Zanim kupimy kominek musimy wiedzieć, jaką funkcję ma on pełnić. Należy zdecydować, czy urządzenie będzie głównie elementem dekorującym wnętrze, czy ma być efektywnym źródłem ciepła. Drugie rozwiązanie jest możliwe dzięki temu, że kominek może dystrybuować ogrzane powietrze do pozostałych pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi lub zostać podłączony do instalacji C.O., by ogrzewać wodę płynącą w grzejnikach
i ogrzewaniu podłogowym.
Parametry techniczne wkładu kominkowego
Najistotniejszym parametrem kominka jest moc nominalna urządzenia, właściwie dobrana do powierzchni, jaką ma on ogrzać. By wyznaczyć moc nominalną kominka, stosuje się uproszczony przelicznik. Przyjmujemy, że 1 kW mocy pozwala na ogrzanie 10 metrów kwadratowych. Kolejnym ważnym parametrem jest wysoka sprawność cieplna wkładu, która zapewni minimalne straty, a tym samym efektywniejsze i bardziej ekonomiczne ogrzewanie oraz mniejsze zużycie opału. Wybierając kominek musimy również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest wkład kominkowy. Do wyboru mamy żeliwo oraz nowoczesną stal kotłową. Żeliwo jest tradycyjnym materiałem, który cechuje się trwałością, odpornością na długotrwałe działanie wysokiej temperatury oraz dobrze akumuluje ciepło i długo oddaje je do otoczenia. Stal kotłowa dająca natomiast większe możliwości obróbki niż żeliwo.
Kolejnymi rzeczami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kominka są m.in.: grubość ścian paleniska (odpowiednia gwarantuje bezawaryjną pracę), gęstość rozmieszczenia radiatorów zwiększających powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem i obecność deflektora, który wydłuża drogę spalin i wpływa tym sposobem na utrzymanie wysokiej temperatury w palenisku. Ponadto deflektor sprawia, że spalanie paliwa jest bardziej ekologiczne, bo jest mniejsza emisja zanieczyszczeń.
Do prawidłowego spalania potrzebny jest tlen. Dlatego ważnym elementem składowym kominka jest dolot powietrza z zewnątrz. Stanowi go króciec montowany do wkładu kominkowego, który doprowadza z zewnątrz domu świeże powietrze do paleniska. Wpływa to na lepsze spalanie
i większy komfort użytkowania. Dzięki temu tlen potrzebny do procesu spalania w komorze paleniska nie jest pobierany z wnętrza salonu, w którym przybywają domownicy.
Nowoczesne modele kominków mają często bezrusztową komorę spalania wyłożoną od wewnątrz ogniotrwałą ceramiczną mieszanką szamotu i betonu o nazwie Acumotte. Powłoka ta zwiększa temperaturę spalania i umożliwia dopalanie na popiele. Dzięki temu zwiększa się sprawność wkładu, a palenisko łatwiej utrzymać w czystości.
Gdy decydujemy się na wkład z płaszczem wodnym, wtedy głównym kryterium wyboru kominka jest jego średnia moc z wody. Wielkość tego parametru powinna być proporcjonalna do zapotrzebowania wszystkich odbiorników ciepła (grzejników, bufora czy systemu ogrzewania podłogowego). Ważnymi cechami wkładu wodnego są również: pojemność wodna płaszcza
i maksymalne ciśnienie robocze (w przypadku funkcjonowania w układzie zamkniętym). Należy też pamiętać o wężownicy, która jest niezbędna przy podłączeniach wkładu w układzie zamkniętym. To swoista chłodnica kominka, która zabezpiecza go przed przegrzaniem.
Zanim zamontujesz kominek
Aby zamontować kominek w domu, przewód kominowy musi spełniać wymagane parametry. Minimalna wysokość komina wynosi 4 metry, a jego średnica nie powinna być mniejsza od średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego. To jeden z kluczowych elementów zapewniających poprawną pracę kominka. Wkład podłącza się do przewodu kominowego rurami spalinowymi odpornymi na działanie wysokiej temperatury.
Gdy już wybierzemy wkład, określamy miejsce na jego instalację. Należy go montować przy ścianach wykonanych z materiałów niepalnych zabezpieczonych płytami izolacyjnymi. Ze względu na ciężar wkładu i bezpieczeństwo użytkowania powinien być montowany na podłożu niepalnym
o grubości minimum 30 centymetrów. Istotne jest także zachowanie właściwej odległości wkładu od ściany (ok. 10 cm), by ogrzewać zimne powietrze cyrkulujące wokół wkładu. Natomiast zabudowa kominka powinna być wykonana ze specjalnych materiałów izolacyjnych, odpornych na wysokie temperatury. Wykonując ją należy zainstalować w niej odpowiednią liczbę kratek kominkowych. Kratki wlotowe dzielą się na montowane w dolnej części obudowy oraz wylotowe służące do odprowadzania gorącego powietrza. Wielkość i liczba kratek kominkowych zależą od mocy wkładu kominkowego - im jest ona wyższa, tym też pole czynne kratek powinno być większe. W obudowie potrzebne są również kratki, które wentylują przestrzeń pod stropem, to tzw. komora dekompresyjna. W zabudowie wkładu, ze względu na podwyższoną temperaturę możemy montować wyłącznie kratki stalowe.
Dowiedz się więcej - kratki.pl
kaziuk
Ładne zdjęcia, ale typowo do nowoczesnych wnętrz. Ja jednak wolę coś klasycznego, a jak awangardowo to może po łuku z kominkiem tego typu http://www.wkladykominkowe.net.pl/produ ... s-panorama
Greengaz
Spam.
Poza tym można kupić znacznie taniej niż we wskazanym miejscu.
Spednet
Wkład powietrzny lub płaszcz wodny- proponuję skupić się na tych rozwiązaniach jeżeli chodzi o sam kominek,tak aby efektowność i wygląd połączyć z efektywnością ,aby kominek zimą mógł stanowić o alternatywie i możliwości dogrzania pokoju.
Arwnet
A moim zdaniem to bardzo ciekawe rozwiązanie, sam chciałbym posiadać u siebie kominek
jassaww
Prosiłbym o podanie mi jakiś sprawdzonych sprzedawców kominków. Kilka razy się już naciąłem, a buduję teraz synowi dom i chciałbym poznać propozycje firm sprawdzonych przez społeczność tego forum.
Osobiście znalazłem https://kratki.pl/ znalazłem tam kilka ładnych kominków, ale teraz pytanie, miał ktoś z Was kiedyś do czynienia z tą stroną? Tym razem chcę być ostrożny i sprawdzić, czy to dobry kierunek moich poszukiwań czy może macie jakieś inne propozycje.
Pozdrawiam
Enerbau Tanie Grzanie
Ile płacą za wklejenie linku?
.
Krzysiek
Ja polecałbym się Tobie zapoznać z ofertą www.kozakominek.pl, bo sklep, który wymieniłeś, to prawdziwy moloch, a ja tu znalazłem całkiem niezły wkład, a przynajmniej tak myślę, bo już dwa sezony i jak na razie, odpukać, bez żadnych zakłóceń. Chciałeś żeby polecić Ci coś znanego i sprawdzonego, to proszę, z mojego własnego doświadczenia
Patryk Adam
Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki kominek będzie najbardziej użyteczny w naszym mieszkaniu. Czy będzie to klasyczny kominek, praktyczny i nowoczesny kominek z płaszczem wodnym, czy może biokominek lub kominek elektryczny, idealny do mieszkań. Ja postawiłem na ten z płaszczem wodnym firmy Lumar, która również pomogła mi w montażu. Nie zabiera zbyt dużo miejsca, jest świetną alternatywą dla nieekonomicznego kotła, choć wkłady do niego są nieco droższe.
Enerbau Tanie Grzanie
Ja postawiłem na ten z płaszczem wodnym ...
Kiepsko postawiłeś. Drogi i niekomfortowy system grzewczy.
.
1piotr1
Uwaga na firmę DOVRE z Olsztyna!
Ten sam miałem problem 3 lata temu i zasugerowałem się reklamą firmy DOVRE z Olsztyna, która zachęcała do kupna kominków norweskich uzasadniając m.in. że są firmą z 70 letnią tradycją. Zakupiłem za prawie 6 tys.zł ich kominek. Wygladał bardzo ładnie. Schody zaczęły się gdy farba którą pokryty był kominek zaczęła odłazić i na korpusie kominka ukazała się RDZA. Oto cytat producenta z reklamacji: "Widoczne na zdjęciach rdzawe naloty na górnej części piecyka są spowodowane bezpośrednim działaniem wilgoci na korpus urządzenia... ... Aby usunąć problem, należałoby usunąć rdzę drucianą szczotką, następnie odmalować urządzenie farbą żaroodporną." Koniec cytatu! Klient tej firmy został pozostawiony sobie! Uważajcie proszę na tego producenta, bo postawiony kominek w salonie może oszpecić ten salon jeśli nie będziecie posiadali szczotki drucianej, aby czyścić rdzę i malować, malować, malować.
http://static.urzadzone.pl/gallery/10233/0_accd46505c9820938a59e77a5a3b75c4e9f3a62b.jpg
PieceMans
W takim razie może uzasadnimy dlaczego akurat płaszcz wodny jest drogim rozwiązaniem i w efekcie mało komfortowym,masz u siebie tego typu instalację? Podaj szczegóły bo być może faktycznie coś w tym jest,ale potrzeba faktów.
olek32
Jeśli chodzi o biokominek to ja akurat żałuję, że nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie. Zasugerowano nam tradycyjne kominki (zabudowa i koza), bez płaszcza wodnego i takie stanęły w domu. Co mogę powiedzieć... Źle nie jest, ale od początku kominki miały pełnić funkcję dekoracyjną. Kominki, które mamy (mimo zastosowania szyby pirolitycznej) trzeba myć z co jakiś czas, dymią, mocno się nagrzewają. W przypadku biokominków te problemy odpadają. No i chyba są ładniejsze (ale to zapewne kwestia gustu).
PieceMans
A co takiego dałby Ci biokominek? Bo moim zdaniem w praktyce wyszedłbyś na tym jeszcze gorzej niż obecnie,więc nie jest tak źle. fakt,,że płaszcz wodny może odbiega nieco od ideału,ale z zakresu dogrzania wnętrza to znakomicie spełni swoje zadanie.