Wentylatory - rodzaje i zastosowanie

Wentylatory - rodzaje i zastosowanie

Zadaniem wentylatora jest skuteczne odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza wewnętrznego (para wodna, zarodniki grzybów i pleśni). Dobrze dobrany i poprawnie zainstalowany wentylator zapewnia odpowiednią jakość powietrza.

Wentylatory - podstawa wentylacji mechanicznej
Praca wentylatora polega na wymuszaniu przepływu powietrza w danym kierunku oraz z wymaganą wydajnością (określona ilość powietrza, która musi przepływać w jednostce czasu).
Wentylator jest rodzajem sprężarki - zwiększa energię kinetyczną powietrza, czyli nadaje mu prędkość i wymusza jego ruch w określonym kierunku. Potrzebną energię wentylator pozyskuje dzięki pracy silnika elektrycznego, musi więc spełnić wymagania odpowiednie dla urządzeń elektrycznych. Przede wszystkim chodzi o stopień ochronności  IP - wymagany stopień ochrony przed wodą wynosi 4  (wentylator jest chroniony przed wodą rozbryzgiwaną) lub 5 (wentylator jest chroniony przed strugą wody). Wentylatory mają zabezpieczenia przed porażeniem drugiego stopnia, aby nie było konieczne dodatkowe uziemienie.

Wentylator Wentylator

Wentylatory można podzielić ze względu na przeznaczenie i  konstrukcję. Te dwa czynniki są zresztą ze sobą silnie powiązane. Przykładowo, wentylator kanałowy (przeznaczony do zamontowania w kanale okrągłym) powinien być wentylatorem, który przetłacza powietrze o dużym ciśnieniu. Takim wentylatorem jest wentylator odśrodkowy.  Ze względu na konstrukcję wyróżniamy:

  • Wentylatory osiowe (śrubowe). Przeznaczone do przetłaczania powietrza o niskim ciśnieniu - stosowane są tam, gdzie powietrze ma krótką drogę do przebycia - stosowane są jako wentylatory ścienne lub sufitowe. Powietrze, przepływając przez wentylator, nie zmienia kierunku (płynie wzdłuż osi silnika).
  • Wentylatory odśrodkowe (promieniowe). Ich zadaniem jest przetłaczanie większej ilości powietrza o dużym ciśnieniu, dlatego sprawdzają się jako wentylatory kanałowe. Powietrze jest rozrzucane przez łopatki wirnika i kierowane do wylotu.
  • Wentylatory o przepływie mieszanym nadają się szczególnie do długich kanałów wentylacyjnych o niewielkich spadkach.

Miejsce montażu
Ze względu na zastosowanie i miejsce montażu wentylatory dzielą się na:

Wentylator ścienno-sufitowyWentylatory ścienno-sufitowe. Wentylatory te montowane są bezpośrednio na ścianie lub suficie i najczęściej są stosowane jako elementy wentylacji miejscowej. Zazwyczaj są urządzeniami o małej wydajności, mogą być zasilane bezpośrednio.  Stanowią uzupełnienie nie do końca sprawnej wentylacji grawitacyjnej, bez konieczności przebudowy całego systemu.

Wentylatory kanałowe. Instalowane są w kanałach (przewodach) okrągłych. Najczęściej są to wentylatory o dużej wydajności i mogą pracować zamiast wentylacji naturalnej - jest zresztą przewidziane, by zależnie od potrzeb wentylator można było włączać i wyłączać. Wentylator jest tak zbudowany, że mimo jego wyłączenia zapewniony jest grawitacyjny przepływ powietrza.

Wentylatory dachowe. Przeznaczone są do montażu na wylotach przewodów wentylacyjnych na dachu. Ich zadaniem jest nie tylko wyciąganie powietrza z kanału, ale też wykorzystanie warunków panujących na zewnątrz (wiatr, temperatura) do zwiększenia efektywności wentylacji. Najczęściej stosowane są wentylatory kapeluszowe.

Oceń artykuł
4,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także