Zabezpieczenie placu budowy i instalacji elektrycznej

Zabezpieczenie placu budowy i instalacji elektrycznej

Plac budowy to ściśle wyodrębniony teren, na którym są prowadzone prace budowlano-montażowe, usługowe lub pomocnicze. Odpowiednie zagospodarowanie placu budowy jest niezmiernie ważne, zwłaszcza, że obejmuje ono nie tylko wprowadzenie maszyn, ale także zabezpieczenie całego obszaru. Dowiedz się, jak zorganizować i właściwie zabezpieczyć teren budowy.*

zabezpieczenie placu budowy

Zarówno budowa konkretnego obiektu, jak i plac budowy muszą spełniać określone warunki bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Zasady organizacji placu budowy w zakresie bezpieczeństwa określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003 r., nr 47, poz. 401), Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz.U. z 2003 r., nr 120, poz. 1126),
a także Kodeks Pracy.

Ogrodzenie placu budowy

Zabezpieczeniem terenu budowy należy zająć się jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac. W tym celu najczęściej stawia się ogrodzenia, których wysokość powinna wynosić minimum 1,5 m. Takie ogrodzenie może być szczelne lub ażurowe, ważne, by sposób jego wykonania nie stwarzał zagrożenia dla ludzi.
Co więcej, na budowie nie może zabraknąć tablicy informacyjnej. Szczegółowe zasady jej wykonania i opisania można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 roku w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz. U. z dnia 17 lipca 2002 r.).
Bardzo ważne jest także ogrodzenie wykopów oraz wszelkiego rodzaju punktów niebezpiecznych, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie zarówno dla ekipy budowlanej, jak i osób postronnych. W tym celu warto sięgnąć po taśmy ostrzegawcze tesa®, które są przeznaczone do znakowania stref szczególnych. Czerwono-białą taśmą ostrzegawczą tesa® szybko, wyraźnie oraz trwale odgrodzimy i oznakujemy miejsca na terenie budowy, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Taka taśma może zostać także wykorzystana do wykonania oraz oznakowania dróg, wyjść i przejść dla pieszych.

czerwono-biała taśma ostrzegawcza tesa®

Izolacje przewodów elektrycznych 

Zasilenie placu budowy w energię elektryczną jest bardzo ważne, ale w celu bezpiecznego użytkowania instalacji i urządzeń elektrycznych należy pamiętać o odpowiednim zaizolowaniu przewodów oraz kabli. Na budowie właściwie wszędzie występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym, które może być spowodowane chociażby pracą w trakcie opadów atmosferycznych, kontaktem z zawilgoconym podłożem czy sąsiedztwem różnego typu metalowych przedmiotów, rurociągów, konstrukcji.
Do izolowania przewodów i kabli najlepiej nadaje się taśma izolacyjna tesaflex®, która została wyprodukowana z plastyfikowanego PVC, a dzięki temu, że odznacza się dobrą elastycznością i przyczepnością, znakomicie sprawdza się do zastosowań w niskich temperaturach. Taśma ta może służyć także do wiązkowania, znakowania oraz zabezpieczania przewodów, ułatwiając tym samym wszelkiego rodzaju prace instalacyjne i remontowo-naprawcze. Taśmy izolacyjne tesa® umożliwiają szybkie oraz sprawne znakowanie przewodów w różnych rozmiarach i kolorach.

taśmy izolacyjne tesa®

Zabezpieczenie przed poślizgnięciem

W trakcie zagospodarowywania i zabezpieczania placu budowy, warto też zwrócić uwagę na kwestie związane ze zmniejszeniem ryzyka wypadków. Pracownikom zatrudnionym do pracy na otwartej przestrzeni należy zagwarantować odpowiednią ochronę przed poślizgnięciem
i upadkiem, zwłaszcza na przejściach, schodach i pochylniach. Jest to szczególnie ważne
w okresie zimowym, ale oczywiście nie tylko. Warto dodać, że upadek poprzez poślizgnięcie, szczególnie z wysokości, to obecnie, co czwarta przyczyna śmiertelnych zdarzeń na budowie.
Wszędzie tam, gdzie wymagane jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodzącym osobom, można zastosować czarną taśmę antypoślizgową tesa®. Stanowi ona idealną ochronę przed poślizgiem, zapobiegając tym samym wypadkom w miejscach pracy. Można również sięgnąć po czarno-żółtą taśmę tesa® o właściwościach antypoślizgowych, zwłaszcza jeżeli dodatkowo chcemy zwrócić uwagę pracowników na niebezpieczne miejsce.

taśma antypoślizgowa tesa®

Taśmy antypoślizgowe doskonale sprawdzą się nie tylko na placach budowy, ale również we wszelkiego rodzaju magazynach, fabrykach i zakładach. Mogą one być z powodzeniem stosowane nawet na problematycznych powierzchniach, takich jak na przykład posadzki przemysłowe. Do miejsc zacienionych najlepiej wykorzystać antypoślizgową fluorescencyjną taśmę tesa®, która znakomicie oznacza przestrzenie nawet w całkowitej ciemności.

W celu zapobiegania wypadkom przy pracy na placach budowy, należy też pamiętać o indywidualnych zabezpieczeniach dla pracowników. Należy do nich zaliczyć między innymi szelki i linki bezpieczeństwa, kaski ochronne, buty ochronne z protektorem oraz okulary ochronne. Duże znaczenie ma także odpowiednie przeszkolenie pracowników oraz udzielanie im instrukcji bezpiecznego wykonywania prac, w tym także procedur postępowania na wypadek powstania zagrożenia.

Więcej na tesa.pl

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: tesa.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także