Zalety połączeń zaprasowywanych z miedzi

Zalety połączeń zaprasowywanych z miedzi

Miedź to jeden z najbardziej cenionych materiałów w dziedzinie techniki instalacyjnej, którego już w starożytności używano do budowy instalacji wodnych. Przekonuje uniwersalnością oraz wyjątkowymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi.

Miedź może wytrzymać bardzo wysoką temperaturę otoczenia i jest odporna na wysokie ciśnienie robocze. Nie zawiera przy tym szkodliwych dodatków ani związków organicznych, które mogłyby przenikać do wody pitnej. Zastosowanie nowoczesnej techniki zaprasowywania jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo, trwałość i higienę oraz ułatwia i przyspiesza prace montażowe.

łączenie rur miedzianych przez zaprasowywanie

W 1995 roku Viega wprowadziła na rynek Profipress – pierwszy system rur miedzianych, łączonych poprzez zaprasowywanie, zamiast lutowania. Był to kamień milowy w rozwoju branży instalacyjnej. Dzisiaj tą technologię z powodzeniem stosuje się na całym świecie, ze względu na jej niekwestionowane zalety. Montaż zajmuje tu nawet do 50% mniej czasu w porównaniu do lutowania i eliminuje zagrożenia wynikające z operowania otwartym ogniem. Ponadto w przypadku używania lutu twardego łatwo uszkodzić warstewkę tlenku miedzi, która chroni materiał przed korozją. Jakość połączeń zależy więc w dużym stopniu od pewnej ręki i sprawności manualnej montera. Takich problemów nie ma przy zastosowaniu połączeń zaprasowywanych. Złączka zostaje po prostu nasunięta na rurę miedzianą na oznaczoną głębokość, a następnie zaprasowana za pomocą zaciskarki akumulatorowej lub sieciowej.

zaprasowywanie miedzi jest szybsze i bezpieczniejsze niż lutowanie

Montaż w technologii zaprasowywania zajmuje nawet do 50% mniej czasu w porównaniu do lutowania i eliminuje zagrożenia wynikające z operowania otwartym ogniem.

Kształtki zaprasowywane z miedzi - wszechstronny system do różnorodnych zastosowań

Profipress firmy Viega jest uniwersalnym systemem kształtek zaprasowywanych z miedzi przeznaczonych do łączenia klasycznych rur miedzianych zgodnych z normą PN-EN 1057. To sprawdzone w milionach przypadków i ekonomiczne rozwiązanie. Nowoczesna technologia firmy Viega zdecydowanie skraca czas montażu, a profil SC-Contur gwarantuje maksimum bezpieczeństwa. Profipress to zawsze doskonały wybór, zarówno z punktu widzenia instalatora, jak i klienta. Profipress charakteryzuje się największą wszechstronnością ze wszystkich systemów Viega. Decyduje o tym zarówno materiał – miedź, jak i niezwykłe bogactwo oferty – ponad 800 artykułów o rozmiarach od 12 do 108 mm, do najróżniejszych zastosowań. Wysokiej jakości element uszczelniający z EPDM użyty w złączkach wytrzymuje długotrwałą eksploatację. Profipress może być stosowany niemal do każdego rodzaju instalacji: od wody użytkowej i ogrzewania, przez kolektory słoneczne, instalacje przeciwpożarowe, sprężonego powietrza, gazów obojętnych, parowe niskoprężne, przewody wody chłodzącej, aż po instalacje przemysłowe, okrętowe i samochodowe.

 zaprasowywanie rur miedzianychduży wybór elementów systemu zaprasowywania miedzi

Miedź to jeden z najbardziej cenionych materiałów w dziedzinie techniki instalacyjnej, a zastosowanie nowoczesnej technologii zaprasowywania w jeszcze większym stopniu wykorzystuje jego zalety. System Profipress firmy Viega oferuje ponad 800 elementów o średnicach od 12 do 108 mm.

Sprawdzanie szczelności instalacji - 100% bezpieczeństwa

Wszystkie złączki systemu Profipress wyposażone są w charakterystyczny profil bezpieczeństwa SC-Contur, powodujący nieszczelność w stanie niezaprasowanym. Zapewnia ją specjalny kanał, przez który woda lub medium kontrolne może przepływać i wypływać na zewnątrz uszczelki. Po prawidłowym zaprasowaniu kanał ten zostaje natomiast trwale zamknięty. Zabezpieczenie to funkcjonuje w całym zakresie próby szczelności na mokro: od 1,0 do 6,5 bara. Przy próbach szczelności przeprowadzanych na sucho Viega zapewnia sprawność SC-Conturu  w zakresie ciśnień od 22,0 mbar do 3,0 barów.

sprawdzanie szczelności instalacjinatychmiastowa naprawa połączeń

Profil SC-Contur powoduje nieszczelność w stanie niezaprasowanym i pozwala natychmiast zauważyć omyłkowo niezaprasowane połączenia podczas próby szczelności.

Co zyskuje instalator stosując system Profipress?

 • Czas: technika zaprasowywania pozwala zaoszczędzić do 50% czasu w porównaniu z innymi sposobami łączenia rur.
 • Wygodę: technika zaprasowywania uwalnia instalatora od zbędnych narzędzi oraz dodatkowych materiałów, koniecznych przy łączeniu rur miedzianych metodami tradycyjnymi.   
 • Wszechstronność: zaciskarka i złączki Viega umożliwiają szerokie zastosowanie w różnorodnych instalacjach bez ograniczeń takich jak temperatura, topniki, luty i inne bariery stawiane przez konstrukcje budowlane.
 • Bogatą ofertę: asortyment złączek i innych elementów systemowych Profipress obejmuje ponad 800 produktów.
 • Bezpieczeństwo: wszystkie złączki wyposażone są w profil SC-Contur, pozwalający natychmiast wykryć omyłkowo niezaprasowane połączenia podczas próby szczelności.
 • Wizerunek: Profipress to najlepsza wizytówka nowoczesnego i kreatywnego instalatora oraz doskonała referencja dla potencjalnych klientów.

 Co zyskuje inwestor stosując system Profipress?

 • Gwarancję szczelności: Profipress to system łączenia rur miedzianych z gwarancją szczelności, którą zapewnia profil SC-Contur
 • Czas: technika zaprasowywania znacznie skraca czas montażu instalacji, co pozwala na szybszą realizację całego projektu.
 • Trwałość: podwójne zaprasowanie lub grzebień ze stali nierdzewnej (przy średnicach XL) dają wysoką wytrzymałość na gwałtowny, nieprzewidziany wzrost ciśnienia (uderzenie hydrauliczne). Warto o tym pamiętać, gdy instalacja pracuje przy wysokim ciśnieniu roboczym.
 • Higieniczną instalację: w przeciwieństwie do połączeń lutowanych Profipress gwarantuje brak obecności ołowiu w złączkach i materiałach instalacyjnych. Jest to zgodne z najnowszymi wymaganiami i przepisami sanitarnymi.
 • Bezproblemową eksploatację: jeżeli wykonawca przegrzeje połączenie wykonane lutem twardym, lub użyje nadmiaru topnika przy lutowaniu miękkim, niekoniecznie nastąpi natychmiastowa perforacja, ale od razu pojawi się nadmiar jonów Cu w wodzie pitnej. Będzie to przyczyną systematycznego pogarszania się właściwości wody użytkowej.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Viega

Polecamy Ci również

Zobacz także