Wybieramy gniazda elektryczne – rodzaje gniazd elektrycznych

0
Osprzęt elektryczny w kuchni
Gniazdka elektryczne powinny być dobrane odpowiednio do potrzeb i miejsca zastosowania.

Trudno sobie wyobrazić domową instalację elektryczną bez gniazd wtykowych. Ich wybór jest dość duży – podpowiadamy jak się w nim zorientować i wybrać gniazdko elektryczne odpowiednie do potrzeb.

W przypadku osprzętu elektrycznego liczy się ich wygląd – tutaj producenci oferują coraz więcej bardzo atrakcyjnych rozwiązań. Ale estetyka gniazdek i włączników, to przede wszystkim rzecz gustu i dopasowania ich do aranżacji wnętrza. Ważnym kryterium wyboru osprzętu elektrycznego jest jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.

Gniazdko elektryczne pojedyncze czy podwójne

W domach i mieszkaniach najczęściej spotyka się gniazdka elektryczne pojedyncze i podwójne. Pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa powinny one być wyposażone styk ochronny w postaci bolca lub też dwóch styków umieszczonych po bokach.
Gniazda pojedyncze najlepiej jest stosować w miejscach, w których nie ma konieczności podłączania wielu urządzeń jednocześnie. Wszędzie tam, gdzie równolegle korzystamy z różnych sprzętów, np. nad blatem kuchennym w kuchni, czy w domowym biurze, warto postawić na gniazda podwójne, potrójne Euro lub też kilka modułów umieszczonych w ramce wielokrotnej. Dzięki temu nie będziemy musieli odłączać ekspresu do kawy, gdy zechcemy korzystać z miksera czy też stosować przedłużaczy i rozgałęźników do podłączenia sprzętu komputerowego – podpowiada Michał Lenart, konstruktor produktu firmy Ospel.
Ponadto, jeśli w domu są małe dzieci, warto wybrać gniazdo wtykowe z przesłonami torów prądowych. Zapewni to większe bezpieczeństwo dzieciom – takie rozwiązanie uniemożliwia np. włożenie palców do kontaktu.

Poznaj: Możliwości, jakie dają ramki modułowe w konfiguracji gniazd i włączników elektrycznych

Włącznik i bryzgoszczelne gniazdo elektryczne

W pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka, powinno się stosować gniazda bryzgoszczelne.

Ospel
Gniazdo bryzgoszczelne IP44, z uziemieniem

Gniazdo bryzgoszczelne z uziemieniem zapewnia wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Ospel
Gniazdo elekryczne podwójne z przesłonami torów prądowych

Gniazdo elektryczne z przesłonami osłon prądowych to dobre rozwiązanie do domu, w którym przebywają dzieci.

Ospel
Gniazdo elektryczne potrójne

Zanim wybierzemy gniazdo elektryczne, zastanówmy się ile sprzętów będziemy do niego podłączać.

Ospel

Gniazdko elektryczne z uziemieniem czy bez?

Wymieniając lub montując osprzęt elektryczny trzeba się zastanowić nad montażem gniazdek z uziemienie. Tego typu gniazdka zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i ochronę przed porażeniem. Jednak nie musimy takich gniazdek instalować wszędzie.
– Bardzo często zdarza się, że odbiorcy chcą w domu posiadać tylko gniazda z uziemieniem. Takie podejście nie jest niewłaściwe, ale również nie jest konieczne. „Kontakty” z uziemieniem warto stosować przede wszystkim tam, gdzie podłączane są urządzenia o dużej mocy: sprzęt RTV, AGD, komputer lub elektronarzędzia – tłumaczy ekspert firmy Ospel.
Najczęściej stosowanymi gniazdami z tej kategorii są modele z uziemieniem kołkowym, schuko, IP44 oraz DATA. To ostatnie rozwiązanie zostało opracowane specjalnie z myślą o podłączeniu komputera i innych urządzeń, w których gromadzimy ważne dane.
Te ostatnie przygotowane są specjalnie z myślą o podłączeniu komputera i innych urządzeń, w których zgromadzone są ważne dla użytkownika dane.

Jakie wykończenie osprzętu elektrycznego?

Wyniki

Gdzie trzeba montować gniazda bryzgoszczelne?

Standardowe gniazdka wtykowe możemy montować we wszystkich pomieszczeniach. Są jednak miejsca, w których powinniśmy zastosować gniazda bryzgoszczelne.
– W pomieszczeniach o dużej wilgotności lub też w miejscach narażonych na ryzyko zalania warto postawić na gniazda bryzgoszczelne. Tego typu modele posiadają specjalna klapkę, która zabezpiecza „kontakt” przed zachlapaniem i tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników. W związku z tym jeśli gniazdo ma być zamontowane w pobliżu umywalki, zlewu czy wanny, a także wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo pary wodnej, bezwzględnie powinno to być gniazdo bryzgoszczelne – wyjaśnia Michał Lenart z firmy Ospel.

Dowiedz się więcej o: Zaletach i zastosowaniu gniazd bryzgoszczelnych

Oferta osprzętu elektrycznego jest bardzo bogata. Zanim wybierzemy gniazdka, zastanówmy się dokładnie nad ich umiejscowieniem i intensywnością wykorzystania. Zwróćmy też uwagę na serie osprzętu. To rozwiązanie umożliwi nam skompletowanie wszystkich gniazdek i włączników o jednakowej stylistyce

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ospel

Polecamy Ci również

Zobacz także