Wilgoć i pleśń w mieszkaniu - sposoby walki

2
Grzyb na ścianie
Grzyb w mieszkaniu może się pojawić kiedy w domu jest zbyt wilgotno.

Wilgoć w mieszkaniu, jeżeli się już pojawi, jest uciążliwa i może źle wpływać na nasze samopoczucie. Walka z pleśnią i wilgocią jest pracochłonna i kosztowna, dlatego lepiej zapobiegać tym zjawiskom. Radzimy jak nie dopuścić, by wilgoć i pleść pojawiły się w mieszkaniu.

Oczywiście wilgoć w mieszkaniu to zjawisko naturalne. Można ją zaobserwować na oknie, kiedy skrapla się woda, na ścianie, w łazience po gorącej kąpieli i w kuchni podczas gotowania. Jednak bywa, że wilgoć jest dużym problemem. Wówczas trzeba jak najszybciej znaleźć przyczynę i przeciwdziałać temu zjawisku.

Czytaj również: Pleśń i grzyby w domach – zagrożenia i przyczyny pojawienia się

Wilgoć w mieszkaniu – jaka jest norma, a co powinno nas zaniepokoić?

Wilgotność w mieszkaniu jest różna. Uzależnione jest od pory roku i pomieszczenia, w którym ją sprawdzamy. Im powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze, tym mniej pary wodnej zawiera. Wilgotność w mieszkaniu nie powinna przekraczać 55 procent. W zimie jest ona mniejsza, ze względu na to, że rzadziej otwieramy okna,a wewnątrz działa centralne ogrzewanie. Natomiast wiosną i latem, zwłaszcza kiedy jest sporo deszczowych dni, wilgotność w mieszkaniu może sięgać nawet 90 procent. Wilgoć w mieszkaniu pojawia się głównie z kilku powodów. Są to najczęściej:

  • rzadkie wietrzenie mieszkania,
  • codzienne opary kuchenne,
  • suszenie prania w mieszkaniu,
  • nieodpowiednie ocieplenie przegród zewnętrznych,
  • nieszczelne okna,
  • niewłaściwie działający system wentylacyjny.

Te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do pojawienia się pleśni w mieszkaniu.

Sposoby na wilgoć w mieszkaniu

Najważniejszą rzeczą w walce z wilgocią w domu jest regularna wymiana powietrza. Tak więc powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia i zostawiać rozszczelnione okna (wystarczy korzystanie z mikrowentylacji).
We wnętrzach, gdzie nie ma okna, wietrzymy pomieszczenia poprzez otworzenie drzwi, tak żeby nastąpiła wymiana powietrza. Starajmy się suszyć pranie na zewnątrz. Najlepszą metodą na wietrzenie mieszkania w sezonie grzewczym jest powyłączanie grzejników, pootwieranie okien, aż do momentu przewietrzenia się lokalu, a następnie włączenie ponownie ogrzewania.
W przypadku pleśni, która pojawiła się na ścianie, należy ją jak najszybciej zeskrobać i zmyć za pomocą szczotki i wody. Jeżeli to nie pomoże czeka nas skucie tynku, gdzie wystąpiła pleśń (tynk należy skuć w odległości metra od miejsca porażonego pleśnią lub grzybem). To działanie konieczne, by pozbyć się grzybni, z której zmiany mogłyby się odrodzić.

To warto wiedzieć: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna? Skutkiem może być nie tylko wilgoć

Jak zapobiegać wilgoci i pleśni w mieszkaniu

Żeby nie dopuścić do pojawienia się wilgoci i pleśni, warto zainwestować w niewielkie urządzenie, jakim jest osuszacz powietrza. Są to urządzenia działające na prąd i na tyle nieduże, że mogą wkomponować się w aranżację mieszkania.
Cena osuszaczy waha się po między 500 zł a kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od funkcji dodatkowych urządzenia. Są modele, które automatycznie mogą kontrolować wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu, mogą same się wyłączyć.

Polecamy poradnik: Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian

Wentylacja w mieszkaniu

Regularne wietrzenie, czy osuszacz powietrza to sprawdzone metody walki z wilgocią. Jednak nie zapominajmy o prawidłowej wentylacji. Najczęstszą przyczyną pojawienia się grzyba na ścianie jest właśnie nieodpowiednia wentylacja mechaniczna, jej brak lub zatkane kanały wentylacyjne. Sprawnie działająca wentylacja powinna zapewniać ciągłą i prawidłową wymianę powietrza. Dzięki niej para wodna jest w stanie zostać szybko i skutecznie wyprowadzona na zewnątrz razem ze szkodliwymi gazami i dwutlenkiem węgla. A dostarczyć nam do wnętrza świeże powietrze. Dlatego montaż jak i regularne sprawdzanie wentylacji w mieszkaniu jest takie ważne.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: CentroClima

Polecamy Ci również

Zobacz także