli wartość tą pomnożymy przez liczbę znajdujących się w naszym mieszkaniu lamp czy żyrandoli to okaże się, że nasze wydatki na energię mogą bardzo znacząco zmaleć.

Nowoczesność na wyciągniecie ręki
Jednak to nie koniec zalet żarówek halogenowych. Wytwarzają bielszej barwy światło niż tradycyjne żarówki a kolory oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone. W porównaniu z tradycyjnymi,  żarówki halogenowe charakteryzują się wysoką stabilnością barwy światła i praktycznie nie zmieniającą się w ciągu użytkowania skutecznością świetlną. Dodatkowo ich zaletą jest stosunkowo łatwy proces utylizacji, ponieważ nie zawierają one żadnych substancji toksycznych. Warto także dodać, że wszystkie żarówki halogenowe firmy Osram są wykonane ze szkła pochłaniającego promieniowanie UV i mogą być używanie w instalacjach ze ściemniaczem.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także