Wybór systemu ogrzewania

Wybór kotła centralnego ogrzewania i sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej jest bardzo trudnym zadaniem. Ma na to wpływ między innymi ogromna ilość dostępnych na rynku urządzeń grzewczych. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie?

Nie jest też łatwo podjąć decyzję o wyborze urządzenia grzewczego biorąc pod uwagę tylko jednego producenta. Większość firm oferuje bowiem pełen komplet urządzeń: od najprostszych i najtańszych po najnowocześniejsze i znacznie droższe.

W przypadku kotłów c.o. i przygotowania c.w.u. największe koszty związane są z ich eksploatacją, dlatego tak ważne jest, aby właśnie na tym etapie zadbać o ich obniżenie. Ponieważ z doświadczenia wiadomo, że najdroższe jest podgrzewanie wody, dlatego też firma Vaillant szczególną uwagę przywiązuje do kotłów kondensacyjnych i systemów solarnych.kocioł gazowy
Mniejsze zużycie gazu przez kotły kondensacyjne i korzystanie z bezpłatnej energii słonecznej powoduje, że po kilku latach eksploatacji tych urządzeń (najczęściej 5-7 lat) łączne koszty zakupu urządzeń i eksploatacji są znacznie mniejsze niż w przypadku używania urządzeń tradycyjnych.

Co ma do zaoferowania marka Vaillant?
Oferta jest szeroka i różnorodna, a w ostatnim roku została wzbogacona o bardzo atrakcyjne, praktyczne nowości.

Kondensacyjne kotły wiszące ecoTEC
Dostępne są jako urządzenia jedno- lub dwufunkcyjne w następujących wielkościach mocy użytkowej: 12, 18, 24, 30, 47, 69 kW (jednofunkcyjne) i 22, 29 kW (dwufunkcyjne). Są to kotły o małych wymiarach. Mogą być użytkowane pojedynczo lub w kaskadach. Przygotowanie c.w.u. realizowane jest metodą przepływową (kocioł dwufunkcyjny VCW 226, VCW 296) lub przy współpracy z zasobnikami VIH, o pojemności od 120 do 500 l lub ich baterii (kotły jednofunkcyjne ecoTEC plus VC, ecoTEC VU).

kocioł kondensacyjnyStojące kotły kondensacyjne ecoVIT
Mają wyjątkową konstrukcję i najwyższy stopień sprawności energetycznej. Występują w wielkościach mocy: 22, 28, 36 i 48 kW. Wszystkie elementy kotła mające kontakt z wodą i palnik gazowy są wykonane ze stali szlachetnej (chromowo-niklowo-tytanowej).

Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w tej grupie urządzeń (nagrodzonym prestiżowymi nagrodami w Niemczech) jest wbudowana sonda tlenku węgla w układzie spalinowym, która kontroluje i optymalizuje jakość spalania gazu, a więc zapewnia niezmiennie wysoką sprawność energetyczną kotła. Ponadto kotły wyposażone są w panel sterujący, który jest przygotowany elektronicznie do współpracy z obiegiem solarnym.
Ważną i praktyczną cechą tych kotłów jest ich charakterystyka termiczna, która ze względu na dużą pojemność wody w kotle, jest zbliżona do tradycyjnych kotłów stojących z wymiennikiem żeliwnym - wolno się nagrzewają i długo oddają ciepło. W rezultacie uzyskuje się poczucie wyższego komfortu cieplnego. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej możliwe jest przy zastosowaniu zasobnika VIH.

kocioł grzewczy stojącyKondensacyjne kotłownie ecoCOMPACT i auroCOMPACT
Ten rodzaj kondensacyjnych, stojących kotłów grzewczych zasługuje na szczególną uwagę. Mają one atrakcyjną cenę, charakteryzują się łatwym i szybkim montażem, uproszczoną instalacją grzewczą, a także interesującymi walorami eksploatacyjnymi. Kotły zawierają w jednej obudowie zasobnik c.w.u. nowej generacji (warstwowy) i niezbędne akcesoria instalacyjne, jak pompy i naczynia przeponowe. Całe urządzenie zajmuje niewiele miejsca i jest szczególnie wydajnym i szybkim źródłem c.w.u. Po 5 minutach pracy kotła (od początkowej temperatury wody np. 10ºC) uzyskuje się na tyle dużo ciepłej wody o temperaturze 40ºC, że można korzystać z prysznica lub napełnić wannę kąpielową. Kotły typu auroCOMPACT mają wbudowaną w zasobniku wężownicę solarną, są więc konstrukcyjnie i elektronicznie przystosowane do współpracy z obiegiem solarnym.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także