Wyposażenie odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny to nie tylko jednostka centralna i sieć przewodów łączących ją
z gniazdami ssawnymi. System tworzą także akcesoria niezbędne do sprzątania.

W skład zestawu sprzątającego wchodzi giętki wąż, którego długość w zależności od wybranego modelu wynosi od 7,5 do nawet 15 mb. Wykonany jest z tworzywa, np. o nazwie DuoroFlex. Jest on wyjątkowo miękki, wytrzymały i odporny na zużycie. Lepszy jest wąż o większej średnicy, która umożliwia zmniejszenie oporów przepływu. Wąż wyposażony jest w wygodną rękojeść, na której może się znajdować włącznik odkurzacza (zależy to od modelu). Jeśli obawiamy się, że w trakcie odkurzania porysujemy wężem cenne meble, możemy używać go w specjalnym pokrowcu.

Sprzątnie nie może się odbywać beż różnego rodzaju końcówek – ssawek i szczotek – o różnym przeznaczeniu. Są wśród nich szczotki do sprzątania i polerowania powierzchni twardych, takich jak podłogi drewniane czy kamienne, jak również do czyszczenia dywanów, wykładzin czy tapicerki. Oferowane są też turboszczotki (ssawki rotacyjne) zwiększające efektywność sprzątania poprzez szczotkowanie powierzchni obracającym się wałkiem z włosiem – wykorzystują duży przepływ powietrza generowany przez jednostkę centralną do napędzania obrotowej szczotki czyszczącej dywan lub wykładzinę dywanową.

ssawka rotacyjnassawka do odkurzacza centarlnegossawka turbo mini

Dostępne są także końcówki do precyzyjnego odkurzania mebli, szczelin między nimi, grzejników oraz np. klawiatury komputera, a także zestawy ssawek przeznaczone do sprzątania samochodu. Oferowane są też akcesoria do czyszczenia ubrań.

separatory do odkurzacza centralnegoWyposażenie dodatkowe systemu centralnego odkurzania stanowią również separatory (sadzy i płynów). Umożliwiają czyszczenie kominka z sadzy, zbieranie wody lub mycie dużych powierzchni podłogi na mokro. W separatorze płynów woda zebrana z powierzchni specjalną szczotką z gumową ściągaczką zostaje oddzielona od zasysanego powietrza. Separatory przydają się też do zbierania błota, śniegu lub pyłu powstałego np. podczas prac remontowych.

O wszechstronności zastosowań akcesoriów centralnego odkurzacza świadczą również końcówki przeznaczone do pielęgnacji zwierząt domowych – szczotki do czesania psów oraz koni.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: aeroVac

Polecamy Ci również

Zobacz także