Wodomierz antymagnesowy

Wodomierz antymagnesowy
Wodomierze jednostrumieniowe - skrzydełkowe

Producenci liczników zareagowali na rynkowy "wynalazek" - magnes neodymowy, który przyklejony do licznika powoduje zakłócenia jego działania. Poznański PoWoGaz wprowadził do swej oferty "antyneodymowe" wersje znanych wodomierzy jednostrumieniowych skrzydełkowych JS.

wodomierz antymagnesowy JS-02Magnesy neodymowe wytwarzają silne pole magnetyczne, które zakłóca prawidłowe działanie licznika (np. wodomierza), ostatecznie powodując jego uszkodzenie. W ofercie PoWoGaz  znane już wodomierze jednostrumieniowe skrzydełkowe typu JS-01, JS-02 i JS-04 są obecnie dostępne także jako odporne na działanie pola magnetycznego. Jeśli nawet na taki wodomierz będzie oddziaływał silny magnes, odchylenia wskazań nie są większe niż odchylenia dopuszczalne przez przepisy metrologiczne. Upraszczając, możemy powiedzieć, że na taki wodomierz pole magnetyczne nie działa. Producent zdradza, jakie rozwiązania pozwalają uodpornić wodomierze na działanie pola magnetycznego:

  • zastosowanie sprzęgła magnetycznego czteropolowego;
  • zastosowanie pierścienia dociskowego wykorzystanego jako ekran magnetyczny z dodatkowym pierścieniem ekranującym.

Nowe wodomierze są zgodne z wymaganiami określonymi w normie europejskiej EN14154. Jest to norma zharmonizowana z dyrektywą unijną, a od  roku 2006 będzie obowiązywała w naszym kraju.
Wodomierze odporne na oddziaływanie pola magnetycznego są dostępne w wersji dla wody ciepłej (90ºC) i zimnej (50ºC). Mają całą gamę interesujących rozwiązań, np.:

  • wskaźnik odkształcenia mechanicznego osłony liczydła;
  • zabezpieczenie przed skutkami zamarzania wody w instalacji wodociągowej;
  • opcjonalnym wykonanie z pokrywką z tworzywa sztucznego;
  • możliwość elektronicznego sprawdzania poprawności wskazań;
  • wysoka czułość pomiaru przy niskich przepływach (niski próg rozruchu);
  • klasa metrologiczna B-H; A-V.
Oceń artykuł
3,00 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: PoWoGaz

Polecamy Ci również

Zobacz także