Zamontuj i sprawdź zawór mieszający

0
Zamontuj i sprawdź zawór mieszający

Zawory mieszające ESBE serii VRG są łatwe w montażu. Po dokładnej analizie układu instalacji należy postępować według kilku podstawowych kroków. Prawidłowy montaż i sprawdzenie zaworu zapewniają wydajne funkcjonowanie całego systemu grzewczego.

Zawory ESBE serii VRG występują zarówno w wersji 3-drogowej (seria VRG130 i 330, np. VRG131, VRG332), jak i 4-drogowej (seria VRG140, np. VRG141). Każdy produkt tych serii jest wykonany ze specjalnego stopu mosiądzu, charakteryzuje się niskim przeciekiem wewnętrznym, odpornością na korozję (tzw. odcynkowanie) i dzięki temu długim okresem eksploatacji. Oto, co warto wiedzieć o montażu zaworów mieszających:

1. Postępuj zgodnie z oznaczeniami

Załóżmy, że w systemie grzewczym potrzebny jest 3-drogowy zawór mieszający ESBE serii VRG130. Powinien on zostać zamontowany tak, by króciec wody zmieszanej był króćcem prawym lub lewym (a nie środkowym). W razie wątpliwości należy kierować się oznaczeniami króćców na korpusie, które posiada większość zaworów ESBE serii VRG.

2. Sprawdź położenie zawieradła

Regulacja temperatury w zaworach obrotowych odbywa się za pomocą zmieniającego się położenia zawieradła. Mieszanie płynów o różnych temperaturach pozwala uzyskać mieszaninę cieczy o wymaganej temperaturze.

Sprawdzenie położenia zawieradła jest proste. W nowszych zaworach serii VRG wskaźnikiem położenia zawieradła jest podcięcie znajdujące się na jednym z czterech „skrzydełek” trzpienia. W niezwykle rzadkich przypadkach (w starych instalacjach z zaworami starego typu) położenie zawieradła wskazuje podcięcie trzpienia, na którym założone jest pokrętło.

3. Załóż skalę/sprzęgło lub inne

Co dalej? Zawory mieszające ESBE serii VRG doskonale współpracują z siłownikami serii ARA (z sygnałem sterującym 3 punktowym lub proporcjonalnym) . W przypadku takiego „zestawu” należy założyć sprzęgło i siłownik zgodnie z jego instrukcją. Fabrycznie siłownik znajduje się w pozycji środkowej (50% otwarcia), doskonale pasującej do ustawionej pozycji zaworu. W razie wątpliwości pomocne mogą okazać się filmowe instrukcje producenta (patrz: instrukcja obsługi i montażu).

Warto pamiętać o tym, że zawory mieszające współpracują również ze sterownikami, pozytywnie wpływając na energooszczędność i komfort użytkowania instalacji grzewczej.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także