Wodne ogrzewanie podłogowe - zalety i ograniczenia

6
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, ale również pewne ograniczenia.

Ogrzewanie podłogowe jest dość modnym ostatnio sposobem ogrzewania mieszkań. W związku z tą modą, narosło wokół niego wiele mitów, warto je skonfrontować z faktami oraz zebrać plusy i minusy, takiego rodzaju ogrzewania pomieszczeń.

Zacznijmy od informacji, w jaki sposób działa wodne ogrzewanie podłogowe. Źródło ciepła może być takie jak w ogrzewaniu tradycyjnym – czyli np. piec gazowy, elektryczny czy węglowy. Różnica polega na sposobie rozprowadzenia ciepła – w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, nagrzewana woda płynie do rurek zamontowanych pod podłogą, a nie do grzejników instalowanych na ścianach. Elementem grzewczym staje się w ten sposób cała powierzchnia podłogi, a nie tylko powierzchnia grzejnika. Instalowanie ogrzewania podłogowego jest więc rozwiązaniem wygodnym w przypadku nowobudowanych domów. W innym przypadku wiąże się z generalnym remontem.

Dowiedz się: Jakie ogrzewanie podłogowe można stosować w mieszkaniu w bloku i jakie formalności trzeba spełnić, żeby je zamontować

Zalety ogrzewania podłogowego

  • Powszechne jest przekonanie, że ogrzewanie podłogowe jest luksusem. Natomiast z analizy kosztów instalacji tego rodzaju ogrzewania wynika, że jest ono porównywalne z instalacją wszystkich elementów ogrzewania tradycyjnego.
  • Ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż kaloryfery, według niektórych źródeł nawet o 30%. Z czego to wynika? Kaloryfer musimy nagrzać do temperatury 60, 70 stopni po to by wyemitował on ilość ciepła wystarczającą do nagrzanie pomieszczenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania podłogowego, nazywanego ogrzewaniem niskotemperaturowym. Powierzchnią grzewczą jest tu cała podłoga, a nie tylko powierzchnia kaloryfera. Ponieważ podłoga ma większą powierzchnię, wystarczy, że będzie miała temperaturę 22-25 stopni, aby nagrzać powierzchnię pomieszczenia.
  • Ogrzewanie podłogowe pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, odczuwanego bardzo indywidualnie, przy niższej nawet o 2 stopnie Celsjusza temperaturze pomieszczenia. Sam fakt stykania się stopami ciepłem podłogi, powoduje odczuwanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.
  • Ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje zmniejszenie cyrkulacji kurzu w mieszkaniu, nie wysusza nadmiernie powietrza, pozwala na zachowanie stałej średniej temperatury w pomieszczeniach, co jest ważne dla osób szczególnie wrażliwych na wahania temperatur, alergików, dzieci i roślin itd.
  • Powoduje równomierne oddawanie ciepła o tej samej temperaturze w całym pomieszczeniu.
  • Wyeliminowanie grzejników i rurek rozprowadzających pozwala na bardziej ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni pomieszczenia.

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe może być tanie? Przekonaj się jak obniżyć koszty elektrycznego ogrzewania podłogowego

Ograniczenia ogrzewania podłogowego

  • Konieczność instalowania ogrzewania podłogowego pod podłogą wiąże się z tym, że łatwiej jest je założyć w nowo powstającym domu czy mieszkaniu, natomiast w przypadku zagospodarowanego już pomieszczenia istnieje konieczność zrywania podłogi i generalnego remontu.
  • Fakt, że powierzchnią grzewczą jest podłoga, wpływa na wybór materiału, z którego może być ona wykonana. Generalnie powinien być to materiał o dobrym przewodnictwie cieplnym; płytki kafelki, niektóre rodzaje paneli, rzadziej drewno.
  • Nie można przykrywać dużej powierzchni podłogi dywanami, wykładzinami, czy meblami; powinniśmy wybierać meble na nóżkach, a nie stojące bezpośrednio na podłodze.
Oceń artykuł
2,93 / 54 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Kapias

Zdjęcia: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także