Wodne miedziane ogrzewanie płaszczyznowe

0
Rury miedziane
Wodne miedziane ogrzewanie płaszczyznowe.

Wodne ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe i ścienne) jest metodą ogrzewania niskotemperaturowego, w której temperatura czynnika grzewczego jest dużo niższa niż w przypadku tradycyjnego sposobu ogrzewania grzejnikiem. W efekcie zyskuje się duże oszczędności energii.

Zastosowanie tego ogrzewania daje wiele korzyści:

 • wysoki komfort cieplny ze względu na korzystny i równomierny rozkład temperatur zbliżony do idealnego,
 • dzięki niskiej temperaturze wody grzewczej istnieje możliwość wykorzystania alternatywnych źródeł ciepła – pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych, kolektorów lub absorberów energii słonecznej,
 • możliwość utrzymania temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu niższej o ok. 2ºC niż przy ogrzewaniu grzejnikowym (przy tym samym odczuciu komfortu),
 • względy architektoniczne – brak grzejników często ograniczających architektoniczne kształtowanie i umeblowanie pomieszczenia (kościoły, obiekty zabytkowe),
 • czystość – bez kurzu i brudu na grzejnikach,
 • brak prądów konwekcyjnych powietrza,
 • zdolność samoregulacji.

W tego typu ogrzewania jako element grzewczy stosuje się wiele rodzajów rur, z których największe zalety mają rury miedziane.

Zalety miedzi:

 • doskonałe przewodnictwo ciepła,
 • trwały, sprawdzony od dziesięcioleci metal odporny na starzenie,
 • absolutnie nierdzewna,
 • gazoszczelna (nie istnieje dyfuzja tlenowa przez ścianę rury do wody grzewczej – odpada konieczność katalizy wody lub stosowania wymienników ciepła, chroni to przed korozją części stalowe jak kocioł czy rozdzielacz),
 • odporna na podwyższoną temperaturę wody grzewczej, dzięki czemu minimalizuje się niebezpieczeństwo wystąpienia awarii automatyki, nie powstają szkody w rurze),
 • odporna na ewentualne dodatki do wody grzewczej (obniżające temperaturę krzepnięcia),
 • łatwa do gięcia (najmniejszy promień zgięcia 15 cm – gięcie ręczne, 6,5 cm – przy użyciu giętarki),
 • odporna na napięcia powstałe przy gięciu,
 • bezproblemowa, pewna i łatwa technika łączeń.

Zobacz: Naprawa i modernizacja instalacji

Do ogrzewania płaszczyznowego stosować możemy rury miedziane w stanie miękkim wykonane zgodnie z PN-EN 1057. Rura w stanie miękkim w kręgach produkowana jest do wymiaru 22 mm, jednak do ogrzewania podłogowego stosuje się średnicę do 18 mm (6, 8, 10, 12, 15, 18 mm). Należy pamiętać, że nie wolno zalewać betonem gołych rur miedzianych, na rynku dostępne są systemowe rury miedziane do ogrzewania podłogowego w osłonie. Sama rura miedziana może być stosowana przy zabudowach suchych oraz gdy jest zalewana specjalnie przystosowanym do tego rodzaju ogrzewania jastrychem z asfaltu bitumicznego.

Na rynku dostępny jest także kompletny miedziany system ogrzewania powierzchniowego, który z jednej strony jest doskonałą rurą rdzeniowa, z drugiej zaś materiałem, który daje się świetnie układać. Dzięki specjalnym procesom produkcyjnym rury w postaci zwiniętego kręgu odznaczają się wyjątkową plastycznością. Można je bez wysiłku i nakładu sił odwijać i układać.

Najczęściej stosowanym wymiarem rur stosowanym w tego typu ogrzewaniu jest rura 12x0,7 i 14x0,8 mm. Wykonana jest ona  z miedzi odtlenionej fosforem (Cu- DHP) - tak jak rury miękkie wykonane zgodnie z normą PN-EN 1057. Występuje w stanie miękkim R220 w kręgach 50 m. W przypadku zalewania rury jastrychem cementowym stosuje się rurę z płaszczem ochronnym, który praktycznie nie ogranicza przewodzenia ciepła, a jednocześnie chroni rdzeniową rurę miedziana przed uszkodzeniami mechanicznymi, zewnętrznymi czynnikami chemicznymi, umożliwia niezakłócone wydłużanie się rdzeniowej rury miedzianej oraz odbiera na łukach część wydłużenia termicznego. Dla suchej zabudowy lub asfaltu bitumicznego stosuje się gołą rurę miedzianą.

W ostatnim okresie do tego typu ogrzewania stosuje się kompozytową rurę cienkościenną z miedzi. Jest to rura miedziana o cienkiej ściance z trwale zespoloną otuliną. Rura ta jest ok. połowę lżejsza i 40 proc. tańsza od klasycznej rury stosowanej w ogrzewaniu  powierzchniowym. Zachowuje przy tym pozostałe zalety - takie jak odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję, antydyfuzyjność i nieograniczoną żywotność. Najczęściej stosowanym wymiarem w tego typu ogrzewaniu jest rura 16x2 mm (grubość ścianki miedzianej 0,35 mm).

Koniecznie przeczytaj: Miedziane instalacje wodne obniżają zachorowania na legionolezę

Producenci rur miedzianych stworzyli gotowe panelowe systemy ogrzewania ściennego w zabudowie suchej, w których zastosowano miedziane rury systemowe 12x0,7 mm, 14x0,8 mm lub kompozytowe miedziane rury cienkościenne o wymiarach 16x2 mm. Panele montuje się na ścianach w miejscach przeznaczonych dla tradycyjnych grzejników.

System ogrzewania płaszczyznowego z miedzi to system kompletny. Zapewnia on nie tylko komfort i bezpieczeństwo dla użytkownika ogrzewania, ale także jest łatwy w montażu dla wykonawcy. W przeciwieństwie do rur z tworzyw sztucznych montaż rury miedzianej można wykonywać przy niskich temperaturach w obiekcie, a podczas układania  pętli rura nie sprężynuje.

O niezawodności systemu może świadczyć fakt, że został on zamontowany w tak prestiżowych obiektach jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Collegium Maius, Sala Posiedzeń Klasztoru na Jasnej Górze, terminal przylotów w Porcie Lotniczym Balice.

Dowiedz się więcej

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Europejski Instytut Miedzi

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także