Zakaz palenia węglem w Krakowie

W Krakowie, uchwałą sejmiku wojewódzkiego, wprowadzono zakaz używania węgla do ogrzewania mieszkań i domów oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Ta kontrowersyjna uchwała była zapowiadana od kilku miesięcy. Wynika z troski o jakość powietrza w Krakowie – najgorszą w Polsce i trzecią w Europie. Z powodu zanieczyszczenia krakowskiego powietrza umiera kilkaset osób rocznie, a największy wpływ na jego fatalną jakość mają domowe piece i kotłownie – to właśnie z nich pochodzi ponad 80% pyłu PM10. Stąd radykalna decyzja sejmiku, przegłosowana 25 listopada. Zgodnie z nią, do ogrzewania budynków i przygotowania c.w.u. będzie można wykorzystywać gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy. Paliwa te wyróżniają się znacznie mniejszą emisją zanieczyszczeń, szczególnie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzopirenu. Sejmik wprawdzie chciał w ogóle zakazać stosowania paliw stałych na terenie Krakowa, jednak wprowadzono autopoprawkę dopuszczającą palenie drewnem w kominkach.

Dla nowych budynków (na które są wydawane pozwolenia na budowę) przepisy będą obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Natomiast dla budynków istniejących przewidziano 5.letni okres przejściowy – do nowych przepisów będzie trzeba dostosować się do 1 września 2018 r. Dla najuboższych przygotowano program dofinansowania wymiany kotłów, a także dopłat do droższego paliwa. Program będzie obowiązywać w latach 2014-2022.

Zakaz palenia węglem budzi oczywiście kontrowersje. Trzeba pamiętać, że węgiel jest najtańszym paliwem i właśnie z tego powodu jest stosowany (szczególnie ten najniższej jakości) w gospodarstwach mniej zamożnych. Uchwała jest też krytykowana przez dostawców węgla i producentów kotłów. Jednocześnie podczas konsultacji społecznych 90% ich uczestników poparło całkowity zakaz stosowania paliw stałych.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: wikipedia.org - fot. Jakub Hałun

Polecamy Ci również

Zobacz także