Żarówki energooszczędne. Rodzaje źródeł światła

0
Energooszczędne źródło światła
Dzięki zastosowaniu żarówek energooszczędnych w naszych domach zużywamy mniej prądu.

Coraz bardziej popularnym zjawiskiem jest dążenie do oszczędności w użytkowaniu energii. Wpływa to korzystnie na nasz domowy budżet i nie tylko.

oświetlenie w kuchni

Na szczęście dla naszego środowiska bycie „eko” stało się zwyczajnie modne. Jednak czy obietnice składane przez producentów żarówek rzeczywiście są nie bez pokrycia?
Pomimo wprowadzanych zmian na rynku, w dalszym ciągu będziemy mieli szeroki wybór żarówek, wśród których znajdują się:

 • tradycyjne żarówki (lampy żarowe) – sukcesywnie wycofywane energochłonne żarówki; mogą pracować tylko przez mniej więcej tysiąc godzin;
 • ulepszone żarówki halogenowe klasy C – wypełnione są ksenonem i zużywają od 20 do 25 proc. energii mniej niż najlepsza żarówka tradycyjna wytwarzająca taki sam strumień świetlny. Tego rodzaju żarówka może działać nawet do 2 tys. godzin;
 • ulepszone żarówki halogenowe klasy B – powłoka zastosowana w żarówce odbija promieniowanie podczerwone (IRC) i zmniejsza jej zużycie energii o ponad 45 proc. w porównaniu z najwydajniejszą żarówką tradycyjną. Rozwiązanie to jest jednak możliwe tylko w przypadku żarówek niskonapięciowych. Aby wykorzystać tę technologię w żarówkach o wyższym napięciu, konieczny jest transformator. Tego rodzaju żarówka może działać nawet do 3 tys. godzin;
 • świetlówki kompaktowe – zużywają od 65 do 80 proc. energii mniej niż tradycyjna żarówka emitująca taki sam strumień świetlny. Żywotność świetlówki kompaktowej może wynosić od 6 tys. do 15 tys. godzin, w zależności od jej rodzaju i sposobu jej używania. Zawierają w sobie rtęć;
 • żarówki LED – żarówki LED są równie wydajnym źródłem światła, co świetlówki kompaktowe, ale ich czas pracy jest jeszcze dłuższy i nie zawierają rtęci. Żywotność sięga nawet do ponad 100 tys. godzin i zużywają do 80% mniej energii niż tradycyjne.

Warto wiedziećJak kupować lampy LED

 zarówka energooszczędnaJakie są różnice między tradycyjną żarówką
a żarówką energooszczędną?

Faktem jest, iż żarówki energooszczędne przyczyniają się do mniejszego zużycia energii elektrycznej nawet o 80 proc. w stosunku do porównywalnej barwą i ilością światła zwykłej żarówki. Przykładowo świetlówka o mocy 20 W będzie odpowiadać zwykłej żarówce o mocy 100 W. Zwykła żarówka przekazuje znikomą część pobranej energii na wytworzenie światła na rzecz produkcji ciepła. Mija się to trochę z celem, gdyż zależy nam właśnie na świetle. Żarówki energooszczędne wykorzystują więcej pobranej energii na wytworzenie światła, a więc na priorytetową funkcję i nagrzewają się odpowiednio mniej. Dzięki mniejszej luminacji odbierane światło jest o wiele łagodniejsze i mniej nasycone i chronimy nasze oczy. Żarówki energooszczędne są aż w 90 proc. odzyskiwalne.

Dowiedz się: Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

W rezultacie nie tylko dbamy o środowisko poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ale także oszczędzamy pieniądze. Do wad niektórych żarówek energooszczędnych (w tym świetlówek) z pewnością należy fakt, iż zawierają rtęć będącą silną trucizną oraz luminofor.
Z tego powodu zgodnie z Ustawą o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym pod karą wysokiej grzywny zabronione jest wyrzucanie świetlówek do śmietnika. Zużytą świetlówkę należy zwrócić sprzedawcy przy zakupie nowej bez względu na markę lub odnaleźć miejsce przeznaczone do zbierania elektrośmieci (listę lokalizacji ogólnodostępnych punktów zbierania elektrośmieci można znaleźć na stronie www.elektrosmieci.pl). Zostawiając zużytą żarówkę w takich miejscach mamy dodatkowo gwarancję, że zostaną poddane recyklingowi. W przypadku stłuczenia żarówki należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Przy wyborze odpowiedniej żarówki należy zwrócić uwagę na:

 • barwa światła (temperatura barwowa).

Tradycyjne żarówki dają światło takiej samej barwy (ciepła biel). Świetlówki kompaktowe i żarówki LED oferują szerszą gamę temperatury barwowej (wyrażonej w kelwinach). Odpowiednio temperatura barwowa 2700 K lub kolor światła „ciepły biały” sprzyja odpoczynkowi, temperatura 4000 K lub kolor „zimny biały” tworzy klimat do pracy.

Dobór mocy żarówki [W]

Żarówki tradycyjne Żarówki energooszczędne
25W 5-6W
40W 7-8W
60W 11-13W
75W 15-16W
100W 18-21W
150W 35-42W


Strumień świetlny [lm]

Pomiar w lumenach strumienia świetlnego emitowanego przez żarówkę pozwala na bezpośrednie porównanie ilości światła. Wraz z wprowadzeniem nowych, energooszczędnych produktów takie porównanie stało się bardziej miarodajne od porównywania watów (widoczne powyżej).

Żarówki tradycyjne Żarówki energooszczędne
100 W 1300-1400 lumenów
75 W 920-970 lumenów
60 W 700-750 lumenów
40 W 410-430 lumenów
25 W  220-230 lumenów


Efektywność energetyczna żarówki

Na opakowaniach żarówek widnieją odpowiednie klasy energetyczne oznaczone literami dużymi alfabetu. Klasa A oznacza, że produkt jest najbardziej energooszczędny. Wyszczególnione klasy takie jak A+ lub A++ cechują żarówki o jeszcze większej efektywności od oznaczonych klasą A. Do wytworzenia takiego samego strumienia świetlnego świetlówka kompaktowa (klasy A) zużyje zaledwie jedną trzecią energii, której potrzebowałaby ulepszona żarówka halogenowa (klasy C).

żarówka tradycyjna i energooszczędnaLiczba cykli włącz/wyłącz

Warto wymienić zwykłą żarówkę na energooszczędną w pomieszczeniach, gdzie światło pali się dłużej niż godzinę dziennie, ale również w takich gdzie cykl włączania/wyłączania światła nie jest zbyt częsty. W przypadku niektórych żarówek energooszczędnych (np. świetlówkach) przy dużej częstości włączeń/wyłączeń światła następuje wzrost zużycia energii i zauważalny spadek żywotności. Nie montujemy ich zatem np. w toalecie czy na klatce schodowej z czujnikami ruchu. Istnieją też jednak specjalne świetlówki kompaktowe dostosowane do tego rodzaju miejsc, które mogą przetrwać do miliona cykli włącz/wyłącz. Natomiast na inne źródła światła (takie jak ulepszone żarówki halogenowe) nie ma wpływu to, ile razy je włączamy i wyłączamy światło.

Czas nagrzewania się żarówki energooszczędnej

Warto pamiętać, że żarówka energooszczędna potrzebuje czasu, aby się nagrzać, osiągnąć pełny strumień świetlny i zabłysnąć pełną mocą (do 2 sekund na zapalenie i do 60 sekund na osiągnięcie 60 proc. całkowitego strumienia świetlnego). Jest to szczególnie istotne w przypadku świetlówek kompaktowych. W miejscach, gdzie światło pali się krótko wybór takiej żarówki nie będzie optymalny. Dostępne są jednak specjalne świetlówki kompaktowe, które włączają się prawie tak szybko, jak inne rodzaje żarówek (np. ulepszone żarówki halogenowe).

Regulacja natężenia światła

W przypadku świetlówek kompaktowych i żarówek LED zawsze trzeba sprawdzać tę informację na opakowaniu (odpowiedni symbol), gdyż wiele z nich nie będzie działać w połączeniu ze standardowym regulatorem oświetlenia (tzw. ściemniaczem). Na rynku dostępne są jednak również świetlówki kompaktowe i żarówki LED z opcją regulacji natężenia światła. Natomiast w przypadku ulepszonych żarówek halogenowych natężenie światła zawsze daje się regulować.

Cena żarówek energooszczędnych

Pomimo, że żarówki energooszczędne są droższe od tradycyjnych żarówek, należy pamiętać o ich zwiększonej żywotności, która przy dobrej jakości produktu sięga do kilkunastu razy dłużej, co przekłada się na lata. Warto kupować markowe żarówki, gdyż mamy gwarancję parametrów składających się na odpowiednią moc, wytrzymałość i żywotność żarówki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając źródło światła:

 • miejsce zastosowania żarówki lub świetlówki,
 • dobór odpowiedniego źródła,
 • żywotność,
 • napięcie, jakim powinna być zasilana żarówka [V],
 • rodzaj oraz rozmiar gwintu odpowiedniego dla danej oprawy,
 • kształt i wielkość żarówki.

Zgodnie z postanowieniami Unii Europejskiej do września 2012 roku z naszych półek sklepowych znikną ostatnie zwykłe żarówki (40 W i 25 W). Będziemy zmuszeni całkowicie odejść od tradycyjnych żarówek, dlatego warto zapoznać się z oferowanymi na rynku zamiennikami.

Oceń artykuł
3,85 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Krawczyk

Zdjęcia: Zelmer, Osram, mnn.com

Polecamy Ci również

Zobacz także