Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy wkładów kominkowych: powietrzne
i z płaszczem wodnym. Główną różnicą między nimi jest sposób rozprowadzenia ciepła wygenerowanego przez kominek po domu.

Wkłady powietrzne, jak sama na nazwa wskazuję czynią to za pomocą specjalnych kanałów, wchodzących w skład systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza, popularnie nazywanego Systemem DGP. Więcej informacji na temat wkładów powietrznych znajdziecie w artykule "Powietrzne wkłady kominkowe" oraz "System Dystrybucji Gorącego Powietrza" zamieszczonych w sekcji. Drugi typ, czyli wkłady z płaszczem wodnym wykorzystują do tego celu domową instalacje C.O. Umożliwia to wbudowana na tylnej ścianie wkładu komora nazywana właśnie płaszczem wodnym. Woda przez nią przepływająca zostaje ogrzana, a następnie rozprowadzona po domu do grzejników
i ogrzewania podłogowego, które następnie emitują ciepło do pomieszczeń. Ponadto wkłady tego typu mają również możliwość ogrzania wody użytkowej, nawet tej znajdującej się na piętrze budynku. Niezwykle ważną informacją jest fakt, że obydwa typy wkładów po zabudowie wyglądają identycznie i można przy niej stosować dokładnie te same materiały i rodzaje zabudów.

Poniższy przekrój pokazuje uproszczony schemat instalacji i działania kominka z płaszczem wodnym, który jak widać wbrew powszechnej opinii nie jest wcale taki skomplikowany. kominek z płaszczem wodnym - schemat instalacji

Który wkład zatem wybrać i czym się kierować?

Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru typu wkładu należy odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: czy kominek finalnie ma pełnić głównie funkcje estetyczną, poprzez ekspozycję żywego ognia i tworzenie niezapomnianej atmosfery w pomieszczeniu, czy może chcemy również maksymalnie wykorzystać jego funkcję użytkową w postaci efektywnego dogrzewania domu? Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, natomiast jeśli naszym głównym celem jest efektywne wspomaganie domowego systemu C.O. to idealnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup właśnie wkładu z płaszczem wodnym, gdyż wkłady te są w stanie odzyskać
i maksymalnie wykorzystać ciepło produkowane przez kominek oraz rozprowadzić je po domu. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że koszt instalacji tego typu wkładu jest wyższy od standardowego wkładu powietrznego. Jednak koszty te szybko zwracają się w trakcie użytkowania urządzenia w postaci oszczędności na kosztach surowca głównego źródła ogrzewania (czy to węgla czy gazu). Wkłady wodne są więc idealnym rozwiązaniem dla jesienno i wczesnowiosennych zmarzluchów, którzy mogą je wykorzystać do dogrzewania pomieszczeń w chłodniejsze wieczory. Ponadto drewno pozostaje wciąż jednym z najtańszych surowców grzewczych dostępnych na rynku. Jak już wspomnieliśmy decyzja związana z wyborem wkładu z płaszczem wodnym nie musi się wcale wiązać z rezygnacją z jakże ważnych funkcji estetycznych kominka. Zabudowany wkład wodny wizualnie nie różni się niczym od standardowych wkładów powietrznych i przy jego zabudowie można stosować dokładnie te same materiały i rodzaje obudów. Ponadto nowoczesne wkłady
z płaszczem wodnym posiadają, tak jak wkłady powietrzne przestronne komory spalania, wyłożone specjalną ogniotrwałą ceramiką Acumotte w kolorze kości słoniowej, która dodatkowo poprawia wrażenia wizualne paleniska, nadaje mu elegancji i sprawia, ze wydaje się ono optycznie większe. Wszystko to gwarantuje piękną ekspozycję ognia, która w połączeniu z przemyślana zabudową nada pomieszczeniu wyjątkowego ciepłego klimatu i atmosfery.
Dzięki tym wszystkim cechom wkłady wodne cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów decydujących się na zakup wkładu kominkowego.
Natomiast dla osób, którym zależy tylko na atmosferze, którą tworzy kominek w pomieszczeniu oraz ogrzaniu nim tylko kilku sąsiadujących z nim pokoi rekomendujemy wybór kominka powietrznego, który jest dużo tańszy w instalacji. Więcej na temat tego typu wkładów dostępne artykule pt. "Powietrzne wkłady kominkowe" zamieszczonym w dalszej części sekcji.

Fakty i mity dotyczące kominków wodnych

Na rynku krąży wiele stereotypów na temat wkładów z płaszczem wodnym. Prawda jest natomiast taka, że pod względem użytkowania, wyglądu zewnętrznego czy też zabudowy wkłady te nie różnią się niczym od klasycznych wkładów powietrznych. Jedyne znaczące różnice występują
w konstrukcji, sposobie podłączenia i rozprowadzenia ciepła oraz możliwościach jakie dają te urządzenia. Ponadto wszystkie wkłady wodne w przeciwieństwie do powietrznych wykonywane są ze stali. Poniżej przedstawiamy i obalamy kilka ze wspomnianych stereotypów:

1.  Ograniczona liczba modeli i rodzajów zabudowy

Na rynku dostępna jest szeroka gama zabudów oraz modeli wkładów wodnych o zróżnicowanej mocy, gabarytach, rodzajach przeszkleń oraz z różnymi systemami otwierania drzwiczek.

2.  Konieczna inwestycja w dodatkową instalację wspomagającą

Do montażu kominka z płaszczem wodnym nie jest wymagana żadna dodatkowa instalacja wspomagająca. Możemy wykorzystać już istniejącą instalacje C.O i C.W.U.

3.  Wkład wodny to Salonowa kotłownia

Pod względem sposobu eksploatacji jak i zabudowy wkłady z płaszczem wodnym nie różnią się niczym od standardowych wkładów powietrznych. Przemyślana zabudowa oraz dobór odpowiednich akcesoriów kominkowych takich jak kosz na drewno, popielnik, pogrzebacz i zmiotka bez trudu pozwolą utrzymać czystość w pomieszczeniu, w którym wkład wodny jest zainstalowany.

4.  Wysokie koszty eksploatacji

Wręcz odwrotnie. Wkłady z płaszczem wodnym to urządzenia, które wyjątkowo efektywnie wspomagają domowy system C.O. Dzięki zaawansowanej technologii i podłączeniu do grzejników są one w stanie maksymalnie wykorzystać ciepło wyprodukowane przez wkład i rozprowadzić je po całym domu. Dodatkowo dzieje się to bez żadnych strat cieplnych po drodze, które mają często miejsce w przypadku źle zaplanowanych bądź nieszczelnych lub niedrożnych kanałów DGP przy instalacjach wkładów powietrznych. Poprzez ich przemyślane użytkowanie i dogrzewanie nimi pomieszczeń w chwilach, gdy jest taka potrzeba, wydatki na sezonowe ogrzewanie mogą się znacząco zmniejszyć!

5.  Brak możliwości ogrzania wody użytkowej

Poprzez podłączenie wkładu z płaszczem wodnym do instalacji C.O. i zasobnika ciepłej wody
w budynku, (C.W.U) można nim ogrzać również wodę użytkową w kuchni i łazienkach - nawet tych na piętrze.

kominek z płaszczem wodnym Zuzia 15 kW Deco

O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji?

1.     Decyzję, co do wyboru rodzaju wkładu - powietrzny czy wodny, należy podjąć możliwie jak najwcześniej, najlepiej już na etapie wybierania projektu domu.

Jeśli nie uda nam się tak wcześnie określić naszych potrzeb, decyzję możemy odłożyć w czasie, ale ostatecznym  momentem na jej podjęcie jest czas, kiedy wykonywana będzie instalacja hydrauliczna i C.O. Kluczowym czynnikiem warunkującym poprawne działanie zainstalowanego wkładu jest również przygotowanie odpowiedniej instalacji kominowej. Nieodpowiednia średnica bądź długość przewodu kominowego będzie powodowała brudzenie się szyby wkładu, cofanie dymu do pomieszczenia, może doprowadzić do przegrzania i trwałego uszkodzenia wkładu, a w skrajnych przypadkach wywołać  pożar.

2.     Moc wkładu zależy od wielkości powierzchni, którą planujemy nim ogrzać

Standardowo przyjmuje się, że 1 kW energii jest w stanie ogrzać 10 m² powierzchni użytkowej. Ponadto dostępne są również różnego rodzajuinternetowe konfiguratory, które mogą być pomocne w doborze wkładu o odpowiedniej mocy. Co więcej, w tego typu narzędziach zawarte są dodatkowe wskazówki, na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę przy wyborze mocy wkładu, takie jak np. rodzaj docieplenia budynku, materiał jego wykonania itp. Moc i dobór modelu wkładu najlepiej więc skonsultować z instalatorem bądź konsultantem po stronie producenta.

3.     Możliwy jest również bardziej dokładny dobór mocy wkładu - według mocy odbiorników ciepła (grzejników).

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym moc zainstalowanego wkładu kominkowego powinna być adekwatna (lub wyższa) do zapotrzebowania posiadanych odbiorników ciepła.

4.     Przy umieszczeniu odbiorników ciepła w podłodze należy pamiętać, że ilość oddawanego ciepła jest ograniczona i zazwyczaj wynosi ok. 70 - 80 W/m².

Wielkość ta wynika z ustawowo dopuszczalnej temperatury podłogi. Taka ilość ciepła wystarczy, by ogrzać nowoczesne, ciepłe domy. Jednak w nieruchomościach w których  występują nieszczelne okna lub inne niedociągnięcia izolacyjne, ogrzewanie podłogowe trzeba uzupełnić grzejnikami. W domach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj systemy mieszane (grzejniki plus podłogówka).

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Aquario O16 z wężownicą

Linia wkładów z płaszczem wodnym "Nadia" - Kratki.pl Marek Bal

Dla osób decydujących się na zakup wkładu wodnego świetną propozycją jest tegoroczna nowość firmy Kratki.pl - wkłady kominkowe z płaszczem wodnym z linii ‚Nadia’.  Nadia - znana już na rynku
i wielokrotnie nagradzana (Złote Ville 2015, Rekomendacje M jak Mieszkanie) linia eleganckich wkładów powietrznych z imponującą wizją ognia oraz przestronną, sześciokątną komorą spalania doczekała się w tym roku również wersji z płaszczem wodnym.  Tak jak we wszystkich modelach z tej serii komora paleniska wyłożona jest jasną, ogniotrwałą wykładziną ceramiczną Acumotte, podnoszącą temperaturę wewnątrz wkładu, poprawiającą efektywność spalania oraz świetnie akumulującą ciepło. Od kominka oczekujemy ciepła, ale i gwarancji, że korzystanie z niego będzie bezpieczne i ekonomiczne.

Zastosowanie nowatorskich rozwiązań sprawia, że linia Nadia wyróżnia się wśród pozostałych wodnych wkładów kominkowych i jest urządzeniem wyjątkowo bezpiecznym, o wysokiej sprawności. Między innymi dlatego wkłady powietrzne z tej linii okazały się sukcesem i hitem sprzedażowym zeszłego sezonu. Niewątpliwie wpływ na to miał również ich nowoczesny design oraz konkurencyjna i przystępna cena. Nie dziwi więc, że producent zdecydował się na tegoroczne rozbudowanie tej linii produktów również o wkłady z pałaszem wodnym, które cieszą się coraz większą popularnością wśród osób decydujących się na zakup kominka, ze względu na ekonomie ich użytkowania oraz znaczne oszczędności za tym idące.

Wkład kominkowy Nadia z płaszczem wodnym

Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było zainstalować kominek z płaszczem wodnym?

Przede wszystkim należy pamiętać, że montaż wkładu kominkowego z płaszczem wodnym powinien  być wykonany przez wykwalifikowanego instalatora zgodnie z obowiązującymi przepisami (Dz.U. Nr.75 z 2002 r. rozdział 6 § 145) i zaleceniami producenta. Na etapie projektowania instalacji C.O.
z kominkiem wodnym należy dokonać wyboru układu w jakim będzie pracował (układ zamknięty u/z, czy otwarty u/o), ponieważ od tego zależy dobór samego wkładu oraz ważnych dla całej instalacji elementów hydraulicznych oraz zabezpieczeń. W miejsce, gdzie będzie instalowany wkład wodny należy doprowadzić zasilenie i powrót do wkładu z instalacji C.O. oraz wodę bieżącą z wodociągu do elementów zabezpieczenia termicznego (naczynie wyrównawcze u/o lub wężownica u/z) oraz odpływ wody do kanalizacji z urządzeń zabezpieczających (zawory termiczne, bezpieczeństwa - ciśnieniowy u/z).

Należy również zaplanować kanał nawiewny doprowadzający świeże powietrze z zewnątrz budynku. Dodatkowo, w pobliżu wkładu należy doprowadzić zasilanie elektryczne do automatyki sterującej kominkiem i urządzeniami w układzie (pompy C.O., C.W.U, przepustnica powietrzna). Nie bez znaczenia będzie również uwzględnienie w projekcie domu systemu kominowego przystosowanego do pracy z kominkiem wodnym o określonej mocy. Sprawnie działający przewód dymowy jest bardzo ważny, zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i dla poprawnej pracy urządzenia grzewczego. Do odprowadzenia spalin z wkładów kominkowych z płaszczem wodnym stosuje się kominy murowane
z cegły, ze stalowym wkładem, izolowane przewody ze stali kwaso -żaroodpornej lub 3 systemowe kominy z wkładem ceramicznym o odporności temperaturowej sięgającej 1200 oC. Prawidłowo zaprojektowany komin powinien być wyposażony w wyczystkę oraz odkraplacz do odprowadzenia ewentualnie powstałego kondensatu.

kominek z wkładem AQUARIO

Niewątpliwą zaletą wkładów wodnych jest możliwość podłączenia ich do istniejącej już instalacji C.O. Ponadto instalując kominek z płaszczem wodnym nie musimy wykonywać niezależnej instalacji. Sam wkład z płaszczem wodnym nie różni się wyglądem zewnętrznym od tradycyjnego powietrznego więc możemy stosować przy nim dokładnie takie same zabudowy, co w przypadku standardowych wkładów.

wkład kominkowy z płaszczem wodnym Zuzia
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Mila
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Zuzia 19
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Maja 12
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Antek 8
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Mila 24
kominek wodny Mila 24
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Oliwia 17
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Amelia 30
kominek wodny  Mila
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Oliwia 22
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Maja 12
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Zuzia EKO Aqua
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Wiktor 12
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Felix 14
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Amelia 24
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Zuzia Deco 15
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Aquario
kominek wodny w domu - Mila
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Natalia 14
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Zuzia 24
kominek wodny Aquario
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Amelia Deco
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Oliwia Deco
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Witor Deco
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Zuzia Deco
kominek powietrzny  Amelia Deco
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Amelia
kominek wodny Eryk
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Eryk
kominek wodny Felix
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Maja
kominek wodny Maja
kominek wodny Mila
wkład kominkowy Mila z płaszczem wodnym
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Oliwia
kominek wodny Oliwia
wkład kominkowy Wiktor z płaszczem wodnym
wkład kominkowy z płaszczem wodnym Zuzia 15kw
wkład kominkowy Zuzia 19 z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym może bez problemu wspomagać, a nawet „zastąpić” główne źródło c.o. Według obowiązującego prawa budowlanego nie można go jednak całkowicie wyeliminować. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze w porównaniu z ogrzewaniem domu za pomocą: gazu, oleju, węgla, wydatki na ogrzewanie są nawet o połowę niższe. Moc nominalna wkładów z płaszczem wodnym mieści się w przedziale od 6 do 30 kW. Spaliny w kominku ogrzewają wodę, która znajduje się w ścianach wkładu i jest następnie rozprowadzona za pomocą systemu C.O. do grzejników
i ogrzewania podłogowego. Najlepsze rezultaty są więc osiągane, gdy w kominku palone jest stale, nie okazjonalnie. Wtedy można zauważyć znaczne oszczędności.

 Dowiedz się więcej - kratki.pl

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także