Ogrzewanie podłogowe jest dość modnym ostatnio sposobem ogrzewania mieszkań. W związku z tą modą, narosło wokół niego wiele mitów, warto je skonfrontować z faktami oraz zebrać plusy i minusy, takiego rodzaju ogrzewania pomieszczeń.
Zacznijmy od informacji, w jaki sposób działa wodne ogrzewanie podłogowe. Źródło ciepła może być takie jak w ogrzewaniu tradycyjnym – czyli np. piec gazowy, elektryczny czy węglowy. Różnica polega na sposobie rozprowadzenia ciepła – w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, nagrzewana woda płynie do rurek zamontowanych pod podłogą, a nie do grzejników instalowanych na ścianach. Elementem grzewczym staje się w ten sposób cała powierzchnia podłogi, a nie tylko powierzchnia grzejnika. Instalowanie ogrzewania podłogowego jest więc rozwiązaniem wygodnym w przypadku nowobudowanych domów. W innym przypadku wiąże się z generalnym remontem.
Dowiedz się: Jakie ogrzewanie podłogowe można stosować w mieszkaniu w bloku i jakie formalności trzeba spełnić, żeby je zamontować
Zalety ogrzewania podłogowego
- Powszechne jest przekonanie, że ogrzewanie podłogowe jest luksusem. Natomiast z analizy kosztów instalacji tego rodzaju ogrzewania wynika, że jest ono porównywalne z instalacją wszystkich elementów ogrzewania tradycyjnego.
- Ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż kaloryfery, według niektórych źródeł nawet o 30%. Z czego to wynika? Kaloryfer musimy nagrzać do temperatury 60, 70 stopni po to by wyemitował on ilość ciepła wystarczającą do nagrzanie pomieszczenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania podłogowego, nazywanego ogrzewaniem niskotemperaturowym. Powierzchnią grzewczą jest tu cała podłoga, a nie tylko powierzchnia kaloryfera. Ponieważ podłoga ma większą powierzchnię, wystarczy, że będzie miała temperaturę 22-25 stopni, aby nagrzać powierzchnię pomieszczenia.
- Ogrzewanie podłogowe pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, odczuwanego bardzo indywidualnie, przy niższej nawet o 2 stopnie Celsjusza temperaturze pomieszczenia. Sam fakt stykania się stopami ciepłem podłogi, powoduje odczuwanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.
- Ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje zmniejszenie cyrkulacji kurzu w mieszkaniu, nie wysusza nadmiernie powietrza, pozwala na zachowanie stałej średniej temperatury w pomieszczeniach, co jest ważne dla osób szczególnie wrażliwych na wahania temperatur, alergików, dzieci i roślin itd.
- Powoduje równomierne oddawanie ciepła o tej samej temperaturze w całym pomieszczeniu.
- Wyeliminowanie grzejników i rurek rozprowadzających pozwala na bardziej ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni pomieszczenia.
Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe może być tanie? Przekonaj się jak obniżyć koszty elektrycznego ogrzewania podłogowego
Ograniczenia ogrzewania podłogowego
- Konieczność instalowania ogrzewania podłogowego pod podłogą wiąże się z tym, że łatwiej jest je założyć w nowo powstającym domu czy mieszkaniu, natomiast w przypadku zagospodarowanego już pomieszczenia istnieje konieczność zrywania podłogi i generalnego remontu.
- Fakt, że powierzchnią grzewczą jest podłoga, wpływa na wybór materiału, z którego może być ona wykonana. Generalnie powinien być to materiał o dobrym przewodnictwie cieplnym; płytki kafelki, niektóre rodzaje paneli, rzadziej drewno.
- Nie można przykrywać dużej powierzchni podłogi dywanami, wykładzinami, czy meblami; powinniśmy wybierać meble na nóżkach, a nie stojące bezpośrednio na podłodze.
Robert Bieniek
Witam.
Są producenci systemów ogrzewania podłogowego , którzy dopuszczają drewno, wykładziny , dywany.
Oczywiscie ,że najlepiej sprawdza sie ceramika, ale stosowanie innych materiałów wykończeniowych , nie wyklucza zastosowania grzejnika płaszczyznowego.
KrzysiekKa
Podłogówka to jedna z najlepszych rzeczy, na którą się zdecydowałem, jeśli chodzi o budowę domu. Sam mam system Keller Pex, ale wszystkim polecam ogrzewanie płaszczyznowe.
Agulka864
Czy ja wiem czy luksusem? Wystarczy spojrzeć np. tu http://www.e-instalacje.pl/a/14930,jaki ... -odpowiedz i zobaczyć, że wcale nie jest takim wielkim wydatkiem a jakim wygodnym...
pompa24
Mam znajomych którzy na dzien dobry przy budowie domu nie chcieli ,,słyszeć,, o ogrzewaniu podłogowym .
Hydraulik im powiedział,,,,,,,,,ze zapłacą za robocizne w momencie jak sie przekonają ze ogrzewanie podłogowe ,,to jest to,,
Przekonali sie do podłogówki i pech chciał ze sie ,,zapowietrzyło ,, jaki był śmiech hydraulika jak dostał tel . w niedziele od włascicielki ze podłogówka nie grzeje i bez niej sie NIE DA ŻYĆ
WNIOSEK , do niektórych spraw trzeba sie poprostu dać przekonać a nie mówić z góry ,,nie,,
Tomasz_Brzeczkowski
Podłogówka - to najtańsze inwestycyjnie i najbardziej komfortowe ogrzewanie - więc o co chodzi?
Jaki sens jest wydawać nawet ponad 10 000 zł ( dom około 150m2) na coś co da gorszy komfort i większe zużycie energii.
Oczywiście jak wszystko i prostą podłogówkę można zepsuć!
Bolas
Strasznie fachowe określenia:
Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest obniżenie kosztów związanych ze zużyciem ciepła. - tym bardziej jeżeli ktoś robi to na podłodze na gruncie i daje projektowe 10cm styropianu. Grzeje i ziemię pod domem i powietrze w domu.
I perełka
Ogrzewanie podłogowe zwane jest inaczej niskotemperaturowym, ponieważ temperatura danego pomieszczenia jest zbliżona do ciepła skóry człowieka.
Pewnie bo przecież pokojowe 21'C nocne 19'C jest tak zbliżone do ciepła ciała 36,6'C jak temperatura słońca to ogniska na trawniku!
Na tej perełce zakończę bo szkoda mojego czasu a wszystko to napisane w pierwszych kilku zdaniach:
Podgrzewanie podłogi zapobiega rozwojowi pasożytów i bakterii. Już się cieszę że moja podłogówka spowoduje że glisty i tasiemiec wyniesie się z mojego organizmu. Oczywiście bakterie na zimnej podłodze rozwijają się szybciej niż na ciepłej - ufff ulżyło mi bardzo.