WING EC – energooszczędna kurtyna powietrzna

0
Kurtyna powietrzna występuje w wersji z nagrzewnicą wodną i elektryczną.
Kurtyny powietrzne ograniczają straty ciepła i chłodu przez otwarte drzwi zewnętrzne budynku.

Reprezentacyjny charakter strefy wejściowej współczesnego budynku nakłada wysokie wymagania na wszystkie montowane w niej elementy. Zatem możliwość precyzyjnego dopasowania zasięgu kurtyn powietrznych i związanego z ich działaniem poziomu emitowanego dźwięku stanowi istotny czynnik jakościowy tych montowanych w strefie wejściowej urządzeń. Nie bez znaczenia dla użytkownika jest też niskie zużycie ciepła i energii elektrycznej, wynikające z konstrukcji kurtyny i jej systemu sterowania, oraz możliwości dynamicznego wspomagania systemu ogrzewania pomieszczenia, uruchamianego automatycznie w miarę potrzeb. Te i wiele innych zalet posiada nowa kurtyna WING EC firmy VTS, wyposażona w silniki EC oraz innowacyjny, mikroprocesorowy system sterowania.  Kurtyny powietrzne ograniczają straty ciepła i chłodu przez otwarte drzwi zewnętrzne budynku. Zabezpieczają też jego wnętrze przed powstawaniem przeciągów oraz napływem owadów i zanieczyszczeń. W tym celu wytwarzany jest intensywny strumień powietrza, styczny do płaszczyzny zabezpieczanego otworu. Dużej wydajności kurtyny towarzyszy szum, trudny do wyciszenia ze względu na spore gabaryty wentylatora i brak miejsca w obudowie na montaż elementów tłumiących. Zwiększenie gabarytów, umożliwiające skuteczne wyciszenie kurtyny, wpłynęłoby negatywnie na jej walory funkcjonalne i estetyczne. Specjalna konstrukcja kurtyny WING znacznie ogranicza poziom emitowanego dźwięku, ale dodatkową redukcję można osiągnąć poprzez precyzyjne, płynne dopasowanie wydajności i zasięgu do potrzeb obiektu. Takie możliwości daje zastosowanie silnika EC wraz z mikroprocesorowym sterownikiem HMI. Dzięki wysokiej klasie efektywności IE4 użytego silnika EC rozwiązanie to oprócz funkcji płynnego sterowania wydajnością charakteryzuje się znacznie niższym zużyciem energii elektrycznej. Niewielki wzrost nakładów inwestycyjnych związanych z zastosowaniem kurtyn z silnikiem EC i dedykowanym do niego sterownikiem zwraca się z oszczędności w ciągu zaledwie 2 do 4 lat, zależnie od wielkości kurtyny, przy przeciętnym stopniu jej wykorzystania.

WING EC – energooszczędna kurtyna powietrzna - zdjęcie 2


Jeszcze większy efekt oszczędności energii elektrycznej, a także ciepła i chłodu, można osiągnąć, załączając wentylator jedynie przy otwartych drzwiach. Funkcja ta wymaga jednak uruchomienia urządzenia z pełną wydajnością w ułamku sekundy, podczas otwierania się drzwi. Stało się to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji wykonanego z kompozytów wirnika, który mimo dużej wydajności charakteryzuje się wyjątkowo małym momentem bezwładności. Aktywacja tej funkcji w kurtynach WING EC odbywa się po zamontowaniu dodatkowego czujnika otwartych drzwi, współpracującego ze sterownikiem HMI.

Zastosowanie technologii mikroprocesorowej do sterowania kurtyną WING EC umożliwia, oprócz zmiany wydajności, realizację wielu innych funkcji. Umożliwia też indywidualne dopasowanie wielu parametrów pracy urządzenia do potrzeb klienta oraz wygodny odczyt nastawionych i mierzonych wartości tych parametrów. Widok sterownika przedstawiono poniżej.  

Zarówno dla kurtyny z nagrzewnicą wodną jak i elektryczną dostępna jest funkcja szybkiego grzania, polegająca na automatycznej zmianie wydajności wentylatora zależnie od temperatury w pomieszczeniu, zgodnie z algorytmem PI. W tym celu możliwe jest podłączenie do sterownika dodatkowego pomieszczeniowego czujnika temperatury. Mikroprocesorowy sterownik HMI umożliwia tygodniowe zaprogramowanie czasu pracy kurtyny niezależnie dla dni roboczych i weekendu.  
Dla kurtyny z nagrzewnicą wodną dostępna jest funkcja przeciwzamrożeniowa. Dla kurtyny z nagrzewnicą elektryczną sterownik HMI automatycznie blokuje drugi stopień grzania podczas pracy wentylatora z najniższą wydajnością (kurtyny WING z nagrzewnicami elektrycznymi standardowo wyposażone są w dwustopniową regulację mocy grzania).

Wyposażenie dodatkowe
W łącznej ofercie z kurtyną WING EC i sterownikiem HMI dostępny jest zawór z siłownikiem oraz uchwyty do montażu sufitowego i naściennego.

Podsumowanie

Inżynierowie VTS, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenia produkcyjne i eksploatacyjne, opracowali nową, innowacyjną konstrukcję kurtyny WING EC, która w zestawieniu z dedykowanym mikroprocesorowym systemem sterowania HMI łączy walory użytkowe i estetyczne, wychodząc naprzeciw obecnym wymaganiom dotyczącym wydajności, funkcjonalności, akustyki i energooszczędności. Marka WING EC definiuje obraz kurtyny powietrznej na nowo.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: VTS Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także