Zalety rekuperacji

Zalety rekuperacji

mgr inż. Grspecjalista ds. rekuperacji, Termo Klimazegorz Filipiuk, specjalista ds. rekuperacji, Termo Klima

Wymiana powietrza w pomieszczeniach z zastosowaniem rekuperatora polega na usunięciu powietrza zużytego i dostarczeniu świeżego o odpowiednich parametrach wraz z odzyskiem ciepła, które w zwykłych instalacjach jest usuwane z powietrzem wywiewanym.

Zużyte powietrze z pomieszczeń systemem kanałów transportowane jest do rekuperatora, gdzie podlega filtrowaniu, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła i wyrzucane jest przez kanał wylotowy na zewnątrz budynku.
Świeże powietrze kanałem wlotowym zasysane jest do wnętrza urządzenia gdzie przechodzi przez filtry, które wyłapują zanieczyszczenia. Następnie powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, ogrzewane jest ciepłem oddanym przez powietrze usuwane. Podgrzane powietrze tłoczone jest następnie do wentylowanych pomieszczeń. Ilość powietrza nawiewanego oraz wywiewanego najczęściej jest jednakowa.

system rekuperacjiKorzyści z zastosowania rekuperatora
Oszczędność ciepła w zależności od zastosowania modelu rekuperatora może wynieść do 92% ilości jakie zużywa wentylacja, dzięki takiemu rozwiązaniu wentylacji można dodatkowo zaoszczędzić, rezygnując w trakcie budowy z murowanych szybów i kominów wentylacyjnych. Okna nie muszą mieć mikrowentylacji oraz montowany kocioł może mieć mniejszą moc, ponieważ redukujemy straty ciepła, co wpływa również na mniejszą ilość grzejników.
Oprócz oszczędności wynikających z zastosowania rekuperatorów, dbamy również o zdrowie. Nawiewane jest wciąż świeże powietrze do pomieszczeń, a usuwane zużyte, wraz z nim znaczna ilość alergenów, pleśni, roztoczy. W pomieszczeniach zamkniętych powietrze jest o niskiej jonizacji ujemnej, przesiąknięte zapachami z tworzyw sztucznych, dywanów, detergentów itp., dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość wymiany powietrza. Czyste powietrze potrzebne jest tak samo jak czysta woda do życia, dlatego zadbajmy, aby go nam nie brakowało.
Tylko wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła wydajnie i oszczędnie zapewnia odpowiednią ilość świeżego i dodatkowo przefiltrowanego powietrza.

działanie rekuperatora
Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Termo Klima

Polecamy Ci również

Zobacz także